bugün

anlamadığım..

canlarım, hemen 60 bin lira civarı bir peşinat,
sözleşme imzalanır imzalanmaz taksit ödemesi..

60 bini 24 ay vadeli çeksen 3.500 lira,
TOKi taksiti 2.300 lira.

tamam her şey güzel taksit ama kaç dar gelirli kenara 60 bin lira koyabilir?
bunu kredi çekse, taksitle beraber ödeyeceği para asgari ücret kadar.

eskiden daire taksit ödemesi dairenin teslimi ile başlıyor biliyordum.
mantıklı, daire bitene dek peşinatın sonra dairenin taksidi. mis gibi.

ama ikisini öncesinde başlatacaksan kaç dar gelirli kenara 60 bin lira koyacak ya da kaçı ikisine toplam 5 bin liranın üstünde taksit ödeyecek.
ikisinin toplamı bir asgari ücret.

eğer doğru anlamış isem asgari ücretin üzerinde kazanan ben havlu atıyorum, beni aşar.
yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.
Alanlara sor.
eğer taksitler evin tesliminden önce, kuradan sonra başlıyor ise,
çift asgari ücrete yine çok.

kardeşim 60 bin lira peşinatı kredi çekse ayda 3.500 lira civarı yapar,
2.300 lira da taksit olsa toplam 5.800 neredeyse 6.000 lira para.

asgari ücret 5.500?
bir maaştan fazla etti mi? etti. geriye kalan 5.000 tl ile şu an oturduğu evin kirasını mı ödeyecek, doğalgazı elektriği mi, mutfağı mı halledecek?
Polemiğe bak amk.

Oysa 2003e kadar her önüne gelen aylık 80$ dolar asgari maaşıyla şato sahibi oluyordu yavvv.

Al sana polemik.
alt gelir grubundaki kesim ev taksitini evin tesliminden sonra başlar diye bir bilgi verdi bir yazar arkadaş.
böyle bir ihtimal, olması gereken bu.

ama net bir bilgi yok.
dar geliri toki almıyor, zenginler alıyor diye biliyorum.
90'lar yani beğenmediğiniz o Eski Türkiye'de benim babam 4 yıl boyunca her sene bir mülk aldı. Sadece benim babam değil, çevremizdeki beden işçileri bile bir şeylerin sahibi olabildi. Ne kredi ne de kredi kartı kullanmadan hem de. Akapeliler'e göre o zamanlarda cep telefonu olmadığı için bunlar yapılabiliyordu. Hatırladığım kadarıyla yemiyor içmiyor, okula gitmiyor, elektrik ve kömür yakmıyor, tüpü fosturukla dolduruyor, suyu da yağmurdan idare ediyorduk galiba. Bir lüksümüz babamın günde 1 paket Maltepe sigarasıydı, hepsi bu. Vallahi ben de bir mülk alacağımdan emin olsam; kırar atarım ve bir daha da elimi sürmem bu gâvur icadına. Şaka bir yana; günümüzde bet bereket yok. Sebebi de kesinlikle dini kullanıp milletin içinden geçen cuhape ve yandaşlarıdır. Emin olabilirsiniz :-).
2003’den sonra Benim Türkiye’deki eş dostlarım ve çevremizdeki beden işçileri bile bir şeylerin sahibi olabildi.

Çapulculara göre şimdi yemiyorlar içmiyorlar, okula gitmiyorlar, elektrik ve kömür yakamıyorlar, tüpü fosturukla dolduruyorlar, suyu da yağmurdan idare ediyorlar oysa.
kira öder gibi taksit ödeyerek.
Bu kerhaneci'nin çevresinde ne çok Akapeli varmış demek ki. Benim çevremdekiler 2003'ten sonra kıçına donu bile kredi kartıyla aldılar. Bu arada bu bahsettiğim çevremdekiler hırsız olmayan Akapeliler. Babam dahil çevremde bolca bulunmakta.
siyasete çekmeyin arkadaş ya.
alamaz. nasıl alacak 4-5 k maaşla.
O taksit tutari bizim aylik giderimiz asgari ücret altinda yasiyanlarda var.aylik 500tl kirayi zor ödüyoruz okadar parayi nasil ödeyelim.
Ecevit döneminden babalarından kalan miras şatolar, evler, arabalar yetmiyor diyenlerin kafasına takılan şey.

Az önce demediniz mi 2003 öncesi amele işçileri bile Çifter çifter ev sahibi oluyordu diye. Ha işte güzelcene oturun ozaman o evlerinizde.
alamayacak. suriyelere afganlara çıkacak o evler.
illa birileri alacak ama bakalım.