bugün

birtakım insanlar tarafından hak verilip, deizm veya ateizme kayma ile sonuçlanan varsayımdır.
tek bir din varken, dinlere inanmak tabi ki saçmadır.
(bkz: tamam canım onlarında selamı var)
Deryada kaybolmuş yazar beyanıdır. Bu soruların ardı arkası kesilmez. Vay efendim acaba böylemidir. Yok yok aslında böyledir. Ama bu neden böyle . yatsıyı kıldınmı . Onu sorcaklar . Beni bir bildinmi diyecek allah. islam oldunmu diyecekler. Bırak deneyi filan.
Bir ateistin düşüncesidir.
bir insan hem müslüman hem hristiyan olamaz diyen güzel insana, hayattan bir haber olduğu hatırtlatılmalı, ve diyalogçuların ne olduğunu dahi bilmeyen insanlardır.

bazı insanlar 3-4 dini bile bir anda yaşadıklarına inanır ve yaşamaya çalışır, bazıları hristiyanım deyip, ama müslümanların peygamberini onaylıyorum der, ama ona tabi olmuyorum ama ikisinide benimsiyorum der.

bunları zamanında çok gördüğümüz için ve etraftada fazlaca olduğu için, açığa çıkartılması iyidir.
şimdi arkadaşlar hepinizin inancı sizleri bağlar, inanclariniza saygim var, isteyen krem peynire tapsin isteyen spagettiye isteyen allaha isteyen isaya benim icin fark etmez. öldükten sonra kim eğri kim doğru gorucez veya bir bok goremeyecegiz oyle fisi cekilmis bilgisayar gibi kararacak dünyamız, hiçlikte bir parça olucaz.

yalniz sevgili arkadaşlar, hepinizin inancina saygili olsam da bu inanclar bana saçma geliyor ne yalan soyleyeyim, bence siz de evrenin büyüklüğünü henüz tam olarak kavrayamadiginiz için bir yaratici inanci ve hesap günü size mantikli geliyor, bunun neden bana saçma geldiğini izah edicem uzunca bir şekilde.

uy scuti diye bir yildiz var mutlaka duyanlariniz olmuştur, baba şimdi bu yildiz öyle bir şey ki güneş sisteminde güneşin yerine koysan jupiteri falan yutuyor, Uranüs'e kadar varıyor sınırları.

matematiksel anlamda içine 5 milyar adet güneş sığdırmak mümkün, 5 milyar güneş diyorum bak. şimdi 5 milyar sayısını sana şöyle anlatayım, bir saat 3600 saniye, bir gün 86.400 saniye, buradan sonrasını duz hesap yapicam 365x86.400 desek yaklasik 3 milyon saniye yapiyor. 1 senemiz 3 milyon saniyeden olusuyor, yani sen yemesen icmesen uyumasan 7/24 saniye basina 10 rakam saysan (cok ucuk ihtimal bu) 1 senede 30 milyon sayabileceksin. ananin karnindan çıkmanla baslayan mezara girmenle biten surecin tamamini sayi sayarak gecirsen (80 sene diyorum) varacağın rakam 2.4 milyar.

düşün bak saya saya gelebileceğini limit nokta orası, onun 2 katı kadar güneş, biz bi tanesiyle bas edemiyoruz aq adanada millet gunese kursun sıkıyor, adam 5 milyar tanesini yollayin gelsin diyor. oyle bir yildiz öyle bir büyüklük.

peki bizim bu güneşin içine kaç tane dünya sigiyor biliyor musunuz ? tam 1 milyon. 7 milyar insan hala kesfedemedi bu mavi küreyi, hala ayak basilmamis yerler var, düşün bundan 1 milyon tanesi bir güneş ediyor, o güneşten 5 milyar tanesi bir uy scuti ediyor.

uy scuti başlığında verdigim portaka örneğini vereyim, dünyayı bir portakal boyutuna indirgedigini farzet. bir kasa 50 portakal alsa, bir kamyon dorsesi 1000 kasa alsa (farazi konusuyorum) 1 kamyon dorsesinde 50.000 portakal olur, yani dünya bir portakal olsaydı güneşi olusturabilmek için tam 20 kamyon portakala ihtiyacımız vardı.

şimdi güneşi yaptık 20 kamyonla, bize 5 milyar güneş lazim uy scuti yildizini yapmak icin, yani tam 100 milyar kamyon dolusu portakal. 100 milyar diyorum.

istanbul trafigindeki arac sayisi 3 milyon
turkiyedeki arac sayisi yaklasik 20 milyon
dunya üzerindeki otomobil sayisi yaklasik 1 milyar, hadi 1 de kamyon ivir zivir ekle olsun 2 milyar.

yani eğer dunya 1 portakal kadar olsaydi, bu yildizi olusturmak icin dunya uzerindeki araclarin 50 kati kadar kamyonun kasasini portakalla doldurmamız gerekecekti.

şimdi böyle anlatinca "herhalde evrenin yarisi bu yildiz aq" dediniz ama değil maalesef. Bu yildiz evren için senin bir hücrenin büyüklüğünde. sadece digerlerinden cok daha fazla büyümüş bir hücre hepsi bu.

