bugün

nasıl normal karşılanabildiğine hala inanamadığım iğrenç durum.

arkadaş, sen siyasete atılırım, partimi legal kurdum diyorsun da... lan şerefsiz, senin niyetin doğu illerinde kendi devletini kurmak, sen türkiye'de türk partisi olarak girmiyorsun ki?!
şimdi 1.

dtp bundan önceki seçimde de yaklaşık aynı oyu almıştır.

2. dtp'nin oyları genelde güneydoğudan gelmekle beraber, 10 çocuklu ailelerin çocukları büyümektedir. bu mantıkla ileride bakanlıklar elde edecekler. (bkz: aha buraya yazıyorum)

3. alın size temsil. alın size demokrasi. neden rahatsız oldunuz ultra laik dostlarım?

4. akp'nin tek alternatif partisi şu an (maalesef) dtp'dir. ne kadar ülküleri gerçek ötesi olsada. eğer adam gibi politikalar uygulanmazsa şimdi 2-3 milyon olan dtp seçmeni 25 yıl içinde yüzde 30 ları bulur.

demedi demeyin. uyumayın.

kitap okuyun arkadaşlar. kurtlar vadisi izlemekle olmuyor. hatırla sevgiliylede. o beğenmediğiniz kürt ulan pkk lı dediğiniz adamlar dostoyevskiden orhan pamuğa mürekkep emiyorlar. açın gözlerinizi. bu ülke hepimizin.
ölen ölmüş (kaç milyon insan öldü hesap edin) , biz halayımızı çekelim abdullahıda siyasete kazandıralım diyebilecek kadar pişkinlerin zevkle inlemelerle oy vermesi sonucu ortaya çıkmış hadisedir.

ps: eksilemeniz birşey değiştirmeyecek, türk kökenli değilim, doğuluyum, ve kimse bana dtp demokratik ortamda siyasi partiydi abdullah liderdi gibi hikayeler okumasın. bir dtpli belediye başkanı gördüm ömrü hayatımda. tahta çıktığı ilk gün ben buraya hizmet için gelmedim tek derdim ideoloji dedi ve bizi 5 yıl çöp içinde yaşattı. kafatasçılıksa gözümde türk faşistlerinden hiç bir farkıda yoktur. ha türk ha kürt faşist faşisttir. ha birde elinizden ne hakkı alınmış bilimde uzay çağına geçtinizde engelleyen mi oldu? oy verme hakkınızı mı engellediler, yapabildiğiniz ne meziyet var da engellendiniz? engellenen biri varsa bu boş inat uğruna arada kalan halktır. onunda kimsenin umurunda olduğunu sanmıyorum.
oyumu dtp'ye vermedim ama ailemin hemen hemen hepsi büyük bir zevkle bu partiye oy kullanmıştır. kaldı ki, dtp demokratik kurallar içerisinde seçime girmiş siyasal bir partidir. son yerel seçimlerde aldığı 2 milyon oy da meşrudur. herkesin kendince bir amacı, siyasi bir çıkar hesabı olabilir. bunun için abdullah öcalan'nın tekrar kürt toplumuna kazandırılıp, siyaset arenasında mensubu olduğu halk için fikirsel baz da mücadele verebilir, hiç itirazım yok. dtp'ye oy verenleri potansiyel terörist olarak gören kafatasçılara diyeceğim şudur ki, o zaman chp'ye verenler put atatürk'e tapan kafirler. akp'ye oy verenler dini hassasiyeti yüksek müslümanlardır. kabul edermisin peki cano. öyle ya da böyle yıllardır sömürülen kürt halkının haklarını sike sike vereceksiniz. kaçarı yok, durmak yok siyasete devam. silahlara hayır.
2 milyon kişinin abdullah ÖCALANA sempati duymasıyla açıklanabilir. kimse aksini inkar etmesin bu partinin şu an hala var olması birileri tarafından cok guzel kullanılmalarına ve dertlerinin abdullah ÖCALANI temize çıkarma çabası olduğuna delalettir. dtpye verdim ama terorist değilim diyenede bir tarafımla gülerim. abdullah ocalana sempati duyan herkesin icinde gizli kalmıs bir cani ve terörist yaşamaktadır.
deniz baykalcıların "akp'ye oy vermeyenler bizdendir" zihniyeti ile görmezden gelirmiş gibi yaptıkları gelişmedir.

