bugün

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, ABD Ankara Büyükelçiliğinde görev yapan diplomatların ziyareti sırasında yönelttikleri "Cumhuriyet mitinglerini hangi parayla finanse ettiniz" sorusuna ne yanıt verdiğini açıkladı.

Eruygur, ADD'nin miting düzenlemelerinde hangi maddi kaynakları kullandığı konusunun bazı çevrelerce merak edildiği hatırlatarak, "Atatürkçü Düşünce Derneği mensupları yaptıkları işlerin karşılığı olarak herhangi bir ücret almamakta, çoğu kez kendileri parasal katkı sağlamaktadırlar" dedi.

Eruygur, yaptığı yazılı açıklamada ADD üyelerinin tüm çalışmalarını 'Atatürkçü Düşünce yapısının doğal bir sonucu olarak, Yüce Atatürk'ten öğrendikleri özveri duygusu içinde, yüreklerini ortaya koyarak' yürüttüklerini vurguladı.

Eruygur şunları belirtti: "Cumhuriyet mitinglerinde de aynı şeyi yapmışlar yurt ve ulus sevgilerinin sorumluluk duygularının Atatürk Cumhuriyetine olan bağlılıklarının gereği olarak, büyük bir çoğunluğu ile parasal olanakları çok kısıtlı kişiler olmalarına rağmen, yerine göre yiyeceğinden, giyeceğinden kısarak, borç bularak, yüzüklerini satarak, yurtsever arkadaşlarının gönüllü desteklerini alarak, kendi istekleriyle mitinglere koşmuşlar, hiçbir karşılık beklemeksizin Atatürk'e, Atatürk Cumhuriyetine, demokrasiye olan bağlılıklarını tüm dünyaya haykırarak göstermişler ve demokrasinin önünü açmışlardır. Miting hazırlıklarında öyle anlar olmuştur ki, emekli bir üyemiz bankadan borç alarak katkı sağlamayı önermiş, "ilerde ödersiniz" demiştir. Mitinglerde ve miting hazırlıklarında ortaya konan, Türk Ulusunun onuruna, öz gücüne ve yaratıcılığına olan güvenini gösteren bu ulusalcı tutku ve yürektir."

Eruygur, yurtseverler yurtiçinden ve yurtdışından derneklerini arayıp ne yapabileceklerini sorduklarını da hatırlatarak, "ADD bu soylu ruh ile beslenmektedir" dedi.

http://www.stargazete.com...a/index.asp?haberID=57436

ayrıca ruhat mengi'den bir alıntı

"Elli yaşında, şeker hastası işçi emeklisiyim" diyen Mustafa Kökten "Cumhuriyet mitinglerini kim finanse etti" diye soran ABD elçisine cevap yazmış.

"Dangalağın sorduğu soruya bak, Kurtuluş savaşını kim finanse ettiyse Cumhuriyet mitinglerini de onlar finanse etti. Anladın mı budala" diyor.

Haksız mı sizce?

http://www4.gazetevatan.c...mp;Categoryid=4&wid=4
her kuruluşu kendi ülkesi abd gibi provakatör ve ortalığı karıştırmaya çalışan toplıluklar olarak gören büyükelçinin sorduğu soru. ortada finanse edilecek ne var ki? add'nin bastırdığı pankartlar dışında bir harcaması yok. oraya gelen cumhuriyet savunucuları da bayraklarını alıp geldiler. gören de rock 'n' coke zannedecek.
çok üzerime alındım, açıklayasım var:
izmir ve manisa mitinglerine katıldım.
izmir'de karşıyaka'dan alsancak'a yürümeyi göze almıştık ki, vapurların çalıştığını öğrendik, önce vapurla konak'a gittik, oradan gündoğdu'ya yürüdük. bahsedilen mesafe 2 km kadar. hava 40 derece. dönüşte de aynen tekrar...
2 pet şişe su, 1 paket sigara, şapkam yoktu, bayrağım 3 sene önce alınmıştı...
manisa zaten bilenler bilir küçücük bir şehir, her yere yürünür. yine yürüdük, yine 2 şişe su, 1 paket sigara, şapka yok, bayrak aynı...
valla şahsen bana 20 YTL ye falan maloldu. koymadı yani. imf, abd finansmanına ihtiyacım yok çok şükür almayayım...
ancak hamburger ile beslenen bir beynin(ki bu beyinlerden yurdumuzda da çokça var) sorabileceği bir soru. çağlayan'a kaltıldım. aylık akbilim de olduğu için bana maliyeti yok denecek kadar azdı. he biraz yüzümün sol yanı yandı, 5ytl verip bir bayrak aldım, 2 şişe de su içtim.
şimdi hamburgerle beslenen beyinler diyecek ki, biz senin harcadığını değil, organizasyon için harcanan parayı soruyoruz.
organizasyon dediğin, dev bir ekran, dev bir kürsü, kocaman hoparlörler(ki seslerini pek de duyamadık)... tüm bunlar bi gemi almak kadar pahalı olmasa gerek!
diğer illerden gelenleri de sorar bu beyinler... izmir mitinginden önce bana gelen bir maili yazayım da buraya, örnek teşkil etsin:
" şirketimiz olarak her cumhuriyet mitingi'ne belirli sayıda otobüs kaldırıyoruz. şirket çalışanlarından geriye kalan kontenjanımızdan yararlanmak isteyenler bana ulaşsın..."
anlayana.