bugün

küçük yaşta alışkanlık haline getirilmesi gereken bakımdır. ilerleyen zamanlarda diş doktoru korkulu rüyalara dönüşebiliyor.
Günlük yapılması gereken bakım.
Günde üç kere fırçalamak.
Akşam da uyumadan önce sırasıyla, dişipi, fırça ve ağız bakım suyu kullanmak.
Agizinda protez dış olan kişilerin sadece yatarken ve sabah kalkınca dişlerin iç yüZeyini ve dilin de fircalanmasi ile yapılabilecek çok da zAhmetli olmayan bakimdir.
takma dis kullanan icin hic de zor olmayan bakim. yatmadan once cikar koy su dolu bardaga. sabah kalkinca da yika ve yerlestir agiza.
Küçüklüğümü hatırladığımdan beri düzenli olarak yaptığım bakımdı. O yüzden de bu yaşıma kadar zorluk çekmedim, alışkanlık haline geldi hatta.

Rica ediyorum, ağız kokusuna az dikkat edin, dişlerinizi az fırçalayın... Zamanla beyazlacağı konusunda sizi temin ederim.
küçük yaşlarda "zorunluluk" gibi hissedilen yaş ilerledikçe ise zaten insanın kendisinin önemsediği bakımlardan biridir.

çocuk yaşımda iyi ki annem, babam dişlerimi fırçalamadığımda tepkilerini göstermiş, beni zorla da olsa ben kaçsam da hekime götürmüşler; çünkü kimi aileler hakikaten önemsemiyor bunu...ve ileride gerçekten düzeltemeyeceğin istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.

şimdi ne yersem yiyeyim hemen dişimi fırçalıyorum iş yerinde bile...günde 3-4 kere değil sadece; bazen 6-7 yi bulduğu oluyor. sonra günde mutlaka 2 defa listerine ağız bakım suyu kullanıyorum. sonra gene 2 defa oral-b expert'ten diş ipi...

diş hekimimi de -eğitimi ve akademik yönü çok çok iyi bir hekim- 2 ayda bir kere ziyaret ediyorum, olabilecek tüm sorunları önceden öngörebiliyoruz böylece. çok şükür dışarıya hoş görünen dişlerim olsa da çok hassas olduğunu bildiğimden tedbiri elden bırakamıyorum.

yarın bir gün anne baba olacağız bizler de. çoluk çocuk nankördür, birbirlerinin dış görüntüleriyle küçük yaşlarda çok dalga geçiyorlar; dişlerinin görüntüsü sebebiyle dalga geçilen çok çocuk gördüm ben işim gereği. o yüzden bir aile kurduğumuzda bu tür ince detayları da önemsemeyi unutmayalım.
ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. mide, bağırsak hatta kalp rahatsızlıklarının bile birçoğunun temel ya da başlangıç sebeplerindendir. fakat bu temizleme olayını fazla abartmamak lazım zira diş fırçası ve diş macunu aşındırıcıdır ve kimyasaldır. dişlerinize ve ağız sağlığınıza zarar verebilirsiniz.
Diş bakımının arada diş ipi kullanılarak yapılması gerekir. Çünkü hangi fırçayı kullanırsanız kulanın diş aralarına erişemiyor maalesef. Dişleri aralıklı bir insansanız diş ipini tavsiye ederim. Zira dişinizi fırçaladıktan sonra diş ipini kullanınca buz dağının görünmeyen kısmı ile karşılaşacaksınız.
dişleirniz ağrımadan önce yapılması gerekendir.
ihmal etmediğim durumdur...