bugün

her taşın altından çıkan baştır. dünyada (bak türkiye'de demiyorum) ne dönse sorumlusu budur. takılmış öyle milletin ağzına, ne zaman bi olay olsa oradan kesin pusuda yatan birisi (bak bu kişi de mayışlı çalışıyor herhalde) çıkar, "bunun sorumlusu dış güçlerdir. bize oyun oynuyorlar" der, yerine oturur. ee?

ee si; elde var sıfırdır. dolayısıyla tanıma ihtiyacı vardır.
küreselleşicez mınagoım hedesine sarılan her gelişmekte olan ülkeyi azcık seven ama fazlasıyla döven güçlerdir.

ama o gelişmekte olan ülke bir gün geliştimi kendisi de, başka gelişmekte olan ülkelere göre dış güç olacaktır. dolayısıla bu bir kısır döngüdür. devletler doğar, büyür ve ölürler. yerlerine yenileri gelir ve bu devran tekrardan döner durur.
her haltın altından çıkan hede . bugun duyulmuştur fenerin başına gelenlerde dış güçlerin işiymiş.
(bkz: viagra)
geçmişteki yöneticilerin beceriksizliklerini örtmek için kullandıkları perdedir.
yapılan bütün hataların asıl sorumlusu olan bir türlü ortaya çıkarılamayan güçlerdir.
(bkz: kardeşin anneye yakınması)
görsel
çıkarları çatıştığı vakit devletler, hasarı en aza indirmek adına ve karşı tarafın zararını önemsememek pahasına türlü politikalar uygularlar. bu politikalar, diplomatik müdahalelerden tutun da, askeri araçlarla müdahale etmeye kadar uzanabilecek geniş bir scalaya sahiptir. dolayısı ile, bir tehdit algılaması oluşur. devletler, maruz kaldıkları tüm karşı politikaları (bkz: dış güçler) (bkz: uluslararası mihraklar) şeklinde özetlerler.

mesele budur.

sanırsam budur.

böyle olacaktı herhal.

uffff.bu değilse bile bundan gayrı budur. böyle biline.
içimizdeki kaltaklara göre bir nebze daha iyilerdir. en azından yüzyüze değil sadece stv dizilerinde falan denk geliriz.
dış mihraklar derseniz daha havalı görüneceğiniz hede.

mihrak amk boru değil. sen biliyon mu mihrak ne demek? ben bilmiyorum.
hükümetin her seferinde atıfta bulunduğu güçlerdir. bu dayılar kimlerdir, nerede otururlar, ne yerler, ne içerler muammadır?
böyle 1970'ler, 1980'lerden beri ülkede kim kendi hakkını aramak için birşeyler yapmaya çalışsa tc hükümetlerinin başvurduğu güçlerdir. kim ulan bu dış güçler, buyursunlar açıklasınlar bu güçleri gerçekten erkeklerse. mitinglerde, basın toplantılarında, orada burada "dış güçler oyun oynuyor" demek kolay. çık, babayiğitsen açıkla bakalım bu dış güçleri.
bu ülkede hep sağ ve muhafazakar kesimle içli dışlı olmuşlardır fakat bunları dış güçler kullanıyor gibi ithamla hep solcular, sosyalistler ve demokratlar karşı karşıya kalmıştır.
abd ve israil ile karıştırılan güçlerdir. yani sadece bunlardan ibaret değildir.
ekonomi takip etmeden siyaset, tarih bilmeden dış politika konuşanlar; doğru bilgiyi ıskalayanlar. onlar, örneğin ırkçılık merkezli politikaların aslında ideolojik değil ekonomik bir temelinin olduğunu, ideolojilerin aslında kitleleri yönetmek için icat edilmiş enstrümanlar olduğunu bilmezler, bilmek de istemezler.

onlara kalırsa Türkiye, jeopolitik düzlemden izoledir, bulunduğu coğrafyada süper güçler cirit atmaz.

onlara kalırsa seçime yakın ardı ardına olusturulan yığınla gündem, birbirinden ve dış dünyadan bağımsız, kendiliğinden gerçekleşmektedir;

sanki bir tarafımız merkez asya-kafkasya- bir tarafımız fokur fokur kaynayan, petrolleri uğruna projelerin,siyasilerin ve siyasetlerin dizayn edildiği Orta Doğu, öte tarafımız Avrupa’ya açılan Balkanlar değilmiş gibi.

bu arkadaşlar dünyada değişmekte olan düzenle Türkiye’nin zerre kadar alakasının olmadığına bizi inandırmaya çalışır;

sanki Kafkaslar ve Orta Doğu’dan Avrupa’ya taşınacak petrol ve doğal gazın Türkiye tarafından taşınması için geliştirilen projeler; Avrasya’daki ‘Yeni Büyük Oyun’un dengelerini kökünden değiştirmeyecekmiş gibi, biz de bu oyunun tam göbeğinde yer almıyormuşuz gibi.
yer yüzü şekillendirmesinde rüzgar, sıcaklık, akarsular dalgalar ve benzeri etkilerin tümü.
ülkemize ciddi ciddi zarar vermeye çalışan organizasyonlar. insanlar uyanmalı artıkın.
Gandi, Hintlileri pasif direnişe çağırır ve ingilizlere: siz hindistanda kendinize taraftar bulamayacaksınız. ben bunu sağlayacağım, siz ingilterenin bütün halkını da buraya getirseniz bize egemen olamazsınız...
mesele dış güçlerde değil, bizde dış güçlere uşaklık yapan insanlarda...
türklerin hem zeki hem de çalışkan olmasını fena halde kıskanıyorlar. hahayt çatlayın : )
Son zamanlarda cami imamlarininda vaazlerinde duydugum kavram.bi sey yapamiyorsak beddua edecekmişiz bunlara.
ota boka dış güçler. dış güçler, dış, dış güçler. dış, dış!

dostum merak edip bu başlığa geldiysen kafan çok karışık belli ki kahvede, bakkalda, çakkalda, mahalle arasında "dış güçler" kavramıyla beynini becerenler oldu.
Bak evladım dış güçler "Dış'tan gelir. "Dış" dediğimiz olay da -çocukluğundan hatırla- kavga ederken vurmak istersin de televizyonlardaki gibi ses çıkarmaya heveslenirsin ya, hani "dış dış" dersin. işte dış güçlerin dış'ının aslı bizde odur. Bi sikim hakkında fikri olmayıp çok konuşmak isteyenlerin "dış"ından gelir dış güçler.

- Ahmet abi başkan osurmuş diyorlar.
- Olum yalan, kesin dış güçler.
Bundan sonra yaptığım her yanlışın sebebi bellidir. Neden daha önce hiç düşünemedim ki ben bunu. Artık ne kadar rahatım. Oh.
sürekli karanlıkta oturup bugün yine ne hainlikler yapsak diye düşünüp duran güçlerdir. daha sonra iğrenç kahkahalar atarlar.
coğrafi konum olarak doların değerinin artmasını sağlayan etkendir zannımca. ortada o kadar olay oluyor ki hepsi de bizim etrafımızda
(bkz: suriye iç savaşı)
Dış güçlerin varlığı bir gerçek olmakla beraber, ne hikmetse bu muhabbet sonradan siyasallar tarafından bir nevi sıva malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.