iyi ya da kötü anlamda eski halden uzaklaşmak, gerilemek ya da ilerlemek, sabit kalmamak, farklılaşmak.
En çok kızdığım sözlerden biridir "Ben hiç değişmedim!"

Pek çok insan marifetmiş gibi kullanır bu sözü. Yalnızca doğrularını düşünerek söylerler. Bencilliklerini ortaya koyarlar aslında. Egolarını tatmin ederler.

Bir insanın hiç değişmemesi demek; doğrularının yanında yanlışlarının da değişmemesi demektir.

Bazı insanlar karşısındakinin yaptığı hataları yüzüne vurmak için kullanır bu sözü. "Ben başından beri doğruydum." Karşısındakine sağlayacağı üstünlüğün verdiği hazzı düşünür. Hatta bazı insanlar bu sözün esiri olurlar. Hayatları boyunca sırf değişmemek için hep aynı hataları yapar dururlar.

Bazı insanlar da eski günleri geri getirmek için kullanır bu sözü. Tek bir söz ile yaptığı bütün yanlışların yok olacağını sanır. "Evet ama ben hiç değişmedim." edasıyla.

O ya da bu şekilde; yaratılıştan bu yana hiçbir gün birbirinin aynısı değil. Pek çok hatalar ve pek çok doğrular yapıyoruz. Bazı insanlar sadece doğrularını, bazı insanlar da sadece hatalarını düşünerek yaşıyor. Sanırım önemli olan her ikisinin de "farkında olmak".

Kısa bir hikaye geldi aklima ve ben paylaşmalıyım...

"Eski zamanlarda birbirini çok seven iki genç varmış. Günler birbirini takip ederken aşıklar da mutluluklarına mutluluk katıyormuş.

Bir gün genç delikanlının yüreğine bir ateş düşmüş. Çocukluğundan beri hayalini kurduğu dünyayı dolaşma isteği içini kemirmeye başlamış. Günler geçtikçe içindeki bu istek büyümüş ve artık dayanılmaz bir hal almış. Sevdiği kıza bir mektup bırakıp dünya turuna çıkmış.

Yaklaşık iki senede tüm dünyayı dolaştıktan sonra sevdiği kızın yanına varmış ve ona "Artık senin yanından hiç ayrılmayacağım. Hemen evlenelim." demiş. Genç kız bu teklifi reddetmiş.

Delikanlı "Ben hiç değişmedim!" diye haykırmış. "Hala seni çok seviyorum..." diye devam etmiş...

Genç kız durmuş ve şöyle demiş...

"Eğer hiç değişmediysen... Bir gün yine beni bırakıp gidebilirsin..." *
insanın, kendini bütün yönleriyle irdelediği zaman yapması gerektiğinin farkına vardığı harekettir.

bilinci yerine geldiği andan itibaren gerçekleşen bütün ayrıntıları, hayatının en karanlıkta kalmış parçalarını inceler insan bazen. yaptıklarını değerlendirir. öz eleştiri getirir kendisine. şahsen keşke demeyen bir insanım. keşke şunu yapmasaydım da şu durum daha güzel bir hal alsaydı diyerek kendi kendimi tekzip edecek değilim. ancak düşünüyorum bazen. bile bile hata yapmanın, sürekli burnunun dikine gitmenin ne anlamı var diye. bakıyorum davranışlarıma. çevremle, ailemle, arkadaşlarımla ve sevdiğimle ilişkilerime. çok bariz hatalar yapıyorum. ancak "bunlar benim kendi doğrularım kardeşim" düşüncesi yüzünden tekrarlayıp duruyorum. hayata kesin bir dille rest çekip, kendi kurallarımı koyduğumu düşünerek mutlu oluyorum. ancak işin en can alıcı ve mide bulandırıcı noktası kendi doğrularımın bir çoğunun kendi zararıma olduğu gerçeği. "yahu bir insan niye kendine zarar veren hareketleri tekrarlamakta ısrar eder?", "denyo muyum ben allah aşkına?" gibi sorularla buldum sonunda yapılması gerekeni. başlıkta yazıyor ismi, "değişmek". doğruya, güzele doğru değişmek. maddi ve manevi anlamda eksikliklerimi, yanlışlarımı, saçmalamalarımı yazdım kağıdın sol yanına. attığım tarihi en üst kısmına. önce-sonra hadisesi bir nevi. ulaşmak istediklerimi, başarmak için çaba sarfetmeye söz verdiklerimi yazdım sağ tarafa. baktım şöyle karşıma çıkan iki farklı profile. ne dik kafalı adammışım ben yahu. anladım bu güne kadar ne denli saçmaladığımı. kararım kesin. değişeceğim. hem de inşallaha maşallaha bırakmadan, en çetin savaşları vererek değişeceğim. yıkacağım anlamsız tabularımı. sağ taraftaki profile sahip olunca çıkacağım karşına. geldim diyeceğim. tanış, işte bu yeni ben.
hayatın yaşanmasını sağlayan, gündüzün ve gecenin sürekli yer değiştirip günlerin ilerlemesine olanak veren, hareketin özünü oluşturandır.
(bkz: değişerek geliştim) *
pozitif olarak, sözde değil özde yapılırsa anlam kazanabilecek eylem.
bindiğiniz at, siz üzerindeyken ölebilir. bu durumda, yeni bir ata binin.
üniversiteye baslayan kiside olmasi beklenen eylem.
adam üniversiteye gidiyosa ne olmus yani? 1 hafta gecer oo triplere girdin derler, 1 ay gecer sana bi haller oldu, 1 sene sonra sen cok degistin derler. ya kardesim ne var bunda liseye ilkokula giderken hicbir seyim degismedi mi benim? e insanim dogam geregi degisecegim elbette. ama yok üniversiteye giden insanlarin hele hele sevgilisinin gözünde evrim gecirmistir asla iyi yönde degil kötü yönde degisir hep. her yaptigi insanlara garip gelir sanki ilk kez yapiyormus gibi, sanki orada ögrenmis gibi. istedigin kadar abarttin de dur sen. alacagin karsilik, kapasiten genisledi senin g.tlestin...

