ah rahmetli dedem, cüzdanımda yakaladığı prezervatifi ne yaptı sorusuyla merhum olan canım dedem...

ganyandan bulduğu iyi bir meblağı, gecelik faize yatırarak katlayan dedemin hayaliydi hacca gitmek...

anamlar karşı çıkmıştı, fazla yaşlısın yolda bir şey gelir başına, yapma etme diye çok yalvarmışlardı. o da inadım inat, o tavaf edilecek demişti.

istemeye istemeye kendisini hacca yollamıştık en sonunda, gelirken kaçak telefon getirmesini istemiştim kendisinden... sağolsun da kırmamıştı, imei bile attırmıştı cağnım dedem.

sağsalim dönmüştü hacc ibadetinden, şu sıralar sezonun kapalı olduğunu, pek rağbet olmadığından yakınmıştı. alla alla demiştik, ilginç bir durumdu...

bir gün dedem, köy resimlerine bakacağım diyerek beni masadan kaldırmıştı, ben de içeri gitmiştim. bir müddet sonra odamdan alkış seslerinin yükseldiğini farkettim. gurur verici bir tablo ile karşılaşmıştı sanırım. hemen içeri gittiğimde de beklemediğim bir manzara ile karşılaşmıştım, dedem striptiz yapan bir kadının videosunu izleyip aç aç yaptırıyordu.

-dede nabıyorsun sen ya, yuh!
+hacc çok çetindi torunum, mazur gör, dedi.

tamam dedim ama bu fırsatı değerlendirmeliydim, madem öyle ona reddemeyeceği bir teklifte bulundum;

+dede gel senle, bu kadınları yakından görmeye gidelim.
-tamam, dedi sadece ama o an kavanoz dibi gözlüklerinden gözlerinin parladığını görebiliyordum, ne gözlükmüşse artık ışığı gözümü almıştı resmen.

ertesi gün bayram namazına diyerek bunu masaj salonuna götürdüm, her şeyi ayarlamıştım. aradan 1 saat geçtikten sonra dedemle kapıda buluştuk, nasıldı dedim...

+elleri dert görmesin, çok iyiydi, dedi.

sanırım bahşiş de vermişti uyanık dedem... bu hacc dan 2 kârım olmuştu, mutlu masaj ve telefon...

zaten de telefonu arapça gören arkadaşlar da yasin i şerif mi okuyorsun diyerek artık saygı duymaya başladılar bana.

nur içinde yat, hayata karşı hep dik kafalıydın, rahmetli olduğunda bile...

rest in peace...
fıkra herhalde.
bugün ölüm yıldönümü, lokma dağıttık kolu komşuya. arada alman zornoso açar, mezarına gider sesleri dinletirim...