bugün

maalesef sıfır olan ihtimaldir.
halbuki dünya devletlerinin durumları çok net olarak görülebilir.
misal afrika nın açlık çekilen bir ülkesinde "biz iktidar olunca uçacaksınız, süper olacaksınız" derseniz buna kimse inanmaz ama oy alırsınız ve iktidar bile olabilirsiniz ama iktidara geldiğinizde bu yönde hiç bir çalışmanız olmaz.
eski tas eski hamam gider, ülke.

bu yönde çalışmalar yapacak bir parti var diyelim. yani açlığı bitirebilecek bir parti.
şimdi bu partideki adamlar dürüsttür. açlık emen bitecek falan gibi yalanlar söyleyemezler çünkü manteliteleri buna uygun değildir. yalan söylemek önce kendilerini rahatsız eder.
e bu adam ne der peki?
der ki; açlık 5 yıl daha sürecek. bu sürede maalesef daha fazla çalışılacak. yani size zor bir dönem vaadediyorum ama bu dönem sonunda açlık azalmaya başlayacak.

şimdi bu partinin alacağı oy sıfırdır.
bu savım doğru olmasa bir sürü dürüst parti dünya ülkelerinde iktidara gelirdi.
gelemiyorlar.
e peki suçlu kim?
doğrudan seçmen demek biraz acımasızlık olur çünkü seçmen insandır ve insan yarın hatta 3 saat sonra her şeyin düzelmesi umudu taşır.
bunu vermezsen o da sana oy vermez ama sen biliyorsun ki böyle bir şey mümkün değil. her şey 3 saatte düzelmez.
e hani suçlu. hala suçluyu bulamadık.

aklıma bireysel kurtuluş çabası geliyor. belki bu bir kurtuluş olabilir.
yani devletler gelirleri oldukça iyi konumda olurlar.
e devletin geliri nedir?
vergidir, harçtır, ihracattır, üretimdir.
yani benim şu an aklıma gelen tek kurtuluş, özellikle afrika ülkeleri için bireysel zenginleşme çabasıdır.
yani siyaset aslında verici değil alıcıdır.
siyaset ve devlet doyarsa, bu doygunluk halka da dağıtılır.

maalesef şimdilik aklıma gelen tek çözüm bu.
deva partisi'nin maalesef bu seçimde iktidar olma ihtimali yok. ama meclis'e girer.
türk siyasetçilerin hepsi menfaatçidir.. kendi çıkarları için yaşarlar ülke, halk falan kimsenin umrunda değil. aq şans eseri yasiyoruz..
doğru eğer sadece başkalarının hataları ise kimse bi halt edemez.

muhalefet bundan ibaret zaten.

hata bu, böyle olmalı diyecek biri olmalı.

adam temelini attığı ekonomik modeli çıkmış eleştiriyor. Nasıl olmalı ? sıfır kelime. ibz bunları düzelteceğiz diyor.

ben de derim ki: ekonomi kötü, ( doğruları söyledim )
ben bunları düzelteceğim.

hadi bana oy verin.