kimdi birisi zamaninda düsünmüs demis iste. dogru demis:
degismeyen tek sey degisimin kendisidir.
(bkz: değişmeyen tek şey değişimdir)
(bkz: bazı şeyler hiç ama hiç değişmez)
genel olarak sona erenlerden sonrasında bir tür geçiştirme eylemidir ''artık değişeceğim.''
normalde olduğu durumdan farklı bir duruma geçmek veya farkını göstermek anlam katmak.
insanlar bir şekilde değişebilir.

değiştiren etken insanın gücünden daha büyükse. bazen öyle bir fikir akımına kapılırsınız ki, karşısında kendinizi aciz hissedersiniz heh işte o zaman tabular yıkılmaya başlamıştır.

diyorsun ki ben değişmek istiyorum o büyük gücü hissetmek istiyorum...

değişim için atılacak en büyük adım: yanılmış olabilirim.

oha insan bunu söylerse zaten odada 5 tur döner uçarak mutfağa gider.
özgürleşmektir. ve önce saçlardan başlar.
kırıldıkça değişirsin.
kova burçlarının her an yapabilecekleri eylem bunu kova burçları iyi bilir.
kainatın yazgısıdır.
insanlar sizi eskisi gibi kullanamadıklarında, değiştiğinizi söylerler.

Freud.
çok zor bir süreç gerektiren eylemdir. açıkçası pek mümkünde değildir, hemen değişebilirim diyen varsa da yalan söylüyordur. özünde değişmedikten sonra davranışların değişmiş neye yarar. senin 3-4 yaşında zihniyetine işlemiş şeyi biz nasıl 3-4 yılda değiştirelim.
"değişmek, dağılmak; yok olmaktır.
parçalar oynar yerinden, bozulur düzenleri."
(bkz: lucretius)
Gözümde başarmanın en zor olduğu konudur.
Zordur, başkalarını degistirmek neredeyse imkânsızdır. O yüzden en mantıklisi bu işe kendinden başlamak gerekir.
Bazen yaptıklarınızı gözden geçirdiğinizde kesinlikle yapılması gereken eylem olduğunu görürsünüz.
Bunu idrak ettikten sonra yapmanız gereken şey çaba göstermektir.
Davranışların kontrolünü gerektirir.
Bir eylemi yapmadan önce sonucunu düşünmek ve ona göre yapıp yapmama tercihi kullanmak gerekir.
Öz disiplin şarttır.
En önemlisi de kendine verdiğin sözü tutmaktır.
değişebilirsin. yeterki başkalarını dinlemeyi bırak kendi sesine kulak ver artık. doğru yaşam kişinin kendi gözüyle gördüğü yaşamdır. kendi özüne aykırı hareket eden yürek paslanmaya yüz tutar; kendi kendisi yer bitirir de en derinlerde kıyamet kopar ruhu duymaz insanın.
Sırtından bıçaklanınca ölüyorsun sonra dirilip başka birisi oluyorsun.
benim için mümkün olabilecek ama her başlangıçta eskisine döndüğüm eylem.
günün birinde bir yazar dertlerden sıkılıp sigarasını yakıyor.gün boyu iki paket kısa lm içiyor ve sıkılıyor.gecenin bir yarısı pakette kalan son 5 dalı alıp kırıyor ve ertesi sabah yeniden doğacağını hayal ediyor.sabah oluyor ve uyanıyor.kahvaltısını yapacak ama her sabah ilk önce sigarasını yakardı.yakmıyor kahvaltısını yapıyor.servisi beklemek için durağa gidiyor.aklına eski hayatı geliyor.psikolojik bunalıma ramak kalıyor ve karşıda ki marketten sigarasını alıyor ve gene ölerek yaşamaya devam ediyor.