aynen akp'ye oy vermeyeneleri deniz baykal'ın tümden temsil etmemesi gibi, dtp'ye oy vermeyenler de tümden dtp karşıtı değildir.
dtpye oy veren herkese hain sıfatı yapıştıran gerçek bölücülerin ve hainlerin salyalarının akmasına sebep olabilecek bir olaydır.
bu iki miyon oy veren insanların, oy verme çağında olmayan gençlerini de gözönüne alırsak, yerel seçimlerde bile etnik varlıklarına sığınma ihtiyacı duyan, en az 7-8 milyon pkk sevdalısı olduğunu söyleyebiliriz. bu duruma gelinme nedenlerini, kürt politikası olarak inkarcılığı seçen "ulusalcılar" iyi düşünmelidir. bu seçimlerde kürtler onlara sağır sultanın bile duyacağı başka bir mesaj daha verdiler.

chp'nin dtp illerinde aldığı oy oranları:

batman % 0,29
diyarbakır % 0,45
hakkari % 1,11
ığdır % 0,50
siirt % 1,84
şanlıurfa % 0,44
şırnak % 0,51
van % 0,88.
doğu bölgesinde üreme hızının getirdiği durumdur.
Nüfus artışlarına bakıldığı zaman o kadarda şaşılmayacak bir durumdur.
"biz olmazsak sizin haklarınızı kimse korumaz" diyerek dtp tarafından korkutulan kürtlerin oylarını dtp'ye vermeleriyle ortaya çıkan sonuçtur. Hadi genel seçim olsa anlayacağım meclise temsilci göndermek istiyorsunuz da yahu yerel seçim bu. Seç bir akp li belediye başkanı da şehrin hizmet görsün. Hala kürt milliyetçiliğinin arkasına sığınarak siyaset yapan, bir tane projesi olmayan insanlara belediye başkanlığı verenlerin bundan "aaa şehrimizi bok götürüyor, belediye hiç çalışmıyor" deme hakları kalmamıştır.
nedenlerinin araştırlıması gereken hadise.
türkiyede malum ifadesiyle derin , açık ifadesiyle de "strateji belirleyen bir devlet mekanizması" olmadığının göstergesidir.

zira , derin çete hükmündeki yapılanmaların , sermayesiyle ülkedeki dinamikleri harekete geçiren medya tröstlerinin akp'nin oylarını düşürmeye , bölmeye ve nihayetinde ülkenin siyasi yapısını belirlemeye yönelik amaçları ve çalışmaları varken ; sen devlet olarak dtp'ye benzer etkilerde bulunacak taktikler ve politikalar uygulayamıyorsan , halihazırdaki hükümetin çalışmalarını kendine ait bir medya gücü oluşturup , etnik olarak ezildiklerini düşünen insanlara mesajlar veremiyorsan ; herşeyi bir kenara bıraktık "ira örgütünde ingilterenin yapmış olduğu gibi" dtp'nin yönlendiricilerinden biri olamıyorsan bu coğrafyada "devlet etme yeteneğinden" ve aslında "gerçek bir devletin" varlığından söz edilemez.

hani üstad ömer lütfi mete diyor ya " Türkiye cumhuriyeti devlet değildir " diye , işte o hesap...

sen böyle davranırsan sözde "devlet olarak" ; mi6-cia-mossad-bnd gibi pekçok istihbarat örgütü bu ülkede cirit atar ; hatta afriak istihbarat örgütleri bile buraya ajan gönderir staj yapsın diye...diyarbakırı da kullanır ,"kale" haline getirir ; dtp'ye de rekor kırdırır...nevruzu kendi propaganda gününe dönüştürür ; kürtleri de kullanır...aşağı tükürsen sakal , yukarı tükürsen bıyık konumuna getirir seni ki ; bir bakmışsın bırak kılı-tüyü , ortada bir devlet "yüzü" kalmamış...
kürt'lük üzerinden oy toplayan bir partinin oy alması olarak bakacalaksa. bunu söke söke alan bir patiye giden 2 milyon oydur.
şimdi ama siyasete genel olarak bakalım.

dtp kürtler üzerinden oy toplayan terörist destekçisi parti.
akp din üzerinden oy toplayan şeriat-milli görüş tabanlı gerici parti.
chp laiklik üzerinden oy toplayan ne idüğü belirsiz parti.
mhp faşizim üzerinden oy toplayan katliamcı parti.

ve daha gidiyor değil mi?
hangisini yalanlayabilirsiniz ki?
hepsi için bunlar söylenmiyor mu bu ülkede?

