bugün

öğretmen değildir.
10. sınıf fizik öğretmenim kendisi isim verip ifşa etmemeyim. hayatımda gördüğüm en gerizekalı insan olabilir bu kadın. bilgisi zayıf anlatması zayıf sınıftaki otoritesi zayıf nereden tutsan elinden kalırdı yanı.
o zamanlar ben ve arkadaş grubumdaki şahıslar epeyca haylaz , durumlar vasatın da altında. bugün gediğim noktaları o zamanlar hayal bile edemezdim açıkcası. hiç unutmam birgün okul gezisi sırasında yıldız teknik üniversitesinini önünden geçerken bize doğru;
-bakınn ben burada okudum işte dedi alaycı ve küçümser bir tavırla okuğu bölüm de fizik.lol.
neyse yıllar geçti küçümsediği adamlardan birisi elektrik mühendisi biris inşaat mühendisi oldu biz de kendi çapımızda olduk bişeyler işte.
vasıfsızdır. bilmem kaç yıllık eğitim hayatım boyunca yaşadığım en büyük talihsizliklerden biridir. kimi derse gelir askerlik anılarını anlatır, kimi karısıyla kavgasını, kimi uyuşturucu kullanınca yaşadığı mutluluğu, kimi maç takım muhabbeti yapar. hatta kayınvalidesi yüzünden boşandığını aylarca tüm ayrıntısı ile anlatan öğretmenim vardı. boşanmadan sonra öğrencisi ile sevgili olup, kızla sınıfta öpüştüğü, pastalı mumlu kutlama yaptığı bile oldu. daha bu uzar gider. ve üstelik iyi kurumlarda iyi öğretmen sıfatı ile çalışan kişiler bunlar. hep bana mı denk gelir diye üzülür, tepki verirdim fakat nedense hiçbir düzelme olmazdı. birde şikayet ediyorum, yeter ya ders anlat diye atar yapıp sınıfı terk ediyorum diye soğuk kız ilan edilirdim. boş öğrencilerse bundan memnun olurdu. yaee bırak ne güzel hayat deneyimi diyen aptallar bile gördü bu gözler. lakin durum üzücü. gerçekler şaşırtıcı.
öğrenciye gerekli aile içi eğitimle hak arama bilinci aşılanırsa aşılabilecek öğretmen çeşidi. ayrıca dayakçı öğretmenden bile daha kötü bir öğretmen çeşididir, tam anlamıyla cehalet şövalyesi.
Lisede vardı böyle bi dengesiz ingilizceci.. girerdi sınıfa elinde bi anahtarlık. Tak tuk sıralara vurur, tespih gibi elinde sallar, çevirir. Bilmem kaçıncı sayfadaki tabloyu defterinize çizin derdi. Resim dersindeyiz sanki aliminyum.. bi iki boş boğaz soru sorunca da..

What is this? Haydi çiz çiz. Der geçiştirirdi. Sonra da defoldu gitti zaten..