bugün

Zor tabii. hayat çok zor. Sabah kalk saat 8'de. akşama kadar yoğun tempoda çalış. Allah'tan Cuma günleri namaz var da bazı insanlar öğlen arasında biraz dinlenme şansı buluyor. Gerçi namaz her gün var da farzdan öte gelenek haline geldiği için Cuma namazı farklı tabii. Aslında dinlenme değil de ibadet etme şansı diye biliyorum ben ama ne zaman cumaya gitsem, özellikle hutbe esnasında cemaatin yarısının uyuduğu dikkatimi çekiyor. Zannedersem hutbeyi dinlemek farz. Uyumak da abdesti, dolayısıyla da namazı bozuyor diye biliyorum. Yine de yaşar nuri hoca'ya bir sormak lazım.

bugün de işte gideyim de kılayım dedim. Onun dışında çok fazla ibadet etme şansı da bulamadığımızdan kaçırmak doğru olmaz. Şans buluyorumdur ama işime mi gelmiyor artık niyeyse bilmiyorum. Tembellik işte. gerçi özümde çok iyi bir insanım. Her zaman da söylerim.

Neyse gittim işte. duvara dayalı, caminin sahibi karizmasında oturan abimizin yanına geçtim destur alarak. iki dakika sonra ise horlama sesiyle irkildim. Reisin başını düzelttim. Mışıl mışıl uyumaya devam etti. Şöyle bir göz gezdirdiğimde ise reisin dışında 10-15 kişinin daha siesta yapıyor olduğunu fark ettim. Çok tatlılardı.

Sonra baktım farza geçiyoruz, acaba dedim uyandırsam mı? adeta bir bebek gibi uyuması beni kararsızlığa itmişti;

- abi uyan istersen. farza geçiyoruz.
+ ohhh. Eyvallah yeğenim.
- iyi uyudun ama abi. Maşallah.
+ öyle hakkaten.
- neyse abi. Başlıyorlar galiba namaza.

Farz biter bitmez, vahşi bir ayıdan kaçarcasına, uykusunu da almasının etkisiyle olsa gerek, önündekileri ittire ittire, makas ata ata ilk camiden çıkan kişi oldu. elveda bile demeden çıktı ve gitti.

Her zamanki gibi çözüm önerisiyle geliyorum. Camilere localar yapılsın. Bu abilerin yeri orası olsun. Isı ve ses yalıtımı da çok önemli. Rahatsız olmamaları gerek. diyanet işleri başkanlığı'nın gereğini yapmasını arz ederim.
''şeytan cuma namazında insanın gözüne uyusun diye sürme çekermiş.'' Bi yerde okumuştum. Sürmenin markası ne onu söylemiyordu.
abdesti bozar.
(bkz: camide cuma namazını beklerken uyumak) evet başıma geldi..
namazdan önce öğlen yemeği yenildiğinde başa gelebilecek durum.
farz'a abdestsiz devam etmek zorunda kalması. kıldın mı kıldım!
hiç gitmeyene göre daha sevimli gözükebilecek insan davranışı.gözlerini dinlendiriyordur hem belki de ne biliyorsunuz.*
gerek günün yorgunluğundan, gerekse vaizin ilgi çekici bir tarzı olmamasından kaynaklanır. cuma çıkışı hutbenin konusunu sorsanız çok az kişiden doğru cevap alabilirsiniz.