bugün

Kesinlikle boku çıkacaktır.
eski okul müdürümüzÜ -emekli olmadıysa-, intihara sürüklemesi kuvvetle muhtemel değişiklik.

eğer ben de o adamı tanıyosam, o adam kendini vurur!
turkiyenin cagi geriden takip ettiginin bir baska gostergesidir. dunyanin gelismis hicbir ulkesinde ogrencinin sacina basina kiyafetine bakilmaz. bokunu cikaran da dunyanin herhangi bir ulkesinde de olabilecegi gibi turkiyede de olabilecektir ama bu genellenebilecek bir sey degildir.
tren yolu cezası bitmesine neden olan olay.
artık okullar, apaçilerin birbiriyle saç stillerini yarıştıracağı merkez haline gelecek...
görsel
görsel
Erkek saç şekilleri olarak 80leri andıran bir dönem yaşanıyor. Lisedeki ergenleri gözlerimde canlandırabiliyorum.
bu ne saçma bir şeydir anlamak zor. saç yasağı okullarda disiplini sağlamak için vardır. yarın öbürgün sivil giyime de geçeriz iyice ortalığın amına koyarız.

ulan onu bunu bırak, saçımızı kestirmedik diye eline makas alıp saçımızı mundar edip bizi tüm okula rezil eden müdürü şimdi gidip yakalayıp dövsem kim haklı kim haksız? adalet mi bu?
tam olarak haberi duymadım ama buna sakalın da dahil olduğunu düşündüğüm durum. *
bir sonraki aşaması türbanın ilkokullarda bile serbest olmasıdır.
E saça kapışılmayacak (bkz: ) dedik, isteyen uzatır isteyen kapatır nasıl karışalım? Gibi bi açıklama da yapabilirler. Her şeyi beklerim.
başlıktan dolayı ilk ve orta öğretimde acaba kel miydim ? şeklinde düşünmeme sebep olan, okulları bit salgınıyla kasıp kavuracak karardır.
vay amına koyim diyerek girilir haberi okumaya. biz 2 ayı geçtik mi tıraş olmadan her 5 hocadan 3 ü bir laf söylerdi. ne manyak hocalar vardır ki bu durumu aşabileceğini tahmin edilemez. ayrıca genç beyinleri etkilemek için bir akebe 2023 tahtta kalma planıymış gibi gözüken hededir.
saçı örtmeyi yasallaştırıyorlar, saçı kesmemeyi yasallaştırıyorlar, neyin kafasında bunlar biri anlatsın yahu.

tevhidi tedrisatı da kaldırsınlar artık tam olsun.
eğitimimizde tek derdimiz saçtı zaten denilesi eylem.

bir de devlet eliyle apaçi neslin oluşması riski var ki...
mümkünse mükemmel olmuştur. okul yıllarında müdür makası tatmış biri olarak sevinçle karşıladım.

boku çıkar filan denmiş. elbette çıkacak. saçmasapan saçlar görebiliriz seneye. ama başka türlüsü de olmaz. bir şeyin oturması için önce bu tip saçmalıklar olur. bir süre sonra sistemin oturduğunu ve kimsenin saçmalamadığını görebilirsiniz.

ayrıca okul disiplin merkeZi değildir. okul, çocuğun kendini özgür ve mutlu hissettiği, özgür ve mutlu bir şekilde öğrendiği mekanlardır. disiplin kışlada öğretilir. gerçi okulları kışla öğrencileri de asker olarak gören zihniyetin, yapılan uygulamayı anlaması beklenemez. türbanla sakalları okula girerlermiş de rejimi yıkarlarmış da.. senin rejimin bir parça bez ve bir tutam sakalın okullara girmesiyle yıkılıyorsa, zaten hiç var olmamıştır.
sırf iki gıdım saçım uzadı diye faullerimden tutup beni havalara kaldıran, acılara gark eden şerefsiz müdür yardımcısına sesleniyorum buradan: olmaz olmaz dedin bak ne oldu şimdi!
sağlık meslek liselerine hiç dokunmayacak olan serbestliktir.
yıllar önce liseye giderken kalkmış olan uygulama.
(bkz: cem bakioğlu anadolu lisesi)
Sac, sakal, kilik kiyafet tarzi uygulamalar, militarist bir yapilanmanin urunudur. Amaci, ogrencinin bir birey oldugu gercegini fark etmesini engellemek, kendini ifade edis sekillerini kisitlayark baskilamaktir. Bu sekilde kontrol edilmesi daha rahat bir koyun surusu yaratilabilir...

Genclerin kendini ifade edebilidigi, istedigi gibi giyinip, istedigi gibi sac sakal birakabilidigi bir okul en baslarda kutuplasmalara ve gruplasmalara sebebiyet verecektir elbet. Buna hic alisik olmayan ogrenciler pat diye kendilirini ifade etme ozgurlugunu bulunca spastiklikler yapip kendilerini elbette "otekiler"den soyutlayacaktir. Ancak uzun vadede, karma okullarda rock'ci gencin bas ortulu arkadasi, sakalli cubbeli tipin ise satanist arkadasi olacaktir. Bu okullarda yetisen yeni nesil hos goruyu, ve beraber yasamayi bu sekilde daha iyi ogrenecektir...

Tabi ki bu sadece okulda sac uzatmayi serbest birakarak olmaz, verilen egitimde de bir suru reformlar yapilmalidir. Hele ki su son imam hatip rezaletinden sonra, egitim sistemine reform degil, tamamen bir yeniden yapilanmaya ihtiyac duymaktadir...
bu yasak türbanlıları da kapsıyor ise vay halimiz.
giren eski nesil diye adlandırılan bize girmiştir. her yaz özenle uzattığım saçlarımı kestirdiler, şimdi serbest bıraktılar.

(bkz: şimdiki çocukların şımarık olması)
badem bıyıkta olacak mı?