bugün

sapasağlam yattıktan sonra beli, sırtı, boynu ve hatta iç organları bile uyumadan önceki gibi kusursuz bulamadığımız eylemdir. aşırı sinirli olunur. tam bağırmaya başlanır ki, boğaz da tahriş olmuştur her neden olduysa ve ses afedersiniz yarrak gibi çıkar. kendi omurgalarını sökesi gelir insanın. surat da hava yastığı gibidir böyle yüz göz şiş. insan kendisine uyudum mu yoksa gökyüzünden aşağı düşerken skydivecıların hava da saldırısına mı uğradım diye soruyor. rüyalandığım kızın sülalesi bizi basmış da olabilir.
Fazla uyuyunca da vuku buluyor. Böyle sabah kalkmışsın saat 11:45. 'Eyvah yine günü kaçırdım' buhranları. Uyumamışsın sanki sabaha kadar taş taşımışsın gibi. Kalitesiz bir uykunun izleri. Of!
gece geç yatıp sabah geç uyanmanın verdiği yorgunluk yada çok uyumanın verdiği mayışıklık durumu.
Yaklaşık 3 yıldır her sabah iğrenç bir baş agrisiyla uyaniyorum. Enerji ise eksi 100. Akciğerlerden şüphe ettim sonuç tertemiz. Burnumdan ameliyat oldum yine düzelmedi. Oksijen oranim %99. Sanirim geriye tek sorun kaliyor uyku apnesi. Lanet ettim artık.
gündüz yeterince su içiyor musun? yatak/döşek sağlıklı mı?
Sabah uyanınca “hanginiz dövdü lan beni” dercesine ev halkının yüzüne bakıp ifadelerinden yakalamaya çalışmak demektir. Ofise geçip tek tek orada incelemeye devam edip en sonunda “ulan aslında sol omuzumun oradaki ağrı çok tatlı bir ağrı” diyerek ağrılarınızla konuşmaya başladığınızı fark ettirir.
Aynen hergun aynı teraneyi yaşayan tayfadanım.
Fibromiyalji illetinin sebep olduğu kalitesiz uyku nedeniyle de sabah uyandığınızda dayak yemiş gibi hissedersiniz.
rivotril.
yumuşak götlülüğün bir alameti fahrikasıdır.

bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız..
Her gün uyandigim durum. Dinlenmiş olarak kalkmak lazım oysaki. Vitamin eksikliğinden şüpheliyim.
Uykuda aşırı kan şekeri düşmesi yada uyku apnesi yaşanıyor olma ihtimali olan durum.
En masum neden, yatağın konforunu kaybetmiş olmasıdır ve çaresi nispeten daha kolaydır.

uyku apnesi ya da psikolojik sorunlar daha büyük sıkıntı.
Geçen ay yaşadığımdır. Bir tarafım ağrıyarak falan değilde gözümün altında şişlikle uyandıydım. Kalktım gözümün birini diğerinden daha farklı hissediyom. Aynaya bakınca lan dedim dün birinden yumruk yedimde ben mi hatırlamıyom. Falan filan. Ertesi gün daha beter şişti gözüm caponlara döndüydü. Çıban gibi bişeydi aq hatırladıkça canım yanıyor.
Bir keresinde psikiyatristime şu şekilde benzetme yaparak anlattığım durum;

"Sanki 5-6 kişi gece beni ablukaya alıyorlar ve allah ne verdiyse bir sağ bir sol vuruyorlar hocam. Alter ego yaratıp tyler gibi geceleri dövüşe gidip her gece dayak yiyor olabilir miyim?"

- hmm şu ilaçlara devam edelim.
Halısaha yaptıktan sonra ki sabaha öyle uyanılır genelde.
uyku bozukluğu testi yaptırılmalıdır. devlet hastanelerinde ücretsizdir.
Uyanma biçimim. Kim dövdü beni evet.
Her gün böyle başlıyorum güne. Bir insan uyanınca nasıl yorgun kalkabilir anlamıyorum.
Halsizlik, depresyon.

B vitamini eksikliği buna neden oluyor, d vitamini de. Demir eksikliği de. Bilemiyorum belki hayatınız neden oluyordur ya da rezil aile üyeleriniz..

Nedeni çoktur ve sonuç rahatsız edicidir. insanı yorgun kılan nedenlerden biri de bence işsizliktir. iş yapmamak, amaçsız olmak. insan eve kapanmak için değil sosyalleşmek için vardır, üretmek ve öğrenmek için.

Ben bunlara yoruyorum.
Kalk, yatağına yat, diyenin olmadığına işarettir, aynı zamanda.
iki nedenden ötürüdür.

ya sebebi ne olursa olsun kaltesiz bir uyku geçirmişsiniz ya da yatağının değişme zamanı gelmiş.

Yatak önemli mevzu, es geçmeyin..
Yine böyle uyandık. Geceleri pencereden ben farkında olmadan girip de biri beni dövüyor sanırım. Her yerim ağrıyor. Uykum da var hala. Lan banka sınavına gireyim derken inşaallah korona olmamışımdır sınavda sıcaktan maskeyle duramayıp çıkarmıştım.
kendimi bildim bileli öyle uyanıyorum. beni geceleri cinlerim dövüyor galiba.
D vitamini eksikliği ve kansızlık en büyük sebep.