bugün

Bundan kalmayı başaran varsa gitsin benzin döküp kendini yaksın.
zamanında sadece 10 dakika süren sınavla ehliyet alanların atıp tuttuğu sınav.

gelsinler, 5 saat direksiyon eğitimi veren sürücü kurslarından ve yeni kurallarla yarım saat süren sınavla alsınlar ehliyetlerini. akan trafikte, kontrolsüz kavşaklarda, dik yokuşta aracı ileri ve de geri geri kaldırarak yapsınlar. yarım saatlik sınavın son dakikasında kalan var, ne diyon sen?

eskiden sadece 2 puanın gittiği hatayı sadece bir kere yapan, arabadan hemen indiriliyor.
Yarım debriyajı bilmeyen bir hoca ile hazırlanmıştım bu sınava. Siz siz olun ehliyet kursuna yazılmadan önce bir bilenden araba kullanmayı öğrenin.
Yeni sistemi rezalettir. Bi hata ile arabadan indiriyorlar. Eskiden alanlarda yeni sistemde sınavda kalanlara beceriksiz gerizekalı direksiyon sınavını geçemedi biz tek seferde almıştık diyorlar. Allah belanı versin meb.
yarın sabah 10.30'da ilk kez gireceğim sınavdır. pederin astra'sında defalarca çalıştım parkuru. ayrıca sürücü kursunun palio'suyla da sürdüm. ancak tek sıkıntı park gibi duruyor. zira 30 yıllık şoför(peder) bile tek seferde(3-4 defada) park edemezken, meb sadece bir hak ile park etmeyi istemektedir. gariptir. zamanında parayla, gaz pedalına bile basmadan ehliyet alınabilirken, şimdi hiçbir tolerans göstermeyen gözetmenlere ve onların üstlerinde bu yasayı hayata koyanlara saygılar.

edit: sınavı geçtim. heyecan yapılmadığı sürece gayet rahat geçiyor. allah'tan gözetmenler çok katı değildi.
3.de anca geçtiğim hede. Cok güzel park ederim çok güzel istop ederim.
tek sever de a+b2 aldığım sınav o kadar da stres yaptık ya boşunaymış.
abartmayın arkadaşlar direksiyon sınavına arabayla gelmiştim ne günlerdi...
Vay amk gecemeyenler de varmış, sevindirici... Artk her önüne gelene ehliyet vermiyolar demek.
geçemeyenleri görünce şaşırdığım sınav. yok artık amoyum.
bir takım ip uçları:
1- 20 yıllık taksici gibi davranın, taksimetre açıyormuş gibi bi hareketler yapabilirsiniz. kısa mesefe almayın.
2- debriyajı yarım kaldırıp, gaza sonuna kadar basın, devri gelinde birden debriyajdan ayağınızı çekin.
3- camı açın kolunuzu dışarı çıkarın, şerit değiştirirken lazım olacak.
4- sınava CD yapıp gelin. *
subjektif: *
iyiki bu yeni düzene göre girmediğim sınav. Biz alalı çok oldu ama geçen ay samimi bir arkadaşım gireceği için gitmiş bulundum. Dört kez kaldı ve hakkını doldurdu. Sınav öncesi aracımda ısınma yapmıştık oysa. Gayet sakin, stop etmeden kalkış yapan, dikiz aynaları kontrol eden, sinyalini unutmayan bir şöför.

ama nedense şerit ihlali, agresif kullanıyorsun, kavşağa kontrolsüz girdin gibi yavşakça sebeplerle çocuğu geçirmemişler. Ulan zaten her şeyi sana tamı tamına yapan adam sınav sonrası yapmadıktan sonra bilmesinin veya bilmemesinin önemi ne? Sen ehliyeti standart kullanan herkese ver ama geri almayı kolaylaştır. En ufak hatada el koy, sıkı denetle.

dikkat edilsin ama armudun sapı üzümün çöpü olacaksa o sınavda en kral şöförü bırakacak bahane bulurum. Sikik bir sistem zaten. 10 sene önce girmiştim, Gereksiz heyecan ve telaş yaptırılabilecek bütün ortamı sağlıyorlar.
Bende dogumgununde girenlerdenim bu sinava. Sinav esnasinda aklima gelmedi gozetmenlere soylemek o ayri tabi. 0 hata ile gectim.

