bugün

böyle dadunan yinmeyecek hede... hep olsa da yapsak... **
uzun ve sıkıcı bir uğraş.
şu an yaptığım eylem yerine yapmam gereken eylem. Yazar ayrıca döte giren şemsiye der ve orada bırakır, giren girmiştir artık.
*
(bkz: ders çalışmaya çalışmak)
yapılması gereken zamanda hep başka işlere zaman harcanan eylemdir.
temsil misal: çamaşır yıkamak, ütü yapmak, yemek hazırlayıp yemek ki bunlar gecenin 3'ünde 5'inde ders çalışmak için uyunulmayan vakitlerde cerayan ediyor.
bir üst leveli için bkz: kpss'ye çalışmak
seven insan için en zevkli hadisedir, fazlası ise akıl sağlığı için zararlıdır. öyle ya efendim, piyasada ondan çatlak doktor miktarı fazladır.
ders çalışmak, uykulu gözler için felaket bir hadisedir.
ders çalışırkene uyumamak için, nescafe içine birazcık kola koymalısınız. işe yarayacaktır.
her türlü düşünceden arınıp sadece bir noktaya değinmektir ders çalışmak. eğerki çalışan er kişi çalışmalarının sonucunun başarı olmasını istiyorsa.. aksi halde sonuçlar hiç iç açıcı olmamakla beraber cesaret kırıcıda olabiliyor zaman zaman!..
sınav günlerinden önce gerçekleştirilen eylem.
öğrencinin doğasında bulunmayan ama zorla enjekte edilmeye çalışılan kavram.
dönem başlarında yapması daha zor gelen eylem.
(bkz: çıplak vücuda süveter giyip ders çalışmak)
herhangi bir faaliyetin amacı olduğu an, her şeyi boka bulayan eylem.

örnek olarak sabahtan akşama kadar "film izle" denildiğinde itiraz etmeyecek ben, dersi için arthurian legends ile ilgili bir filmi izlemeyi angarya bir iş olarak görmekteyim.

sevişmenin dersi olsa sevişmem yemin olsun, o derece!
öğrencinin yapmakla hükümlü olduğu ama sözlüğü bırakıp bir türlü başlayamadığı gibi üstüne üstlük o derslerden kalmasına yol açan eylemsizlik.
(bkz: eziyet) *
uzun yıllardır yapmadığım eylem. gerek duymuyorum şimdilik. öss göte dayanınca belki çalışırız.
kendi kendini zorlamayla yapılan olaydır.*
müzikle biraz daha keyifli hale gelebilen bir eylemdir. öyle ki bazen derse odaklanıp müziği duymazsın * bazen de ki bu daraldığın ya da çalıştığın konuyu anlamadığın ana denk gelir müziğe kapılır, oturduğun yerde dans ede ede soruyu çözmeye çalışırsın. * *
ve ayrıca;
(bkz: ders çalışma esnasında yapılan anlamsız hareketler)
şimdi, sözlükteki tüm öğrencileri aynı anda ders çalışmaya davet ediyorum.* *
haydi gençler derse *
(bkz: yok boyle bir sey ama olabilir de)
Gerekliliğini bile bile geleceği unutup, o ana kucak açmayla başarısız olabilinecek eylemdir. Ayrıca ders çalışmakla, hava sıcaklığındaki artış ters orantılıdır. *
türkçeden silinmesi gereken bir kelimedir.
öyle bir şeydir ki çalışmayınca vicdan azabı çekilir, ama çalışmayı da insanın canı almaz. işte aradaki o ince çizgiyi yakalayınca gerçekleştirilir bu eylem.
An itibari ile biten eylemdir kendisi.
(bkz: Her 3 hazırcevaptan 1 inin çürük olması)
neresinden bakarsan bak sıkıntı.