11 milyonun üzerinde kürt kökenli türk vatandaşı yaşıyor bu ülkede. kendilerini kullansa da, kullanmasa da kürtlüğün bu ülkede ezilmesine devam edildiği sürece dtp ye de oy verecektir bu insanlarımız.

kürt kelimesinin küfür manasında bile kullanıldığı türkiye de çok haklı bir 2 milyon oydur.
ne zaman ki kürt'lerin de insan olduğunu kavrayacak bu halk, ne zaman ki "ne mutlu türküm diyene" sözünün içini hatırlayacak, o zaman 2 milyon oy da azalır, kürtler de dtp ye ya da pkk'ya kaymadan bu ülkede, senin gibi, benim gibi adam akıllı oy kullanır.
chp ve mhplilere ders olacak bir olaydır!

nedir bu olay lan! gibi sesleri duyar gibiyim

şudur efendim.

sen kömürü kabul etme, sen yardımı kabul etme, git fikirlerini desteklediğin partiye ver.

ama bu adamlar öylemi?

sen kömürü al, sen beyaz eşyayı al, sen yardımı al. sonrada git kendi partine ver.

bugün otobüste kulak misafiri olduğum kişinin şu sözü yeter heralde:
- seçim bahara geldi. kessede olur kömürünü.

son söz: akp yediği kazığa yansın.
(bkz: dtp ye oy veren zihniyet)
kimlik siyasetinin sonucudur. kürt kökenli vatandaşlarımız belediye hizmetlerine itibar etmediler. bizim etnik kimliğimiz evimize su gelmesinden, çocuğumuzun okulda okumasından, yollarımızın asfaltlanmasından daha önemli dediler. kendileri bilirler. dtp nin kendilerini kullandıklarından bi haber yaşamaya devam etsinler.
sabah gazetesigenel muduru Erdal Şafak a gore ;

dtp demekki doguda gercekten hizmet veren işler yapıyor ki ordaki halk onları desteklemekten cekinmiyor. batıdaki kurtler daha once hiç dtp yetkilileri altında hizmet gormediler o yuzden oy vermiyorlar.. ama dogu tam tersi bu secimlerde de oylarını katayarak bunu gostermiş oldular !!
aşırı köktenci bir kürde göre oldukça başarısız oy oranıdır. bölgede halkın mevcut beklentilerini karşılayıp, çözüm adına adım atabilecek yegane bir parti olan dtp'nin bütün kürt oylarını bünyesinde toplaması gerekirdi. tabi bunda türkleştirilmiş, asimile edilmiş kürt vatandaşlarının hala merkezi otoriteden korktuğu aşikar.
ne kürtler gördüm chp'ye oy veren.
kaleşnikofların gölgesinde ortayaçıkmış popülasyondur.

doğuda her sandık başında elinde silahla bekleyip vatandaşa hangi partiye oy vermeleri gerektiği konusunda hiçbir yardımdan kaçınmayan çok değerli vatanseverler mevcuttur. oralara giden iyi bilir.

birileri din ile kuran ile uğraşacağına bu konuya el atsalar hem milletin iradesi sekteye uğramaz hem de pkk'dan bir parti gibi sözedilmesinden kurtluruz.
Bir önceki seçimde oylarını akp'ye verdikleri için vatansever kürtler olarak tanımlananlar, hiçbir açılım, hizmet görememeleri sonucu oylarını farklı bir partiye verince tamamı hain oluyor nedense. Ama ben şunu biliyorum ki bu 2 milyon insanın tamamı bir daha ki seçimde oylarını mhp'ye atsın hepsi tekrardan ultra vatansever olacaklardır.
takım tutar gibi ve mantığı bir kenara itip, sadece duygularla verilen oyların toplamıdır.
dtp ye açılan kapatma davası bu malum partinin oylarının yükselmesinde büyük rol oynamıştır. bölücülük yaptığı aşikar ama kapatma davasının bir çözüm değil aksine bölücülere daha da prim kazandırdığının bir göstergesi bu 2 milyon oy. dava bunlara mağdur parti ayağına yatıp milletten emanet oy toplamalarına sebep olmuştur. kapatılırsa ki (yüzde yüz kapatılır) birdaha ki seçimlerde oyları 2 milyon ve kat be kat üzeri olursa o zaman (bkz: sıçtık).
gazetecilerin, yorumcuların ve sözlük yazarlarının hala yanlış yorumladığı durumdur.. hala çok bilmiş entellektüeller, daha fazla açılım, dtp-pkk muhatap alınsın, demoratikleşmeye devam türü laflar ediyor.. yahu arkadaş, bu kadar kör nasıl olabilir. damların niyeti ayrı devlet kurmak, zaten bunu saklamıyorlar.. senin açılım yapman kürt milliyetçiliğini daha fazla körüklüyor, kürtçe eğitim vermen, federasyon yapman, özel televizyonlarda da kürtçeye izin vermen sadece kürt milliyetçiliğinin daha da genişlemesine yolaçıcak..

