bugün

lambayı kontrol etmek en garanti, en bilinen, en kullanılan yöntemdir arkadaş.
(bkz: evdeki kuş kafasinin sallanması)
evde çiçek varsa çiçekleri kontrol etmek . en etkilisidir .
armut ampulün sallanması durumları, tabi üzerinizdeki katta hırçın pozisyonlar yoksa.
lambaya bakmak. 2 yıl önce sabah yatağımın titremesiyle uyandım kötüydü.
kimisi için ''sesimi duyan varmı'' yı duymaktır. (allah başa vermesin)
Eğer üst kattan atletli, donlu, kıllı kişilik hızla merdivenlerden piknik tüpüyle birlikte uçuyorsa (ki o üst kattaki komşun olur), deprem oluyor demektir.
sallanma potansiyeli olan eşyaları kontrol etme.
avize, çiçek, perde vs.
ev ahalisine osuran var mı diye sormak.
pencereden dışarı bakmaktır. eğer sizin gibi herkes dışarı bakıyorsa kesinlikle deprem olmuştur.
duvarı tutarak sallanıyormu diye bakmak. en azından bizim evde öyle anlaşılıyor.
balkondan atlanır. başkaları da atlıyorsa deprem oluyordur. olmuyorsa da canınız sağolsundur fakat artık çok geç olabilir.
tavana bakılır, avize sallanıyorsa hemen dışarı kaçılır.
hemen sözlük açılır. olmuşsa eğer, o depreme dair bir başlık vardır mutlaka.
(bkz: rasathaneden hızlı tahmin yapan yazarlar)
deprem oluyorsa ister istemez anlarsın zaten *
tavanın size doğru yaklaşması.
ev sallanıyor ise,deprem oluyor demektir.
oturmak.
sözlükte yazarken ekran ve sandalyen sallanıyorsa anla ki deprem oluyor. entryni hızlı yaz ve kaç.
direk şüphe halinde lambaya bakılır. o da zaten duruma göre hareket şeklini alır. bu durumda deprem olayı açığa kavuşur.
örnek vermek gerekirse:
ramazan ayında burada bir deprem olmuştu. gece kalkıp birşeyler atıştırdıktan sonra yatmak için dağıldık, benimde uykum gelmedi çıktım balkona güneşin doğuşunu seyretmek için oturdum. yarım saat böyle oturduktan sonra birden karşı çatıdaki güvercinler uçuşuverdi, bende ne oluyor demeye kalmadı 3-4 saniye sonra büyük bir gürültü duyuldu sonrada hafif bir sarsıntı oldu...

yani, evinize 3-5 tane güvercin alsanız iyi olur. ama 3-5 saniyede ne yapabilirsiniz ki?
canım ne zaman enginar çekse deprem oluyor demektir...
herhangibi bir yerden ''tırrrrrrrrrrrrr'' diye titreşim sesi duyduktan sonra dış kapıya yönelinir. kapı açılınca merdivenlerden inen insanların ''eşhedüenlailaheillallah'' dediğini de duyarsanız, evet deprem olmuştur.
dışarıya bakılır. artık ne ara çıktılarsa apartmanın önüne birikmiş heyecan içindeki teyzeli amcalı bir grup olayın dedikodusunu çoktan yapmaya başlamıştır:
-ayol kız tam bulaşıları yıggıyodum. bi baktım tezgahın önündeki baadaklar böyle bi sallanıyooo. sonra herif geldi dedi ki hanım hanım deprem oluyoo galiba. hemen dışaı kaçtıkk beraberr..
yaz vakti hiç sivrisinek kalmamışsa evde sıçtınız demektir, dikkat ediniz.