bugün

efsane midir bilinmez ama değişik varyasyonlarla anlatılır; vakti zamanında, osmanlı'nın balkanlar'daki topraklarında yaşayan soydaşlarımız mübadele ile trakya ve anadolu'daki rumlarla değiştirilirler. bunlara mübadele muhaciri de denmiştir. işte bu masum köylü mübadele muhaciri soydaşlarımız oralarda yaşadıkları köylerinden kalkıp buralara gelirken yolda deniz ile karşılaşırlar. karşılaşırlar da içlerinden daha önce hiç deniz görmemiş olanları uzaktan gördükleri dalgalı deniz karşısında şaşırırlar ve masumane bir tepkiyle "amma da büyük lahana tarlası" derler. işte deniz gormemis masum koylu budur.
deniz gezmiş, görmüş tv bağımlısı asalak gençlikten eksiği olmayan, belki de fazlası olan, milletimizin efendisidir.
deniz gören köylülerin masum olmayacağı düşüncesini taşıyan ifade biçimi.
istanbula yaklaşırken arka koltuktan gelen "abi denizi de görecez mi?" sorusudur.
hepimiz insanız, bazılarımız mahluk. idare edin artık.
bir plaj dolusu çağdaşlığın ne bok olduğunu görmemiş köylüdür, bu milletin aslıdır, evet masumdur, saftır, gönlü temizdir,cömerttir, muhabbetlidir, emekçidir, bir bardak çay içmekle bile mutlu olur.

(bkz: domates tarlası görmemiş masum metropollü)
(bkz: ben hic tarla gormemistim ayni deniz gibi)
birde deniz kenarında yaşayan köylüler vardır.köylerini mükemmel maviliğin önüne sermişlerdir. zoraki ayarlayabildiğiniz birkac yaz gününü degerlendirmeyi düşünerek şehirden ayrılırsınız.. taaa oralara gidip keyfini çıkardığınızda köydekilerin bir kısmının denize girmediğini görürsünüz. sorarsınız. bu sene doyduk biz denize derler.* sizde hmm der geçersiniz..
muhtemelen ufo görmüş olan masum köylüdür.
benim gibi eksik insandır. çok üzücü.
antalyada yaşayıp deniz gormedim diyen bi yörük kadinin belgeseli vardi
yine aklima geldi

duygusal bi topum şuan.