bugün

insanın sosyal hayata, çevresine uyum sağlayamamasına neden olan etkilerdir.

- abi bugün perşembe ya içmesek

+ ne alaka

- günah abi

- ama ben bakireyim kemalettin

+ hmm tamam o zaman

- yani günah olmasa yapardım ama

+ hönkistan...

.

- cumaya giyoruz sende gelsene hacı

+ ( hacı) yok abi ben gelmeyeyim

- lan gelsene hepimiz gidiyoruz ( bizim inanmama ihtilamiz yok amk)

+ ya benim bir işim vardı yaa

- kardeş bak ezan okunuyor sesini kıssana şunun

+ tamam kıstım.. ya biliyor musun geçen gün o...

- abi ezan okunuyor bea.. bitsin sonra mu..

+ hayatı sikim yaa..

insan uyum sağlamaya çalışıyor. çıktıntılık etmeyeyim diyor. ama bir yere kadar. abartmayın amınakoyim...
din ile sosyallesen sahislarla araya mesafe kondukca etkileri azalacak olumsuzluklardir.

"madem hazzetmiyorsun, neden takiliyorsun?" diye sorarlar adama... ne cevap vereceksin "ben mazosistim" mi diyeceksin?
5 vakit temizlenmeyi öneriyor din. temizlenmek işine gelmiyordur pezevengin.
hiç ölmeyecek gibi yaşayan insanların "olumsuz" diye yaygara kopardığı durum..
dinini yasayan * muslumanlarin, dinini yasamayan, yasamadigi gibi yasayanlari da psikolojik baski veya cesitli laflarla yıldırmağa calisan insanlar yuzunden dindar insanlarin dindar olmayanlarin bakisiyla iclerinde bulunduklari sosyal olmama hali.

sebebi de ayni amac ugrunda yasamamalaridir. ayni seyler paylasmadiklari icin oyle gorunurler.
ayrica

--spoiler--
islam dini perşembe günleri içmemeyi değil, asla içki içmemeyi emreder.
aynı şekilde cumadan cumaya namaz kılmayı değil, her gün namaz kılayı emreder
--spoiler--
dini hassasiyetleri gelişmemiş olan kişilerin, tam tersi durumda olan has müslümanların sahip olduğu takva duygusunu yanlış bir şekilde anlamlandırma çabasıdır. takva nedir? haramdan elden geldiğince sakınmak ve allah'a karşı sorumluluk duygusu ile hareket etmek. bu duyguya sahip olan müslümanlar kişisel olsun sosyal olsun her hükmü ellerinden geldiğince yerine getirmeye çalışırlar.
din sosyal hayatı düzenleyicidir. düzensizliği yek parelik olarak görüp kaostan paradoksa uzanan düzlemde, sosyal yaşam dairesine itici bir güç gibi, duru bir anlayış olarak karşımızda durmaktadır.
sosyal hayatı sadece içki ortamları ve ezan okunduğu dakikalarda müzik dinlemek, video izlemek gibi boş işlerden oluşan bünyelerin saptadığı yanlış etkilerdir.
(bkz: dinin sosyal hayata olumlu etkileri)
bazı eglencelerden mahrum kalma etkisidir..
icki yok..
anal yok..
istedigin seyi çalamıyorsun..
istedigin kişiye tecavüz edemiyosun..
insan öldüremiyosun..
çalışmadan para kazanamıyosun..
hayvan gibi her istediginle ilişkiye giremiyosun..
hep dogru insan olmak zorundasın..

(ironidir)