bugün

malum piyasalarda her türlü mal ve değerin spekülasyonu ve hatta maniplasyonu yapılmaya başlandı.
bunu abd gibi koca devletler bile yapıyor.
nasıl yapıyor?
bazı şeylerin aşırı yükselmesine seyirci kalıyor.
misal abd enflasyonun yükselmesine seyirci kaldı ve hatta destekledi.
ne oldu?
halkından ve de tüm dünyada abd borçlanma kağıtlarına yatırım yapanlar zarar etti.
yani abd devletine para lazım oldu. halktan ve yatırımcıdan paraları hazineye cukkaladılar.
düşünsene senelik %1 faiz alıcam diye dolarlarını devlete yatırmışın.
alıyorsun faizini sorun yok ama o parayla eskiden alabileceğin evin fiyatı %6 artmış.
zarardasın yani.
şimdi.
bizde de dolara yatırım yapan büyük bir kitle var. aynı şekilde altına da.
yarın öbürgün diyelim faizler aniden yükseldi ki çok kolay bu iş.
eskiden 500 baz puandan fazla artırımlar gördük.
doların halini düşünemiyorum o zaman.
7,5 tl.

yanlış anlaşılmasın. ben, dolar alanlar şöyle böyle, devletini düşünmüyor diyenlerden değilim ya da israil i protesto etmek için kolaları sokağa dökenlerden değilim lakin;
iki sebebim var.
birincisi, bu piyasa şartlarında faiz indirimi yapmayı asla anlayamadım.
ikincisi de devletlere para lazım oldukça bunu her türlü vatandaştan alırlar.
devlet bu demektir.
misal yarın öbürgün faizler aniden artsa kim ne diyebilir ?
uğratılmaktır.
devlet olsam (ki kesin spekülatif bi devlet olurdum. seviyom skepilasyonu. şeref zazaoğlu nun kulakları çınlasın)
ne diyorduk devlet olsam, önce dolarlarımı 10 tl den satmaya başlardım. sonra da aynı gün faizleri indirirdim. 5 gün sonrada yavaş yavaş dolarlarımı 7.5 tl den yerine koyardım.
melaba arkadashlar.

her an vardır, bu ihtimal.
%-23 ne demek ya?
amerigan piyasalarına bahtığımızda görüyoruk ki, pilot genellikle olayları erken görüyor.
ha bu ara da şunu da ekliyim. bu da zararlı çünkü erken harekete geçiyor.
o yüzden olayı bekle ama hemen harekete geçme pilot.
yavaş yavaş.
Berat albayrak zamanında uyarmıştı:

dolar 20 lira 22 lira olacak ya, 15 liradan 16 liradan toplayalım dolarları. ee 20 22'ye satarız. e sonra noldu? dolar düştü 15 liraya. şimdi bunlar gara gara düşünüyo.eyvah eyvah. napacaz? şöyle bir kriz çıksa da şu olsa da bu olsa da dolar çıksa da bi kar etsek. çok beklersiniz