bugün

galoş giyme iz olur, beyaz converse giyme söz olur.***
kimseyi ilgilendirmeyn olaydır.
(bkz: yıl 2011)
imamhatip lisesinin çıkış saatinde bolca örnekleri görülebilir. başta türban, ayakta converse, çanta nike, saat adidas*... kesinlikle ne yaptıklarının farkında değiller. Desen ki, yahu mübarek o ayağındaki israil malı kafirlerin yaptıklarını giyiyorsun. anında cevabı yapıştıracaktır, "müslümanların özgürlüğü bu ülkede kısıtlanıyor" diye. kısacası çok büyük bir paradoks.
Mide bulandırıcıdır...
Entry'lere tek tek baktım. Ama başlıktaki entrylerin hiçbirinde bu görüntüden rahatsız olmaktaki asıl sebep tam olarak ifade edilememiş, ya da ben görmedim. Onu açıklayalım hanımlar beyler...

Converse marka ya da tarz ayakkabı, '70'li yıllarda özgürlüğü, barışı temsil eden gençliğin, hippilerin, çiçek çocukların üniforması gibi olmuştu adeta. O zamanların anarko-gençliğinin çoğunun ayağında bu ayakkabıları görebilirdiniz. Converse'in parçalanana kadar giyilmesi, hatta parçalandıktan sonra da giyilmeye devam etmesi genel bir davranış, hatta kural olmuştu neredeyse.

Peki şimdi Converse ne oldu? Markalaştı, kemikleşti ve fahiş fiyatlarla raflardaki yerini aldı. Şimdi "tikky" gençliği, ya da baba parasıyla alışveriş yapmaya alışmış tayfa Converse alıyor. Neden? Çünkü Converse şu an bir marka ve çok pahalı.

Türbanlı bir kızın "Converse" giymesi neden mide bulandırıcıdır? Alın size sebepleri:

1. Yukarıda söylediğim ilk kullanıcılarından mütevellit, Converse modası '70'li yılların çiçek çocuklarının ayakkabısıydı. Bunu gerici ve siyasal islamın simgesi olan türbanlı, tesettürlü kadınların ayağında görmek mide bulandırıcıdır.

2. Converse, şu an markalaşmış ve piyasadaki yeri kemikleşmiş bir markadır, Kapitalist ekonominin en vahşi yüzlerinden biridir. Tıpkı diğer marka ayakkabılarda olduğu gibi bu ayakkabbıyı da minicik çocuklar ortaya çıkarmakta, karşılığında hayatlarını feda etmektedirler. işte bu ayakkabıyı "islamcı" geçinen haram lokma yememeyi öğütleyen insanların ayağında görmek iki kez mide bulandırıcıdır!

Bilmem anlatabildik mi?...

edit: eksileyen gençlik, seviyorum sizi...
devrimciyim lan ben deyip zippo çakmak kullanan insancıklardan daha iyidir.
yoktur öyle bir kız olmamalıdır. olur mu öyle şey.

fikir tek başına buram buram ayrımcılık kokmaktadır. dikkate değer yönü; converse giyen çember sakallı mümin yoktur. illa ki kadındır o.
26 kişinin tecavüzüne uğrayan, ameliyatlarla ayakta duran*, 13 yaşındaki kız çocuğuna " kendi rızasıyla" yapmıştır demeye getirip, hukukun anlamına s.çmış yargı vardır.
bir ayda 6 kadının sokaklarda katledildiği, yemek yapmıyordu denilerek acımasızca öldürüldüğü ülke vardır.
gene bu ülkenin herhangi bir iş alanında başarılı olabilecek beyinlerin, türbanlıdır diye üniversitelere sokulmadığı, okul kapılarında türbanını çıkartmaya zorlandığı ülke vardır.
o türbanıyla girerse ben de bikiniyle girerim üniversiteye diyen, şu an tükürdüğünü yalamış vaziyetteki " endişeli modern" vardır.
her türlü baskıyla büyütülüp, sevişmediği için ezilen, rus kızıyla kıyaslanan, cinsel evrimini tamamlamamış ülkenin genç kadınları vardır.
bunlara rağmen kadın olmakla barışamamış, kendi cinsinin hakkını savunmaktan aciz, hemcinslerinin aşağılanmasına tahammül edebilen kadınlar vardır.
bunlara rağmen erkek olmakla barışamamış, kendi eylemleriyle kendini aşağılamış, 5 paralık değer yargılarını oradan oraya savuran, söylediği ve yaptığı ayrı telden çalan erkekler vardır.
türbanlıdır, converse giyemez, adidas marka eşofman giyemez. türbanlıdır, gezemez tozamaz. tahammül edemeyiz buna. nefes de almasın efendim. hatta toplu katledilsin. türbanlıdır.

insana insan olduğu için değer verebilecek "insan" lık ölmüştür, gömülmüştür. ya kürttür, ya türktür ya kadındır. kadınsa ya türbanlıdır ya laikçidir ya orospudur. biz bir yolunu bulur yaftalarız.

edit: imla
ayağını düşünen kızdır. e islam a da ters olmadığına göre sorun yok.ha amerika malı falan filan a girecek olursak hiç çıkamayız derim.

