bugün

için için öbür dünya diye bir şey olmadığını bilmelerinden kaynaklanan hadise. ben hiç oh be ölüyorum diyen dinci görmedim, yegane hayatlarına 1 dakika daha tutunmak için uğraşıp duruyorlar hep.
Madem öbür taraftaki mukafatlar için yasiyorsun neden ölümden korkuyorsun.Burasi fani asıl hayat orada degilmi?
Haklı korkudur
Korkunun sebebi çok zeki (!) Akıl küpü(!) Ateistlerin çıkarımlarının aksine ahiret hayatının var olduğunu kesin olarak bildiklerindendir

Cehennem diye bir yerin var oluşu ve o hassas terazinin kurulacağı günün hatrınadır korkuları

Ve o ölüm korkusu değil tam olarak ahiret korkusudur.
Dindar bir tanıdığım vardı;
Kimi dindarlar ölüp Allah a kavuşmayı dilerken, kimisi de ölümden korkuyor, sen ne düşünüyorsun bu konuda diye sormuştum günlerden bir gün.

Sen ne düşünüyorsun diye soruya soruyla cevap verdiğinde ;
Elbette ölümden korkuyorum zira yaşamayı ve hayatı seviyorum, ölümden korkmak beni hayata bağlıyor, ne de olsa öleceğim boşvermişliğiyle amaçsızca yaşamaktan alıkoyuyor deyince ;

Ben de ölümden korkuyorum zira yeterince ibadet edemeden ve cenneti hak edemeden bu dünyadan göçüp gitmek istemiyorum demişti.

Korkunun altında yatan gerçek sebep bu mudur yoksa vadedilen ne olursa olsun yaşanan somut hayatın henüz bilinmeyen bir hayata göre daha heyecan verici ya da vazgeçilmez olduğu mudur,
orası meçhul.
Ölüm korkutucudur.
Ne olacağını bilememe korkusu ağırdır.

Müslüman bilir ki 'peygamberinin' dahi hesaba çekileceği o toplanma gününde vereceği hesap çok çetin olacaktır.

Adaletle hükmedilecektir. Bu dünyada yapılan her hakkın ya da haksızlığın hesabı sorulacaktır.

Buna inanmayan varsa zaten dert edeceği bir şey yoktur dünya hayatı dışında.

inanan da iman ediyorsa ona göre hazırlanmasında fayda vardır.

Zira;

"Her canlı, her nefis ölümü tadacaktır. Sonunda bizim huzurumuza getirilerek hesaba çekileceksiniz."
(Ankebut suresi 57.ayet)
ölümden korkmak utanılacak bir sey değil. esas olarak dindarlar ölümden değil günahlarından ve utançlarından korkar.

ama kafirler daha çok korkar ve bu psikolojilerini bozar.
inançsızlar daha çok korkuyor benim bildiğim. Benim çevre hep tevekkül halinde şu an, Allah ne derse o olur diyorlar.
o dincidir. dindar olsa korkmazdı.
görsel
belki de 'lan biz tamam inanıyoruz ibadet ediyoruz falan da ya cennet yoksa, ya ölmek tamamen yok olmaksa, inandığımız her şey bi yalan çıkarsa..' diye düşündüğündendir...