bugün

Türkçe ye "fırtına anı" diye çevrilmiş ispanyol filmi.

izlenebilecek değerde bir film. 10 üzerinden 7 puanım.
Netflix'ten gelenleri bu başlığa alalım. 2018 yapımı bir ispanyol filmi.
Çok mu film havamdaydım bilmiyorum ama uzun zaman izlediğim kaliteli filmlerden. Tavsiyem, konusuna bakmadan paldır küldür izlemeniz.

iMDb: 7.5
Herkesin ayılıp bayıldığı benim eh işte izletti kendini dediğim bir film oldu. Paralel evren, hayat değiştirme falan beni açan konular olmasına rağmen bir türlü bu film oturmamış gibi geldi bana bence bir kaç eksiklikler var. Bir de tür olarak gerilim olarak geçmesine rağmen hiç gerilmedim... sorry. Bu ispanyollar film işinde çok iyi ama yok yok bu olmamış. En azından 2. Filmini çıkartmaları gerekiyor bence taşların tam yerine oturması için. Aaman neyse işte 10/7 veriyorum.

Dip not; film sona doğru aaaşıırı heyecanlı olmaya başlıyor başı tırt.
Bazı yerlerinde eksikler var, havada kalan 1-2 şey var evet.
Ama inanılmaz güzel bir bilim kurgu filmi. Bayıldım..

---spoiler---
O minik kızı ilk gördüğüm andan itibaren gözlerimde kalp oluştu. Öyle bir çocuğum olsa, 1 dakika düşünmeden onu seçerdim ben de. Ayrıca final sahnesindeki o son bakış da çok iyiydi.
---spoiler---

izlesem mi izlemesem mi diye arada kalanlar varsa, 2 saat su gibi geçiyor. izleyin.
Netflix’de “fırtına anı” ismiyle bayadır dikkatimi çekiyordu.

Ben sandım ki bizim profesör’ün filmi ama asıl karakter kadın, profesör filme şöyle bir uğramış.

Filme gelirsek;

Kelebek etkisi nedir? Sorusunun karşılığı bir film olmuş.

Senarist herhalde bu filmi en az 1 yılda falan yazmıştır.

Bu mükemmel kurguyu sağlayabilmek ve konu bilimkurgu olduğu halde tutarlılığı sağlayabilmek büyük iş...

izlemeyen varsa mutlak suretle tavsiyedir.
filmi beğendim ama öyle aman aman güzellikte değildi. genellikle konusu bu şekilde olan filmler beni her zaman kendine çekiyor, o yüzden biraz geç de olsa izlemek istedim, lakin gerçekten daha kısa zamanda bitmesi gereken bir film iken gereksiz sahneler ile uzata uzata filmi sıkıcı hale getirmişler. tüm bunlara rağmen sırf konusu için bile izlenmeye değer olduğunu düşünüyorum. ayrıca ispanyol sinemasına bir kez daha hayran kaldım, diyebilirim.

--- spoiler ---

senaryo klişe ama filmi uzattıkları için yer yer konudan uzaklaşılmış. başrol kadın oyuncu haricinde oyunculukları fena değil. lakin başrol kadın oyuncunun, filmin sonuna kadar takındığı aynı yüz ifadesi gerçekten bir yerden sonra aşırı itici geldi. sevdiği adamı yatak odasında başka kadınla görüyor yüzü aynı, kızı ortada yok yüzü aynı, komiser ile başka evrende evli olduğunu öğreniyor aynı yüz ifadesi... e yani... bu şekilde olması duyguyu karşıya tam yansıtamamış bence. ayrıca komiserin nico olduğu belliydi ama asıl şaşırtan kısım vera ile bir ilişkisi olmasıydı, bu ayrıntıyı beğendim açıkçası. pilotumuz var bir de...vera'nın hayatında bir yerde zincir kırılıyor ve o zincirin kırılması ise pilottan geçtiği için adamı arada gösterip durdular, her defasında da elinde bavulla "ben gidiyorum" deyip duruyordu lol.

--- spoiler ---
Ispanyol filmleri acayip yukseliste. Bu film bence en degerlilerinden.. izledigim en iyi 50 film arasinda yerini aldi. Mutlaka izlenmeli. Netfliks filmlerinin nadir basarili sona ulasmis filmlerinden biri.