1. 1.
  yazar belma akçura'nın son kitabının ismi. ayraç yayınevi'nden çıkmıştır. 419 sayfadır. tanıtımı şu cümlelerle yapılmaktadır:

  Cumhuriyet'in başından beri Kürt sorununu çözmeye çalıştıkça nasıl bir çözümsüzlük batağına saplandığımızı film şeridi gibi gözler önüne seren bir kitap Devletin Kürt Filmi. Belma Akçura, Kürt sorununa ilişkin hazırlanmış irili-ufaklı 70'in üzerinde raporla bir türlü zamanında bitirilip gösterime sokulamayan devlet destekli bir belgeselin trajikomik hikâyesini titizlikle, ayrıntılı olarak aktarıyor.

  Atatürk, inönü, Bayar, Menderes, Demirel, Ecevit, Özal, Çiller, Erdoğan ve Gül`ün soruna ilişkin görüşleri; Genelkurmay, MGK, TÜSiAD, TESEV, TMMOB ve diğer pek çok çevre, kurum ve kuruluşun değerlendirmeleri; ABD, Fransa, ingiltere, CIA, Avrupa Konseyi, BM gibi yabancı odakların yaklaşımları kitabın sayfaları arasında açıklık kazanıyor.

  Kürt sorunundan bir de raporlar sorunu türediğini belgeleyen ibretlik bir çalışma...
  2 ... of anam nalan
 2. 2.
  belma akçura'nın ayraç yayınları'ndan çıkan kitabı.

  5n1k'da tanıtmıştı, orada izlemiştim. 1925'ten 2007'ye kadar ki kürt raporlarını derleyip toplamış, ayrıca güneydoğu paketi, kürt paketi gibi açılımları da incelemiş galiba. bir nevi dünden bugüne kürt sorununa karşı devletin bakışını ya da çözmek için ne yapmaya çalıştığını kitaplaştırmış.
  ... darkness nights