bugün

bunu yapan kişi genellikle meydanda "insanlık dersi veriyoruz, bilim şöyle, kalkınmak için bilim gerek" diye dolanan ama kalkınmak için götünü bile yerinden kıpırdatmadan sadece dini unsurlara bok atan insan türüdür. bilimsel olmayı, kültürlülüğü, aklını kullanmayı falan buna bağlamıştır bir nevi. oysa aklını gerçekten bilim uğruna kullansa bir sike yarayabilir belki ama o da yoktur. başka dinlerle dalga geçen insanımsının bir üst versiyonudur.

(bkz: dinlerle dalga geçmek)

edit: dinlerle dalga geçip kendini ateist sanmak olarak da açılabilir tabi bu başlık ama bu sefer kapsadığı alan daralır.

edit 2: dine inananları aydınlatmak falan denmiş mesela. insanın kendi içinde yaşadığı birşey hakkında ne aydınlatması bu? sen git dini duyguları sömüren insanları aydınlat *. eğitim şart. her alanda.
kesinlikle salaklıktır.
teoloji bilmeden ateist olanın kapıldığı yanılsamadır, dinsizlerle dalga geçip kendini bir şey sanan arkadaştan farkı yoktur.
2012(ve belki de 2013'ün de) modasıdır, "peygamber onu bunu yaptı" deyip saçmasalak nedenler arkasına saklanarak tanrının yokluğunu kanıtlamaya çalışan boşluktaki insanların var olma çabasıdır. tanrının varlığı veya yokluğu kanıtlanamaz.
yanılgıdır...

zaten din, ideoloji vb. bir olgu ile dalga geçmenin kişinin kültür birikimine bir katkısı olacağına inanacak kadar saf olmadığınızı bildiğimden önermenin tersinin ne kadar doğru ve gerçekçi olduğundan bahsetmek daha faydalı olacaktır...

söz konusu kişinin -felsefe, teoloji, sosyoloji, estetik, mitoloji, ikonografi, bla bla bla... öğretilerden ne kadar beslenmişse- din ve ideoloji benzeri olgulara yaklaşımının da bir o kadar sorgulayıcı ve sarkastik olduğu rahatlıkla gözlemlenebilir.

Şüphesiz ki Adem ve Havva söylencesine sorgusuz bir sadakatle bağlanan bireyin kültürsüz olduğunu söylecek kadar kültürsüz olmadığını iddia eden bir başkası, yukarıda bahsi geçen alaycı tavırla bıyık altından ince ince sırıtmaktadır. eh, kusura bakmayın ama;
(bkz: adam haklı beyler)

özet geçtim piç: http://weknowmemes.com/wp.../viva-la-restauracion.jpg
orjinal savunma üretmeye üşendiği için yükü kendi üstünden atmaya, kendi saçma dünya görüşünün savunacak bir tarafı olmadığı için başkalarının kendilerini ne sanıp sanmadığı gibi abudik gubudik fantezilere kalkışan bir arayış: ne kültürlülüğüymüş o öyle? 1400 senelik kafire islam'la nasıl uğraşacağını mı öğreteceksiniz yani? ya da 1400 yıllık kafir sizin bu cambazlıklarınıza aşina değil zannedip böyle basit modeller mi bulabiliyorsunuz? anlamadım ben bu işi...

(bkz: kafire dinime küfretme diyen müslüman)
(bkz: islam dininin kelime oyunları)