bugün

evet dünyaya gelen ortalama 288 tane ilahi olan veya olmayan tüm dinlerin tek ortak özelliği cennet ve cehennemdir,ama bu dinlerin peygamberlerine veya yaratıcılarına bence yalancı demek büyük saygısızlık çünkü genelde din ne emrediyorsa onu yazan kişi yani peygamber denilen şahısta dinin emirlerini yapıyor,böyle bir durumda yalandan bahsedilemez,kısacası bu o kişinin ciddi bir şizofren olduğunu gösterir,yaşadığı olaylara spirituel şeyler katarak insanların gözleri kapanır ve artık bu dünyadan çoktan uçmuştur fakat bunu yapan şey aslında tanrı,şeytan,melekten ziyade,beyindir,beni eksileyen vs şeyleri yapanda beyindir,beyin olmadan dinde olmaz başka birşeyde...
insanı güzel ahlaka yönlendirmek.
beyindir.
Virgülden sonra boşluk bırakmayan da beyindir, bağlaç olan 'de'yi ayrı yazmayan da beyindir. Bomboşken derin mevzularda saçmalayan da beyindir.
bütün uydurulmuş dinlerin insanları hoşgörüye sürüklediğini söylemek dinleri tanımamaktan geçen bir söylemdir.

allah'a ulaştırmayan hiç bir din, din değildir.
toplumları meşgul etmek. sorgulamadan kabul etmeyi diretmek.

aslına bakarsanız islam'ın ilk emri olan ''oku, araştır, analiz et''e ters düşse de bunları yazdım. neden mi? çünkü şu anda din denen olgu sanki babadan oğula geçen bir kalıp gibi. kimse sorgulamadan; babam annem inanıyor diye inanıyor sadece. ve diğer dinlerin de yapmış olduğu bundan ibaret. toplumların sorgulama, üretme ve düşünme yetilerini köreltiyorlar. başka ortak noktaları yok.
not: hiçbir şekilde hiçbir inanç sistemi eleştirilmemiş, sadece ortadaki durum söylenmiştir.
ahlak kurallarını yansıtması niteliğiyle, sanırım hepsi bir birine benzemektedir. *
zina günahtır.
korku imparatorlukları yaratarak kapitalizmin istediği köle insanların devamını sağlamak.
insanlar dinle meşgul edilir ve birileri bu işin kaymağını yer.
Ortak nokta budur.

Peşin Not :
Eksi verecek arkadaşlarımı uyarayım. Din var yok demedim. Kullanılıyor dedim haberin olsun yiğidim.

ikinci Not :
Eksiden korktuğum için değil. Senle uğraşamam şimdi.
birçok yönleri benzerdir. diğerleri hak dinin taklidi oldukları için bu kadar ortak noktası olması da olağandır.
(bkz: tanrı)
(bkz: vicdan)
saçma sapan kısıtlamalar getirmekten başka bir işe yaramamalarıdır. tabi insanları kesip biçmek için birer araç olduklarını da unutmamak lazım.
ilk önce ezilen insanların yararına gibi görünse de, sonradan yarattığı yönetici sınıfı ile insanların sömürülmesine olanak sağlayan kapitalist sistem.
birçok yönlerinin benzer olduğu doğrudur. Fakat diğer dinlerin müslümanlığın taklidi oldukları komiktir.
Zira müslümanlık son dindir zaten. Adam nasıl taklit etsin lan müslümanlığı.
(bkz: yapma yiğenin yapma)
insanları boyunduruk altına alma gayreti; dinci geçinen zümreye ayrıcalıklar kazandırma bahanesi.
ölüm ve yokoluş korkusunu hafifletecek bir takım sanal mekanizmalar oluşturması, doğanın içindeki varoluş hiyerarşisinden kaynaklanan adaletsizlik duygusunu bu adaletin sağlanacağı hayali bir cennet kavramıyla bastırması. din, ölüm korkusu ve hayatın adaletsizliği karşısında ağlanıp sızlandığınızda yanağınıza samimiyetsiz bir öpücük kondurup sizi teselli eden uzaktan akrabanızdır.
halkı sığır sürüsü haline getirmeleridir. tüm dinler ta sümerlerden beri halkın afyonu olagelmişlerdir. egemenler hırsızlıklarına, yolsuzluklarına, zulümlerine dini dayanak edinirler.

mesela ermenek'te yaşanan olaya bakalım. insanların canları yanmış, bir yandan feryat ediyor, diğer yandan taner yıldız'a sarılıp, feryat ettikleri için özür diliyorlardı...
Kitleleri ceza ve ödül yoluyla kontrol etmek.
Düzen sağlamak, düzeni korumak, düzeni sağlamlaştırmak.
Çünkü topluluğa hitap etmektir ve bu hitabetin altında geçen ilk kavram iyi olmaktır(davranmaktır).
Bir görüş beyanı.
Enseye tokat gote saplak.