bugün

titriyormuş gibi hissettiğin zamanlarda lambaya bakılır. eğer sallanıyosa deprem oluyodur. küçük şiddetli bir deprem.
evdeki sismograf kontrol edilir.*
(bkz: internet)
(bkz: televizyon)
dolap kapakları.
yarım dolu olan sürahiye bakılır içindeki su sallanıyor mu diye.
hemen google amcaya girip son depremlerden öğrenebiliriz.
"baba bir rahat dur" denir. babadan alınan "gerizekalı deprem oldu" lafı ile kendine gelir insan.
(bkz: sallanan şeylere)*
efendim en realist yol karıncaları izlemektir. eğer karıncalar kapıya doğru koşuyorlarsa bir aksilik vardır dikkat ediniz.
not: eksileyen karıncayı, ağustos böceği silksin.
yaz vakti hiç sivrisinek kalmamışsa evde sıçtınız demektir, dikkat ediniz.
dışarıya bakılır. artık ne ara çıktılarsa apartmanın önüne birikmiş heyecan içindeki teyzeli amcalı bir grup olayın dedikodusunu çoktan yapmaya başlamıştır:
-ayol kız tam bulaşıları yıggıyodum. bi baktım tezgahın önündeki baadaklar böyle bi sallanıyooo. sonra herif geldi dedi ki hanım hanım deprem oluyoo galiba. hemen dışaı kaçtıkk beraberr..
herhangibi bir yerden ''tırrrrrrrrrrrrr'' diye titreşim sesi duyduktan sonra dış kapıya yönelinir. kapı açılınca merdivenlerden inen insanların ''eşhedüenlailaheillallah'' dediğini de duyarsanız, evet deprem olmuştur.
canım ne zaman enginar çekse deprem oluyor demektir...
örnek vermek gerekirse:
ramazan ayında burada bir deprem olmuştu. gece kalkıp birşeyler atıştırdıktan sonra yatmak için dağıldık, benimde uykum gelmedi çıktım balkona güneşin doğuşunu seyretmek için oturdum. yarım saat böyle oturduktan sonra birden karşı çatıdaki güvercinler uçuşuverdi, bende ne oluyor demeye kalmadı 3-4 saniye sonra büyük bir gürültü duyuldu sonrada hafif bir sarsıntı oldu...

yani, evinize 3-5 tane güvercin alsanız iyi olur. ama 3-5 saniyede ne yapabilirsiniz ki?
direk şüphe halinde lambaya bakılır. o da zaten duruma göre hareket şeklini alır. bu durumda deprem olayı açığa kavuşur.
sözlükte yazarken ekran ve sandalyen sallanıyorsa anla ki deprem oluyor. entryni hızlı yaz ve kaç.
oturmak.
ev sallanıyor ise,deprem oluyor demektir.
tavanın size doğru yaklaşması.
deprem oluyorsa ister istemez anlarsın zaten *
hemen sözlük açılır. olmuşsa eğer, o depreme dair bir başlık vardır mutlaka.
(bkz: rasathaneden hızlı tahmin yapan yazarlar)
tavana bakılır, avize sallanıyorsa hemen dışarı kaçılır.
balkondan atlanır. başkaları da atlıyorsa deprem oluyordur. olmuyorsa da canınız sağolsundur fakat artık çok geç olabilir.
duvarı tutarak sallanıyormu diye bakmak. en azından bizim evde öyle anlaşılıyor.
pencereden dışarı bakmaktır. eğer sizin gibi herkes dışarı bakıyorsa kesinlikle deprem olmuştur.