bugün

her öğrencinin hayatında en az bir kere başına gelmiş gazdır. ortam hazırlanır kitap, kalem, cetvel falan, oda havalandırılır. son olarak masanın başına geçilir ve muhteşem bir gazla kitap açılıp çalışmaya başlanır. ilk beş dk ya da bilemedin on dk böyle geçer. sonra yavaştan bezginlik çöker öğrencinin üstüne, okumada isteksizlik falan başlar, yazı bombok olur, en sonunda da gaz biter ve kalkılır kitabın başından. (bkz: saman alevi)
çoğu kez, daha kitabı açmadan sönendir.
normal hayata devam edilir.
içinde bir ders çalışma isteği varsa oturup geçmesini bekle sözünü hatırlatan durumdur.
(bkz: yatayim yarin erkenden kalkip ders calisirim)*
her gaz gibi içi boş olup kısa sürede hak ile yeksan oluverir. yani uçucudur.
sınav zamanında arkadaşlarda alınan bu gaz, 15 dakika sonra muhtemelen world of warcraft'a dönülerek boşa harcanır.**
grafikte azalarak sıfıra ulaşacak olan eğimdir.
her eylül ayında bir miktar öğrencide görülür. öğrenci bu dönem içerisinde ilköğretim öğrencisiyse oks kazanacağına, lise öğrencisiyle öss kazanacağına, üniversite öğrencisiyse ortalamanın kralını yapacağına inanır. bu gaz gümbür gümbür gelir, saman alevi gibi söner.
(bkz: a beautiful mind)

zira izlendikten sonra fena gaz verir. özellikle biyoloji öğrencisiyseniz. *
ucucudur. (bkz: volatile)
genellikle öğretmenlerin verdiği gazdır.

sanki öğretmenin kendi başından geçmiş gibi duygulu bir hikaye anlatılır ve bütün öğrenciler bu gazla dolar, fakat uçucudur o ayrı.

(bkz: hindistan a gittim böyle meditasyon görmedim)
Yıllarca bu simyanın peşinde koşmuş biri olarak ruhunda öyle bir som altın madeni bulunmayanlar için tembelliğe devam. Bazı beyinler ara gazı ile değil metan gazı ile çalışıyor. Hatta bazıları gazsız. Allah işte kalkıp niye bizi çeşit çeşit yarattın mı diyeceğiz , teşekkürler tanrım bu renkli dünya için !