1. 11.
  türkan şoray, sezen aksu ve şükriye tutkun gibi sanatçıların da hastalığı olarak bilinen ve tek bir sebebe bağlı olmayan, bazen tümör kaynaklı olarak da ortaya çıkabilen ve cerrahi müdahale gerektirebilen hormon rahatsızlığı.
  tıpkı behçet hastalığı gibi, dünyada ilk keşfeden doktorun ismiyle özdeşleştirilmiştir.
  1 ... nardaninciler
 2. 10.
  acth* eksikliğine bağlı meydana gelen ve bir çok belirti gösteren sendromdur.
  (bkz: buffalo hörgüç)
  (bkz: aydede yüz)
  (bkz: santral obezite)
  (bkz: hirsutizm)
  2 ... legendcontinuatur
 3. 9.
  ACTH fazlalığından kaynaklanıyorsa hipertansiyon da görülebilir.
  2 ... blaxis
 4. 8.
  uzun süreli kortizol hormonu fazlalığında oluşan hastalık. kortizon tıpta iki ucu keskin bıçak olarak geçer, yani kullanaılınca mucize sonuçları olduğu gibi yan etkileri de fazladır.

  bu sendrom ya dışardan fazla kortizon alınımına bağlı olur ki, bunlar bazı hastalıkların tedavisinde zorunlu kullanılır, ya da vücudun üretimesi ile olur.
  sırtta bufalo hörgücü denilen yağ toplanması, karında mavi- mor çatlaklar oluşur, yüz aydede yüz denilen şişmiş bir hal alır, abdominal obezite denilen sanki gövdeye un torbası bağlamış gibi sadece oraları şişmanlar, kollar ipince kalır, tansiyon artar.

  tedavi ile bazı yan etkiler gerileyebilse de bazıları kalıcı olabilr o yüzden kortizon kullananların dikkatli davranması gerekmektedir.
  4 ... jack daniel
 5. 7.
  Bu türden bir hastalık, aşırı miktarda glukorkortikoid hormonlar kanda dolaşmaya başladığı zaman ortaya çıkar. Bu türden bir aşırılığın ortaya çıkması adrenal bezlerde fazla üretimin olması veya bir başka rahatsızlığı tedavi etmek için steroid ilaçların uzun süreyle kullanılmasının sonucu olabilir. Bu hastalık adını 20.ci yüzyılın başlarında ortaya çıkan Amerikalı bir cerrah olan Harvey Cushing den alır.

  Belirtiler

  - Birkaç ay ile yıllar arasında değişen bir süreden sonra yüz yuvarlaklaşır ve daha kırmızı bir görünüm alır.

  - Omuzlar arasında ve üstünde kambura benzer yağ birikimi

  - Gövdenin alt kısmında cilt üzerinde çatlaklar

  - Bitkinlik ve kaslarda zayıflık

  - Su toplanması (ödem)

  - Hipertansiyon

  - Aşırı kıllanma

  - Ruhsal sarsıntı

  - iktidarsızlık veya adetten kesilme

  - Özellikle omurga ve leğen kemiklerinde osteoporoz

  - Şeker hastalığının başlaması

  - Çürüklerin çok kolay bir şekilde ortaya çıkması

  Teşhis

  Doktorunuz fizik muayenede omuzları ve başınızı, Cushing e özgü değişiklikler açısından dikkatlice inceleyecektir. Yüzde yuvarlaklaşma ve kızarma, boyun kemikleri ve omuzlar arasındaki yağ dokusunda artış, teşhis açısından önemli bulgulardır. Bunlara sıklıkla kol ve bacaklarda morluklar da eşlik eder. Herhangi bir hastalığınızın tedavisi için (romatoid artrit, astım ya da bir deri hastalığı) kortikosteroid kullanıyorsanız, cushingin teşhisi oldukça kolay olacaktır. Ancak hastalık, böbrek üstü bezlerinizde aşırı hormon artışına bağlıysa, bazı testler için hastaneye yatmanız gerekebilir. Bu hormon artışı, böbreküstü bezi tümörü her iki bezde aşırı büyüme ya da bu bezlerin aşırı uyarılmasına yol açan bir hipofiz tümörüne bağlı olabilir.Karaciğerin ya da bazı başka organların habis tümörleri de Cushlng sendromuna yol açabilirler. Kan ve idrar testleri yapılarak, steroid hormonların düzeyinin artıp artmadığı anlaşılabilir. Hipofiz ve böbreküstü bezlerinin bilgisayarlı tomografisi de alınabilir.

