bugün

(bkz: aç çocukların günahının ne olduğu sorusu)
Aç insanların, aç olmasının sebebi tanrı olamaz. Çünkü tanrı yoktur. Aç insanların olmasının sebebi bir tanrının olduğuna inanmaları ve fani dünyada çektiği eziyetlerin öteki tarafta biteceğini sanıp pasif kalmalarıdır. Aç insanların sebebi inanç sömürüsünde bulunanlara oy verilip sözde tanrının suyunu toprağını, besinini, daha önceden bedava olan bir çok şeyi şimdi türlü türlü vergilerle ellerinden alınıp para ile tekrar satılmasıdır.. Velhasıl Tanrı öldü gömeni yok. (bkz: nietzsche)
tanrının işi gücü yok da aç çocuğa mı yardım edecek. bu günee değin hangi aç çocuğa, hangi evsize, yardımcı oldu ki bunu ondan bekliyorsunuz. zira tanrı bunca insanı birbirine yardımcı olsun diye yaratmıştır. (bkz: komşusu açken tok yatan bizden değildir) ayrıca dahan önceki bir entrymde de dediğim gibi, meşguldür, işi vardır seninle benimle uğraşamaz yandaşı varken sana bana sıra gelmez.
Dünyadaki bütün çocuklar tok olsaydı, her istekleri yerine gelseydi, mutlu bir dünya hayatı yaasalardı ancak tanrıyı asla göremeyecek olsalardı ve en sonunda yok olsalardı, cenneti bilemeden... işte o zaman büyük bir acıdır alemin sahnesinde...
dünyada milyonlarca aç çocuk vardır. ee o zaman insanlıkta yoktur! her şeyi allahtan beklememek lazım. kendi çapında bu konularda en ufak bir şey yapabilirsen ne kafi, ne mutlu sana olayıdır aslında bu.
ÇOK PARA VE MAL VERiP HUZURUNA ÇIKTIMIZDA 'SANA VERDiKLERiMLE BENiM iÇiN NE YAPTIN?' SORUSU KARŞISINDA YOK OLACAĞIMIZA;
'BEN SENi YOKLUKLA SINADIM AMA SEN ASLA SART KOŞMADIN' DEMESi MALA/MÜLKEDE, ŞANA/ŞÖHRETEDE BEDELDiR.

'komşusu aç iken tok yatan bizden değildir' SÖZÜNE KARŞILIK MiNiCiK BEDEBLERiN AÇ OLDUĞUNUN GERÇEĞi ALLAH'IN DEĞiL iNSANLIĞINI UNUTAN RUHSUZ CESETLERiN BELiRTiSiDiR...
(bkz: insanlık) ta yok denebilir.
entry girdim kimse beğenmedi, demek ki uludağ sözlükte kimse yoktur demek kadar desteksiz saçma bir söz.
biz inananlar; dünyada bukadar aç [gözlü-nankör-isyankar-akılsız-israfçı-bencil-namussuz-cani-hırsız vs.vs.] ın yaşıyor olması ve rabbimizin istese onları bir anda yaptıklarına karşılık helak edip cezalandırabilir olmasına karşın onlara(!) belirlenmiş bir muhlet verdiği gerçeğini idrak etmemize rağmen bazı aklı evveller güya inkar etmek için türlü türlü mantıktan yoksun(düz mantık) çıkarsamalar peydahlamaktalar.
allah o yavruyu yaratırken enne hem gebelik döneminde hemde doğumunda türlü sıkıntılar çekmektedir, şimdi haşa diyelim ki; "allah merhamet sahibiyse doğumda anneye acı çektirmezdi" mi diyelim (sümmehaşa!)
aç cocuğun hesabını ondan çalıp işkembelerini dolduranlar verecektir.
allah insanları imtihan eder, bizide o çocuklarla eder. biz imtihanı geçsekte geçmesekte o çocuk ahirette huzura kavuşacaktır. buda müslümanın sabır dayanağıdır, isyan değil.
cevaba bakıp ben zaten çözmüştüm dedirten, soru.
her tarafa dik indirmeniz lazımdır, çeberden çıkmaz o soru abicim.
doğrusu,
karnı doyacak hala bir çocuk olduğunu bildiği halde kılını kıpırdatmayan insanı bağışlayacak tanrının olmadığıdır.
biraz hatalı ALLAH tan önce insanların sorgulanması lazım yukardaki bize her şeyi veriyor ama biz onu adil olarak bölüşmüyorsak burda allahın bir suçu yok öne aynaya bakalım aynadakini yargılaya biliyorsan o zaman gerçekleri görürüsün.
tanrının vasfını idrak edememiş konuşma türüdür.
ya da umursamaz olabilir.
dünyada aç çocukların olması tanrının yokluğunu değil, insanlardaki vicdan merhamet duygusunun yokluğunu gösterir. Bu önermeye katılanlara bir soralım gidip bir kahveye 20 lira verirken o aç çocukları aklınıza getirdiniz mi? Bunun örneği çok tabi illa kahve demiyelim. Ona da yoo ben kahveye o kadar vermem düşüncesinde karşı çıkacak at gözlüklüler olacak çünkü. Beceriksiz ve benciliz, bari bunun suçunu yaratıcıya yüklemeyelim.
arapları örnek verelim. şeyhlerinde bok gibi para var, allah yeşillik, su vermemiş ama petrol vermiş. ama kafalarını kullanmıyorlar ki. şeyhlere karşı yapın bir isyan indirin ibneleri. ondan sonra tanrı yokmuş, hadi lan ordan.
insanın suratına tokat gibi çarpan bir söz...
insanların suratlarına tokat gibi çarpmayan söz.

