bugün

kötü hastalığa yakalanan insanların başına gelen durum. genellikle 3 veya 6 ay standardındadır ya da 3 vakte kadar da olabilir.
ileriki bir tarih için muayene randevusu vermesi olarak da algılanabilir.
özel hastanelere gitmeden evvel doktordan randevu alınır. ad, soyad, telefon no vs. yazdırılır. o gün gidilir. ancak doktorumuz yurt dışına çıktı, ve ya toplantıya gitti sözleriyle karşıaşılır. madem doktor yok, niye randevu veriyosunuz? ha sonra gitti, neden telefonla bildirmiyosunuz. bildirmeyecekseniz telefon no sunu neden alırsınız. *.
verilen güne kadar hastaya bir şey olmazsa(!) müdehale yapılır..
kendini sağlıklı hissediyorsan doktor yakın bir tarihe gün verir.

lakin diş gibi ya da başka bir ciddi ağrın sızın varsa ileri tarihe gün verilir.
+ dahiliye lütfen...
- üç ay yedi gün sonrasına gün verbiliyoruz.
+ o güne kadar ölmesin hastamız?
- "özel" e git kardeşim o zaman!
+ param olsa bir dakika durmam zaten; o yüzden burdayım.
- o zamana kadar bakkaldan aspirin alıp idare edecen. hem çok da ucuz çözüm. günde dört beş tane atarsın. kesmezse 10 taneye çıkar. belki arada iyileşirsin gelmene gerek kalmaz.
+ ne diyosun be manyak.
- yerseniz...

(bkz: asosyal devlet)
(bkz: aa sosyal devlet)
(bkz: kim kime vermiş yahu) biri beni öldürsün*
doktorların kendi aralarında yapmış oldukları sosyal bir hareket.
doktorlar belirli zamanlarda toplanıp, kermes, altın günü tarzı bazı aktivitelere gün verirler;

+ reşat hocam ne zaman toplanıyoruz?
- walla onümüzdeki hafta salı toplanalım derim halduncum.
+ peki hocam.
bir gün u.ü hastanesine gidilir. uzun zamandır ilk defa devlet hastanesine gidilmiştir. boyunda 3 gündür geçmeyen bir kızarıklık gittikçe büyümekte ve kaşınmaktadır. cildiyeye girilir...sekreter gün verecektir!!!
+pardon ben randevu alacaktım.
-gün istiyorsun yani.
+evet.
-rahatsızlık ne?
+(pardon doktor musun demek geçer içinden ama...)bir kızarıklık var boynumda da...
-aaa n'olmuş o öyle. tamam bakalım ne zamanaaaa.. 17 temmuz'da gel.
+pardon? en yakını bu mu? 3 ay sonra?
-evet malesef.
+ee ne anladım ben bundan o zamana kadar geçerse nolcak?
-yapcak bir şey yok. geçerse bir şeyin yok demektir. zaten sanki orası tahriş olmuş gibi yaneeee...
+sen harcanıyorsun burda valla helal kapmışsın doktorluğu..
sövülür sayılır ama devlete...