bugün

(bkz: diş hekimi)
(bkz: hekim)
doktorluk mesleğini doktorum diyen veterinerden çok daha fazla hakeden dişçidir.
bal gibi de doktordur. tek farkı diş doktoru olmasıdır.
onlar da tip ogrencileriyle ayni dersleri aliyorlar. onlar da doktor. doktor olmadiklari safsatalarini kim nasil cikariyor, anlamakta zorlaniyorum.
sonuçta insanların sorunlarıyla ilgilendiği için ve çözüm bulmaya çalıştığı için doktordur. o kadar sene boşuna okumadı herhalde.
sonuc itibariyle doktordur. ve tıp ile dis hekimligi arasinda en az 30 puan fark var ne yani.

edit: 30 cok oldu en fazla 10.
doğru söylüyordur. eğer o doktor değil ise dişlerimize kim bakacak gelsin 6 yıl okuyan doktorlar baksın bakalım yapabilecekler mi?
bir dişçi klasiği http://www.dailymotion.com/video/xafm9p_dentist-in-india_lifestyle daha fazla bir şey demeye gerek var mı dişçi ve diş hekimini ayırmak için?
doktorun anlamını hastaya bakan adam sanan cahil yazarların içine düştüğü kaos.
Doğru o bir diş doktorudur.tıp fakültesinde okumamış olsa da insan denen varlıkla uğraşan,6 yıl olmasa da 5 yılını bilime vermiş kişidir.
dişçi.sanki diş alıp satıyor.
doktordur tabii, diş doktoru ve elbette bunu söyleyebilir.
bir dişçinin hastalandığı zaman gittiği bir hastanedeki pratisyen hekime doktorum demesidir. manav'da bu doktora doktorum diyebilir. sorun yok.
"20'lik dişler yamuk çıkmaya başlayınca görürüm ben seni, dişçiye anana babana sarıldığından daha sıkı sarılıp sevgi gösterdiğin anki o halini" diye düşündüren bir yanlış önermedir.
(bkz: açılın ben doktorum diyen dişçi) ile aynı kişidir.
yanılan dişçidir. zira değil 5 sene diş hekimliği, 6 sene tıbb okuduktan sonra da doktor olunmamaktadır. hekim denir türkiye de. sonra hekim kişisi uzmanlığını yapar doktor olur. bunu bir avukat, bir öğretmen de yapabilir.
hayal dünyasında yaşayan dişçidir. ulan iki tane sinirle uğraşıyon bir dolgu yapıyon... sonra neymiş? ben doktorum! ya bırak! koskocaman doktor olacaksın, çektiğin dişteki kanamayı bile durduramıyon... ben bile daha fazla doktorum sizden...
Doktorluk unvanı Ph. D. Ve M.d. olarak iki ayrı kategoridedir. Tip fakültesi mezunları M.d. unvanı alırken lisans ve üstüne doktoraya kadar giden diğer branş ogrencileri Ph. D. Unvanı alır. Boyle birsey. Dis hekimleri bildigin lisans mezunu iste.
doktor ile hekim arasındaki farkı bilemeyen sözlük yazarlarımızın bu konuyuda boş geçmeyerek fikir beyan etmesi sonucu gelişen durumdur.

Diş hekimi adı üzerinde olup diş alanında pratik ve teorik dersler alıp mezun olduğunda hekim ünvanı almaktadır.

Bu konuda fikir beyan eden yazarlarımız eminim ki diş hekimliği öğrencilerinin fizyoloji, histoloji-embriyoloji, mikrobiyoloji, patoloji.. vb. gibi tıp derslerine ilave olarak endodonti, periodontoloji, ortodonti vb. gibi diş dersleri aldıklarını bilmemektedirler.

Not: 5 senede 32 tane dişi bile tam öğrenemiyorlar diyen arkadaş, öğrencileri 5 sene boyunca sadece diş ile ilgilendiğini zannetmektedir. 5 sene boyunca diş ile ilgili derslerin yanında, öğrenciler hekimlik ünvanın gereği olarak tıp derslerini görür bunlara ilave olarak da pratik dersleri görmektedirler.

Bu kadar eğitimden geçen kişilerin 'hekim' ünvanını almayı sonuna kadar hakettiklerini belirtmekte yarar vardır.
(bkz: the hangover)
veterinerim diyen baytar gibidir.