bir tanım daha:kokona türbanlılar gibi olmayan kızdır.
rahatına düşkün kızdır.hele birde abd de tanığı varsa beleşinden converse leri giyendir.
taktığı türbanın temsil ettiği değere ihanet etmeyen kızdır. misal converse giyen komünist ihanet etmektedir davasına. ha amerikan malı oluşu konusunda diyecek laf yok, işin o kısmı sadece türbanlıları da ilgilendirmez uzar gider. ama neden bazı objeleri bir kitleye tapulamak çabası da neyin nesidir? madem amerikan malıdır, açık kız neden giyinir converse? ya da açık kız sevişebilir türbanlı kız sevince recm edilmelidir yasasını nasıl koca bir kalçadan çıkarttınız?*
afedersinde mal mısın? diyeceğim önerme. ayakkabı lan bu. türbanlılar şalı boynuna takan açıklara bişey diyor mu takmışsınız bi türban sizene lan. yada bizene birde özgürlükten bahsedersiniz seçimini yapan insanlarada dil uzatırsınız böyle beyinsizsizniz işte.
converse giyen kızdır.
(bkz: türbanlı kız başlıkları azalarak bitsin)
(bkz: el alemin derdi seni mi gerdi)
artık türbanlı kızlara nerden saldırcaklarını şaşırmış bu millet. herkez gibi bizimde istediğimiz şeyi giymeye hakkımız var. insanları belli kalıplara sokmak doğru değildir.
olabilir canım ılıman islam işte. ulaşılan hedefler...
coca cola içen komünistin kız arkadaşıdır..
devamında 'lacoste giyebilir miyiz, izin var mı?' diye, bu cümleyi ortaya atana sorulması lazım gelir efenim. pek bir ilgili ya tesettürlü kardeşlerimizin ne giyip çıkardığıyla.
nasıl ki türbanı takarken kendi hür iradesiyle hareket ettiyse converse giyerkende bunu tekrarlamıştır.
converse giysin hacı bize ne ki bundan. rahat rahat oh mis. atsın makineye kirlenince yıkasın da.

ama o leopar desenli başörtüsü ve bluzlardan vazgeçsin lütfen.
leopar deseni kullanmasın demiyorum hobi olarak yine kullansın hatta kocasına filan giysin böyle güzelinden ama başına takmasın.
görünce küfredip günaha giriyorum.
neresi abes anlayamadıgım durumdur.
ne alaka şimdi dedirten başlık örneğidir.
sanki hem türban hem dekolte yaptı konusuyosunuz da dedirtir.

bir insan hem tesettürlü hem spor da giyinebilir. önemli olan görüntünün temiz, düzgün ve hanımhanımcık olması. bir de niyet var tabi. bakış açını düzeltmektir kastettiğim.

önyargılardan kurtulup farklı perspektife konabilmek mesele. diyebiliyor muyuz şunu 'e iyi, neden olmasın ki?'
dengesiz kombindir.
spor giyinmek isteyen bayanlara çok yakisandir.
çelişkilere bakmak isteyen camel yada Marlboro içen iPhone kullanan solculara baksın.
gerizekalının biri bir kuyuya taş atıp onlarca kişinin de onu çıkartmaya çalıştığı durumdur. hayır beni başlıktan daha fazla yaralayan şey şu diğerlerinin de onaylıyor olması "evet giyebilirler bence bir sakınca yok bunda". arkadaşım biz nasıl bir toplum olduk ben anlamıyorum ki. kimin ne giydiğinden bize ne, size ne?? ister başına türban geçirir altta bikiniyle dolaşır size ne? en kötüsü de bu insanları böyle kategorize etmeyi cok normal bulmak. bilmem ne yapan türbanlı, bilmem ne yapan kürt, bilmem ne yapan kız. cidden psikolojik sorunlarımız var toplum olarak allah sonumuzu hayır etsin.
burada sorunsallaştırılması gereken şey converse değildir. dinin özünde barındırdığı o arınma haline (kapanmak, kadının ilgi çekici öğelerini gizlemek ise, görsel öğelerden arınmak ise bir bakıma) bir amerikan markasının ait olmaması söz konusu olabilir, hatta bu ironi de yaratabilir. "converse giyen komünist" gibi bir şeydir bu belki de. ancak ülkede dinin pratiğine bakmak gerek.
ömrüm boyunca insanların giyimiyle kuşamıyla yorum yapmak hiç istememişimdir fakat bu konu başka..

converse giyen türbanlı kız başlı başına bir çelişki yumağıdır. neden mi? çünkü kafasına taktığı türban'da, ayağına geçirdiği converse ayakkabı da aslında birer simgedir ve birbirinden taban tabana zıt iki felsefeyi simgeler.

birbirinden bu kadar ayrı iki simgeyi aynı bünyede toplamak da galaksinin en abuk sabuk bir işlerinden birisidir.

kimse bana martaval okumasın. neyi simgeliyorsa beni ilgilendirmiyor, ben yakıştığı için giyiyorum diye. öyle şey olmaz. çarşaflı kadının çarşafı altına jartiyer giymesi ne kadar saçma ise bu ondan da saçma bir durumdur.

zaten felsefelerinden soyutlanarak olaya bakacak olursak da yakışmıyor yahu. görüntü kirliliğinden başka bir şey değil. "giyim zevkinize sokayım" demekten başka yapacak yorum yok hakkaten.