bugün

çanak antenlerin olmadığı dönemlerde apartmanın damına dikilmiş o eski tip anteni düzelten kişiye, muhtemelen babasına "oldu/olmadı, demin iyidi sonra gene bozuldu" vb tarzı açıklamalıyla rehberlik hizmeti vermiş efsanevi nesildir.
hadi baba ayarlayacaksan ayarla daha gidip gazoz kapağı oyunu oynayacam ,mahalle maçında bana ihtiyaçları var cümlelerini içinden geçiren nesildir. bunları sesli söyleyemeyen nesildir çünkü babanın elinin tersiyle tanışmışlığı vardır.
80 leri sadece dizi olarak seyretmek değil aynı zamanda yaşamış olmak.
babanın damda yaşadığı heyecanın asabiyetinin sonuçlarına katlanmışlardır. babanın oldu mu olmadı mı gibi komutlarına geç cevap veren ya da baba damdayken düzelip inince bozulan nalet gelsin dediğimiz tv yüzünden, ''ulan eşşoğlusu, kulağına köpek mi işedi niye doğru anlamıyosun dediği mi'' şeklinde azarlanan nesildir.
yıl 1989 ilk özel kanal yayına girmiş. magic box izlenecek. çatıya pense ile çıkılır, antenin bağlı olduğu direğin vidaları gevşetilir ve ayar yapılmaya çalışılır. 15-20 dkk sağa sola döndürülür. biraz görüntü gelir "geldiiiii" sesi ile anteni kıpırdatmamaya çalışırsın. sonra o üzücü, bütün hayalleri altüst eden ses gelir "gittii". sonunda çocukça edilen küfürler eşliğinde aşağı inilir ve baba sen ayarla yoksa kıracam ben bu anteni diyerek tv başında bağırmaya başlanır. ulan sözlük beni çocukluğuma gönderdin ya alacağın olsun.
ilk tepe antenleri çıktığında vay anasını diyen nesildir. 56k modem ile 12 bilgisayarın internete girdiği dönemin çocuklarıdır.
damda anten düzeltene rehber olmuş efsane nesil gerçekten, çok enteresan görüntü oluştururdu. iletişim için bazen iki kişi yetmez üç veya dört kişi olurdu. az daha çevir, olmadı sol yap sanki araç park eder gibi. özellikle anteni ayarlayan, ile tv ye bakan kişilerin mesafesi uzaksa öyle bir bağırma olurdu ki tüm mahalle ayağa kalkardı. o günler maalesef geride kaldı. her şeyin güzelliği o zamanlardı.
"çevir, çevir biraz daha...çarşıya doğru, hah böyle iyi..bozdu, karıncalandı. geldi gitti..." diyerek saatlerce çatıda balkonda ve bilimum yerlerde soğuktan donmuş nesildir.benim neslimdir.
hey gidi günler hey dediğim nesildir..bizzat o nesilin insanıyım desem yalan olmaz..sağa çevir olmadı sola çevir, tamam dur olmadı az daha, tamam şimdi daha net, vidaları sıkıştır in..iyi de baba elimi çekince ayarlar bozuluyor..iyi o zaman orada kal. tövbe tövbe..