bugün

ayetlerin nüzul sebepleri olmadan, kuran dan cımbızladığı bir ayetle,

"bakın ben din karşıtı propaganda yapabiliyorum" cehaletine bürünmüş bireyin sorusudur.

keşke meal okuyacağınıza tefsir okusaydınız,

daha doğrusu oradan araklasaydınız da millet de ayetlerin neden indirildiğini anlamış olsaydı.

umarım böylesi bir cehalet,

kendine inanacak başka cehaletlere yol açmaz.
dinde zorlama sadece güçlü hale gelinceye kadar olmadığı için tabi ki...
dinde zorlama yoktur ayeti yanlış yorumlanıyor.başka dinlere mensup kişiler zorla müslüman olmaya hiçbir şekilde zorlanamaz .kişi dinini seçmekte serbesttir.neticede verdiği kararın sonuçlarına kendisi katlanacaktır.
müslüman olduktan sonra istediğimi yaparım beni zorlayamazsınız sözü yanlıştır.devlet sizi yasak olan şeylerden kısıtlar.buna rağmen insanlar insanın veya kuralların görmediği yerde günah işleyebilir.islam devletinde siz evinizde içki içerseniz devlet sizi araştırmaz. ama sarhoş olarak sokakta yakalanırsanız sopayı yersiniz.ramazanda sokakta aleni oruç yiyemezsiniz. zenginseniz zekat vermiyorum diyemezsiniz devlet zekatı zorla alır.
aha da bu yüzden var: https://www.youtube.com/watch?v=UHfcWwitsz8

ayetleri parça parça değerlendirip islamı çürüttüğünüzü sanıyorsunuz galiba. o ayetin öncesini ve sonrasını da okuyun, paylaşın bakalım.
tesfir diyen ağzınızı yüzünüzü sikiyim sizin. sanırım en en fazla sinirlendiğim şey bu.

sosyoloji ve psikolojiden 2 gram nasibini alsaydınız, tesfirin gerçek anlamını çözmeniz içten bile olmazdı.

üvey oğlunun karısını nikahına geçirmek için, indirdiği ayetin de tesfirini açıklasana?

hadi lan.

böylesi bir cehaletmiş...

amk soytarıları!
ilk dört ayetten bahsetmeyen yazar beyanı. Ulan ne zevk alıyorsunuz bilmediğiniz her şeye çamur atmaktan?
--spoiler--

4. Antlaşma yapmış olduğunuz müşriklerden size karşı bir eksiklik sergilemeyen ve aleyhinize başka birine yardım etmeyenler müstesnadır. Artık, onlara verdiğiniz sözü belirlenen süreye kadar tam bir şekilde koruyun. Şu bir gerçek ki Allah, sakınanları sever.

5. O haram aylar çıktığında artık müşrikleri, kendilerini bulduğunuz yerde öldürün. Yakalayın onları, kuşatın onları, tüm geçit noktalarını tıkayın onların. Bunun ardından tövbe eder, namazı gereğince kılar, zekatı verirlerse, yollarını açın onların. Kesin olan şu ki, Allah Gafur’dur, Rahim’dir.

6. Eğer müşriklerden biri senden güvence dilerse / senin yanına gelmek, sana komşu olmak isterse, ona güvence verip yakınlaşma isteğini kabul et ki, Allah’ın kelamını dinleyebilsin. Sonra da onu, güvenli gördüüğü yere kadar götür. Böyle yapmanın gerekçesi şudur: Bunlar bilmeyen bir topluluktur.

7. Müşriklerin Allah katında, onun resulü katında ahitleri nasıl olabilir! Mescid-i Haram yanında atlaşma yaptıklarınız müstesna. Bu şekilde antlaşması olanlara, onlar size doğru-dürüst davrandıkça, siz de doğru-dürüst davranın. Allah, sakınanları sever.

--spoiler--

http://www.kuranikerimmeali.com/tevbe-suresi.html

4., 6. ve 7. ayetler, başka bir bölgede yaşayan savaş halindeki toplulukla yapılmış antlaşma bittiği zaman savaşılması gerektiğini bana düşündürüyor.

antlaşma; savaş halindeki bir toplulukla yapıldığı için bittiği zaman savaşılması normaldir. zira müşrikler savaşmak istemiyorlarsa antlaşma yapmaları, doğru-dürüst davranmaları gerekir. bu durumda, 4.ve 7. ayete göre Müslümanların da savaşmaması gerektiği için zaten savaşılmayacaktır.
ayet nuzlüne sebep olaylar hakkında zerre bilgisi olmadan din hakkında atıp tutan cahilleri ortaya çıkarmış ifadedir.

hani gazetenin resimlerine bakıp "ben gazete okuyorum" diyen insanlar gibi olup kendini rezil etmek ne büyük meziyet.