kimi açlıkla kimi toklu sınanacaktır.
ufacık algısıyla bütün metafiziğin amına koymuş insan beyanı.
Açlığın sorumlusu olan insanın suçu tanrıya atma söylemi. O tanrı ki insanlara açları doyurmayı, adaleti, iyiliği, hak yememeyi, mal biriktirmemeyi emretmiştir.
Dunyada bır ac cocuk varsa ınsanlık yoktur, paylasmak, yardım etmek yoktur. Insanların ınsanı duyguları korelmıstır. Ama hıcbır ınsan ve devletler bunu kabullenmez her cıkarı olmayan ıste yaptıgı gıbı sucu baskasına atar ve bu soyledıgı aptal bır sozdur.
iyi niyetle söylenmiş mantıksız bir cümle bence. dünyadaki kapitalist, sosyalist, komünist, şeriat ve ya ne şekilde olduğu mühim olmayan tüm düzenlerde eşitsizlik olmak zorundadır. insanoğlunun en büyük özelliği olan doyumsuzluktan kaynaklanır. hepimiz doyumsuz insanlarız. bugün, en dinini en koyu şekilde yaşayan, mantıken allah'a yaklaşmış olan bir insan bile para söz konusu olunca dinini imanını satıyor. örneklendirmeye gerek yok, gözümüzün önünde olan şeyler bunlar.

sadece din ile de alakası yok, ne olursa olsun insan doyumsuzdur. zengin olan fakirin parasını alır. bugün dünyada herkese eşit miktarda para verilse, 100 yıl sonra bu düzenden eser kalmaz ve yine dengesizlik olur. yine bir kısım fakir bir kısım zengin olur.

eğer ki tanrı varsa, dünyaya sürekli müdahale etmesi gerekir bu durumda. ki bu da çok mantıklı olan bir şey değil. illa tanrıya sitem edilecekse, insanlardaki doyumsuzluk özelliği üzerinden sitem edilmelidir.
dünyada aç çocuk varsa cennet ve cehennem de vardır ve olmasının anlamı da vardır.
savaş da olur, ölüm de olur, tüm kötü, istenmeyen olaylar da yaşanır, dünya insanlara hali hazırda sınav yeri olarak bahşedilmiştir. iyi valla hiç kimse ölmesin, kimse aç kalmasın herkes sefa pezevengi olsun..
cicili bicili ateist zirvalarina ornektir,
güncel Önemli Başlıklar