bugün

Evet bir tartışmadır, seyid rıza falan bunlar kendilerini kürt kabul ediyordu, bazı türkçülerin iddiası ve bazı tunceliler türkmeniz horasandan geldik falan diyorda işte ne kadar inanırsan, bir hataylıda ben türküm diyor bir rizelide ben türküm diyor işte onlar kadar türk olur bunlarda, bazıları ise dersimlilerin gavur yani ermeni veya süryani olacağını söylüyor.
insandir kendileri. etnik kökenleri çok degisse de hepsi insan gibi insandir.
Siyasi olarak bakınca elazığda hiç kürt hareketine oy çokmıyor ama dersim ondan daha illerde olmasına rağmen oy veriyorlar, ya da bingölden bile çok oy çıkıyor, yani dersim zazası çevre illere göre kürt hareketine daha çok destek veriyor.
Bazı büyükşehirlerdeki dersimliler türklük oyunu oynuyor, türküz deriz kim bilecek mk. Dersin kürdüm diyence ne faydası olacak dimi.
Elazığda palu zazalığın önemli yerlerinden birisi ama kürt partisi sayılacaksa sadece hüda par a yüzde 15 oy çıkmış geri kalanı akp mhp, dersimde ise bdp olmasa bile sol partilere oy var, yani emep tkp ödp falan bunlar kazanıyor.
önemli olan etnik yapıları değil nasıl yaşadıklarıdır. malum terörde ilk üçe her daim giren bir bölgeden bahsediyoruz.
Birileri dersimlilere türk diyor birileri ise ermeni, işte bu dersime ne kadar gayriciddi yaklaştıklarını gösteriyor, yani dersimde direniş falan oldu bunlar ermeni gavur vurun bunlara, ama konu şimdiki siyasete gelince dersimliler türktür deniyor.
Zazayım zaza bir anlayamadınız diye düşünüyorum. (bkz: Zazayım ve hepinizden yakışıklıyım)
(bkz: insan)
Ermenide olsa kürt veya zazada olsa türk olmadığı kesin, gidip ermenilere sorsak hiç dersimden birilerini tanıyormusunuz diye, onlarda cevap vermez, kendi arşivlerini açarlar bakarlar.
He he seyid rıza mektubunda türkistana geri gönderin demiş, gidip çinin sarayını basacak herhalde.
türkmen Şeyh hasan soyundan olanlar türk tür.
dışarıdan baktığımda şahsi fikrim hepsinin birlikte tunceli de yaşaması ihtimalidir.

selçuklu, osmanlı devrinde otorite ile sorun yaşayanların sığındığı bir bölge olabilir. alevi kürt, zaza, iskan politikalarından etkilenmiş kürtleşmiş türkler, moğollardan kaçan harzemşahlar, 1915 de sığınmış ermeni kökenliler hepsinin bir coğrafyada beraber yaşaması mümkündür.

geçmişi kurcalamaktansa bugünle ilgilenmek faydalıdır.
neredeyse tamamı zaza ve türkmen asıllıdır.
bu aralar karalama kampayanlarına maruz kalan bir il. Halkı %70 zaza , %30 türkmen asıllıdır.
halkı alevi olduğu için insanlar nefret edip adını karalamaktadır. Halkın neredeyse tamamı zaza veya türkmen asıllıdır.
zazaların asimile olmuş/edilmiş yahudi olduğunu düşünüyorum. Zaten tevrat'ta da zaza ismi geçiyor. bazıları da zazaların ayrı bir irani ırk olduğunu söyler ve onları güney hazar'daki deylem bölgesine dayandırır.

Not:kafatasçılık yapmıyorum, bu benim görüşmdür.