bugün

Mahkeme kuruluşu bulunan her il merkezi ve ilçede, o il veya ilçenin adı ile anılan bir Cumhuriyet Başsavcılığı kurulur.

Cumhuriyet Başsavcılığında, bir Cumhuriyet Başsavcısı ve yeteri kadar Cumhuriyet Savcısı bulunur. Gerekli görülen yerlerde Adalet Bakanlığı'nın önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun kararıyla bir veya birden fazla Cumhuriyet Başsavcıvekili atanır.

cumhuriyet başsavcılıkları'nın görev ve yetkileri;

a. Kamu davasının açılmasına yer olup olmadığına karar vermek üzere soruşturma yapmak veya yaptırmak,
b. Kanun hükümlerine göre, yargılama faaliyetlerini kamu adına izlemek, bunlara katılmak ve gerektiğinde kanun yollarına başvurmak,
c. Kesinleşen mahkeme kararlarının yerine getirilmesi ile ilgili işlemleri yapmak ve izlemek,

olarak tanımlanmıştır.

cumhuriyet başsavcıları'nın görev ve yetkileri ise;

a. Cumhuriyet Başsavcılığını temsil etmek,
b. Başsavcılığın verimli, uyumlu ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamak, iş bölümünü yapmak,
c. Gerektiğinde adli göreve ilişkin işlemleri yapmak, duruşmalara katılmak ve kanun yollarına başvurmak,
d. Kanunlarla verilen diğer görevleri yapmak,

olarak sıralanmaktadır.

Ağır ceza mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı'nın, ağır ceza mahkemesinin yargı çevresinde görevli Cumhuriyet Başsavcıları, Cumhuriyet Başsavcıvekilleri, Cumhuriyet Savcıları ile bağlı birimler üzerinde gözetim ve denetim yetkisi vardır.

Asliye ceza mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı'nın ise, o yer yargı çevresinde görevli Cumhuriyet Savcıları ile bağlı birimler üzerinde gözetim ve denetim yetkisi vardır.
Cumhurbaşkanı'nın bile yargılanabildiği ve hatta tüm yüksek yargı başkanlarının da yargılanabildiği -ki buraya kadar olması gereken bir hukuk devletinin özelliğidir- nevi şahsına münhasır ülkemin hukuk sisteminde her nedense Genelkurmaybaşkanı ile birlikte; (ihtimaldir ki) gökten zembille inen şahısların yönettiği ve pir-i pak faniler olduğu tereddütsüz kabul edilmiş, T.C.'nin yargılayamadığı nadide iki şahsiyetten bir diğeridir.
Türkiye'nin uyuyan güzeli.
esradir.
hapis cikisinda jehan baburun muhtesem seni seviyorum sarkisi esliginde behzat komserin kollarinda can vermistir.
mekani cennet olsundur.
En karizmatik mesleklerden birisidir. Bu insanların yanında egom paçamdan düşüyor amk.
Bugün Kpss vatandaşlıkta çıkan sorunun cevabı.

Swh..