Gozetmenlerin komik oldugu sinavdir. (En azindan ben oylesine denk geldim.) Araba markasini sorar, bilemeyince(hic bakmak aklima gelmedi), direksiyona bak gorursun der. Sonra kac tane air bag oldugunu sorar.
(Tabi bu sorulari arabayi saga cektirip sordular, maksat zaman gecsinmis. Cok erken bitirmisim parkuru.)

Her neyse, sonucu bekliyorum.

Ek: bi de aklima geldi, bi an frene basmak yerine yanlislikla sol sinyal verdim. Tabi anlik oldu hemen kapatip frene bastim hafif. Bak simdi utandim. Gb.

Ek2: gecmisim sozluk.
ikincisinde girip şansa bala alabildiğim sınavdır. Çevrenizdeki çok bilmişlerin dalga geçmelerine sakın aldırmayın, piyasadaki şoförlerin yüzde 60' ı bu sınavdan geçemez. Yanınızdaki gözetmenler size ehliyet aldırmak için değil, ehliyeti aldırmamak için varlar. Üzümün sapı armudun çöpü var hesabı takılıyolar. Gireceklere öneri olarak, ehliyet kursunun arabasından başka araba kullanmasınlar. Son olarakta sizinle dalga geçenlere parkurda, sizin girdiğiniz kurallara göre bir tur attırın bakın ne tepki veriyorlar.
(bkz: oha amk ona da mı takıyolar)
Az sonra saa 16.05 de girilecek olan sınav. daha evde kalbim yerinden çıkıyo o koltuğa oturunca ne olacak lan.
Iki kere girdiğim sınav. Ilkinde gerizekalının birine çarpmıştım.
20 yıl önce 3. vitese geçmeyen murat 124 ile girmiş olduğum sınavdır.
3.defa gireceğim sınavdır

her giriş için 150 tl domalmaktan bıktım

1 kere stop ettirdik diye adam mı bırakılır

f1 pilotu olacağız amına koyim sank!
özel sektöre para yağdırmak isteyen orospu çocuklarının bile bile geçirttirmediği sınavlardır.

hatasız sürmüştüm, başka bir aday stop ettirdi amk o aldı ben alamadım. ikincide sinyal vermedim amk iki kez. adam uyardı da hatta. ama ona rağmen geçtim. ilki kusursuzdu amk.

rastgele her sınavda birilerini bırakıyor yavşaklar ki özele parayı basalım diye.

orospu çocukları işte. ne diyebilirsin ki?
şöyle hatırı sayılır bir sürücü kursundaysan ilk girişte geçeceğin sınavdır.
şahsen ben 2 istop ve el frenini çekmeyi unuttuğum halde geçtiysem .. teşekkürler özb...
Ilkinde sinyali 3 saniye geç verdiğim için kaldığım sınavdı.millet ne hatalar yapmış ona rağmen geçmiş.
müfettiş bana ayar olmuştu onun dışında kusursuz kullanmıştım hatta adamlar aralarında futbol muhabbeti bile yapıyolardı O derece yani.
Müfettişi ilk gördüğümde kalıcağımı anlamıştım bana geel bakalım patron geeeeeel geeel demişti (içinden şimdi s*ktm belanı der gibi).
yarın gireceğim sınavdır geçen sınava göre heyecanım biraz daha az bu sefer geçeceğim gibi.
En kolay sinavlardan biridir.
Keşke bütün sinavlar böyle olsa dedigim sinavdi kendisi basliklar arasinda gorunce duygulanmadam edemedim.
bir dönem direksiyonu tek elle tutarak , yanımdaki müfettişe müslümanlar hakkında çok yerinde ve biraz yumuşatılmış üslupla da olsa ileri geri konuşarak geçtiğim tırı vırı. tabi babasının küçük yaşta arabaya alıştırmadığı bahtsız beceri yoksunları için oldukça zor bir sınav olsa gerek.