kürt kimliğine oynayan akp sadece, dtp nin ekmeğine yağ sürer..

osmanlının son zamanlarındaki her etnik kimliğe hak verip, daha sonra bunların daha fazlasını istiyerek, devletin parçalanması gibi..

yapılması gerekenler şunlardır..

1- yasalarımıza göre dtp nin kapatılması gerekir. bu parti pkk nın askere alma şubesi gibi çalışan, propagandasını yapan, bölge insanıyla devletin barışmasını,kaynaşmasını engelleyen, ortamı ajite eden, ve kavgadan medet uman bir "parti".. bunların hala rahatça, engellenmeden faaliyet gösterebilmesi pkk nın işine yarıyor..

2- pkk ile arasına mesafe koymayan kimsenin milletvekili, belediye başkanı, siyasetçi olamayacağı gösterilmeli..

3- erzak dağıtımı, kömür bulgurla olmaz sadece bu iş.. kavga istemeyen, pra kazanmak isteyen, pkklılar tarafından tehdit edilmek istemeyen, dükkanının taşlanmasını istemeyen kürt işadamları, orta sınıfı kazanılmalı.. havuç-sopa ilişkisi ile, dtp yi destekleyenlere, şehirlere, ekonomik yardım azaltılmalı, dtp den uzaklaşanlardaha fazla ödüllendirme ve hizmet verilmeli..

4- tayyip in fiyaskosudur bu seçim.. o kadar kendini beğenmiş ve ben yaparım havalarında ki, "burayı istiyorum" dediği her yeri kaybetti.. bu tür söylemler sadece g.doğuda değil, heryerde ters tepiyor..

5- askerin, güvenlik güçlerinin varlığı hissettirlmeli.. bölge halkına, "askeri görmek istemiyorsan bana oy ver" denmeli.. diyarbakırda çok iyi istihbarat sağlanmalı..

6- rusyanın uzun yıllar direnen çeçenistanı nasıl dize getirdiği örnek alınmalı..askeri darbe vurmadan, militan ve terörsitler etkisiz hale getirilmeden, bölgedeki pkk-dtp destekçiliği kesilmez..

7- tarikatçılığı, dinciliği sonuna kadar kullanmalı. bu seçimde hizbullahcılar-legal faaliyet gösterenler- tarafsız kaldı.. hizbullahı dtp ye karşı kullanmalı, yeri geldiğinde ittifak yapılmalı..

8- ıraktan pkk çıkarıldığı an, dtp de çok değişim yaşanacaktır. teröristlerr bölgeden uzaklaştırılmadan, dtp içindeki şahinlerin etkinliği kırılamaz, çünkü doğrudan kandilden talimat alıyorlar.. pkk dağ kadrosu etkisiz hale getirilrse, parti içindeki ılımlılar daha bir özgüvenle ortaya çıkabilir, dtp türü partiler daha makul olabilir.. dtp-pkk bunu engellemek ve halka gözdağı vermek için, her fırsatta olay çıkardılar bölgede, işyerlerini taşlattılar, diğer siyasi parti bürolarını tahrip ettiler, polis hiç müdahale etmedi.

9- kepenk kapatma eylemleriyle gövde gösterisi, korkutma yaptı pkk sempatizanları..sen devlet olarak kepenk açan adamı koruyamıyorsan, kimse devlete güvenmez..bu tür eylemler engellenmeli, sempatizan kadroya çok ağır cezalar verilmeli..