  iyi huylu bir hipofiz bezi tümörünün veya böbrek üstü bezi (adrenal) tümörünün veya böbrek üstü bezi (adrenal) tümörünün başarılı bir şekilde alınması tam bir iyileşme ile sonuçlanabilir. Ancak uzun süreli hormon tedavisi gerekebilir. Kalp krizleriyle birlikte ortaya çıkan hızlı bir ateroskleroz (damar sertliği) ve omurgada çatlaklar sık sık görülür. Eğer tedavi edilmezse, bu rahatsızlık ölümle sonuçlanabilir.

  Eğer nedeni steroidin aşırı dozda kullanımı ise, steroid hormonların dozajı azaldıkça belirtiler yavaşça kaybolur.

  ilaç Tedavisi

  Eğer belirtiler bir ilaç tedavisi olarak steroid hormonların alınması nedeniyle ortaya çıkıyorsa, tedavi bunların kullanımı durdurmayı veya dozajı azaltmayı içerir. Ancak bu türden bir ilaç tedavisini doktorunuza danışmadan kesmeyin. çünkü steroid tedavisinin aniden durdurulması, söz konusu olan hastalığı hızlandırabilir (astım veya steroidin önerildiği diğer hastalıklar). Doktorunuz steroid dozajında kademeli bir şekilde giden bir azaltmayı önerecektir. Bazı durumlarda ilk başta önerilen steroidin yerine başka bir ilaç kullanılabilir: Stereoid ilaç tedavisinin dur-durulmasından bir yıl kadar sonra, yaralanma, enfeksiyon veya ameliyat gibi fiziki bir stres adrenal hormonun üretilmesinde tehlikeli bir yetersizliği ortaya çıkarabilir ve bu da acil tedaviyi gerektirebilir (Addison hastalığına bakın).

  Cerrahi Müdahale

  Cushing sendromu adrenal bezlerde, hipofiz bezlerinde veya karaciğerde bir tümörün sonucu olarak ortaya çıkıyorsa tümörün alınması veya hatta eğer adrenal bezlerde ise bezlerin hepsinin alınması en iyi tedavi şekli olabilir. Hipofiz bezlerindeki bir tümör için radyasyon tedavisi bir çözüm olabilir.

  Eğer tedavi sonucunda adrenal bezler vücudun gerektirdiği hormonları temin edemez hale geliyorsa, doktorunuz eksik hormonları karşılaması için ağızdan bazı ilaçların alınmasını önerecektir.
  *
  4 ... bonusssimo
 6. 6.
  böbreküstü bezinin cortex kısmının hiperfonksiyonudur. nedeni:
  -tümörler ya da
  -böbreküstü bezinin büyümesidir.
  2 ... umutluyum hala
 7. 5.
  Sezen Aksu`nun gecirdigi agir hastaligin ismi. Ama suan kendisi dipcik gibi Bu hastaligi atlatmak icin doktorunun deyimiyle SEZEN AKSU olmak gerekir.
  4 ... sari odalar
 8. 4.
  kortizonun uzun süreli ve yüksek dozda kullanımı sonucunda ortaya çıkan sendrom.
  Kortizon, kortizolün sentetik olarak ilaç sanayiince üretilmiş şekli. Bu sentetik kortizon ve benzeri hormonlardan meydana gelen yan etkilere Iatrojenik Cushing sendromu denir
  2 ... 1.x.1
 9. 3.
  (#320968)
  ... city walk
 10. 2.
  Herhangi bir nedenle oluşan glukokortikoit fazlalığına bağlı şişmanlık, fasiyal pletore, ay dede yüzü, hirsutizm, hipertansiyon, amenore, psikolojik semptomlar, hiperglisemi, poliüri, polidipsi gibi belirtilerle karakterize bir hastalık grubu. iyatrojenik, hipofizer, ektopik ACTH veya böbrek üstü bezi nedenli olabilir.
  4 ... scarface