şimdi buraya kadar anladiysaniz sonraki aşamaya geciyorum, peki bu yildizin evrendeki yeri nedir ?

evrende tahmini yildiz sayisi 1.000.000.000.000.000.000.000.000, okumaya kalksan matematik bilimi yetmez o yuzden 10 uzeri 24 denip geçiyor. şimdi bunlarin her birinin 10 tane gezegeni olsa bizim güneş sistemi gibi, 10 üzeri 25 gezegen yapar. bizim gibi tahmini olarak 10.000.000.000.000.000.000.000.000 gezegen var. bakin bizim az once bahsettigimiz milyarlar milyonlar bu rakamlarin kusurati olabilir ancak, 5 milyar sayısını yazinca uzunluk olarak bu sayinin yarisindan bile az oluyor.

nedir bu rakamlar ey bob lee beyin amciklamasi gecirdim burada diyor olabilirsiniz, haklisiniz dusununce kafayi yememek elde değil. bir de bunun atom alti parcacik alemi var bak oraya deginmiyorum fazla, mesela 1 mol elementte 6.02x10 uzeri 23 atom var, kucukluk skalasi da bi o kadar genis yani. evren tamamen atomlardan olusuyor, ne kadar atom olduğunu dusunmeye kalkarsaniz Bakırköy ruh ve sinir hastaliklarinda alirsiniz soluğu acik konusuyorum.

neyse, en son 10 uzeri 25 gezegen ve 10 uzeri 24 yildizda kalmıştık, içinde uy scuti'nin de bulunduğu 1.000.000.000.000.000.000.000.000 yildiz ve içinde dunyamizin da bulunduğu 10.000.000.000.000.000.000.000.000 gezegeni topluyoruz, bu kadar gok cismi evrenin % kacina tekabül ediyor peki ?

%4 amina koyim, cok büyük bir sey bekliyorduk ama olmadi, bu kadar cismin kapladığı alan Total alanin %4 ü. geri kalan %96 si boşluk veya kara madde denen zimbirti. resmen rezillik. bu rakamlar ve bu buyuklukler evrenin elinin kiri amk.

şimdi başa dönüyoruz, ey insanoglu, evrendeki büyüklük skalasini - sonsuzdan + sonsuza giden bir sayi doğrusuna yerleştirsen yeri -0.1 ile +0.1 arasinda bir yerde olacak insanoglu. tum bu tezgah senin icki icmemen, seks yapmaman, diger canlilara iyi davranman için kurulmuş olabilir mi aq ? böyle bir saçmalık var mı ?

2 tane karıncanin tek kale mac yapması için samanyolu galaksisi büyüklüğünde bir stadyum yapmak gibi bir şey bu, cidden bu çok saçma değil mi olum ?

yani tüm bunlari yaratan güç şimdi hepimizi "sen aysenin gotune baktin, sen evlenmeden berkaya domaldin, sen alinin cuzdanini caldin yuru cehenneme, sen aferin hep namaz kilmissin sen cennete git" diye yargılamak için mi kurmuş tüm bu tezgahı. olum düşünün bak bizim seviyemiz hali saha takimi, ama oynadigimiz platform şampiyonlar ligi amk nou camp'ta maça çıkmışız siz diyorsunuz ki oo atmosfer ne güzel. olum bu kadar büyük bir tezgah kurulmuşsa o sizin bildiginiz günah sevap işi hikaye ben size diyeyim, çok büyük bir oyun donuyor evrende ve biz sadece fillerin savasinda ezilen çimenleriz, bu kadar büyüklük bizim için kurulmuş olamaz yani onu bi geçin.

kaldi ki az mantıklı düşünün aq, bu kadar kudretli bir tanri niye bizim sikko problemlerimizle uğraşsın, niye tüm sistemi bize endekslesin ?

ulan biz -50 ile +50 dereceler arasinda hayatta kalabilen, iki yara bere alsa gotu basi dagitan, hepi topu bir yumruk kadar kalbe ve 4 litre kana bağımlı fazlasıyla basit bireyleriz, niye tüm bu olan biten bizim için olsun. dayaniksiziz lan sikko sivrisinek bile bizi zehirleyip oldurebiliyor, bu kadar ucuz hayati olan bir ırk nasil oluyor da her şeyin yaratilmasina sebep oluyor aq.

kendinizi bu kadar önemli görmeyin be kardeşim, hepimiz gebericez azot döngüsüne karisicaz evrende başka bir seyin parçası olarak atomlarimiz hayatlarına devam edecek, bilinc de fisi çekilmiş pc gibi kapanip gidecek.

dedigim gibi ya olayin bizimle alakasi yok, birileri büyük bir oyun oynuyor biz de sadece oyunun etkisiz birer parcasiyiz, ya da biz cok buyuk bir bok yedik bu yaratici da bizim oteki tarafta anamizi aglatacak, iki rekat namazla falan kurtulmak mumkun degil yani bu işten onu diyim size o kadar büyük bir halt yemişiz ki mahkemesi de bu kadar büyük olmuş..

özetle birakin bu din kitap işlerini, ben düşündüm bıraktım valla çok rahatım, hepinize tavsiye ediyorum.