bugün

-ya bu başlık biraz anlamsız olmuş, keşke biraz daha detaylandırsaydın, ama yine de sen bilirsin.
-markete çıkıyorum, sana en sevdiğin şekerlemeden alayım mı?
-bende sigara kalmamış, senden istesem ayıp olmaz değil mi?
-sana inanmıyorum, o kız hiç senin tipin değil, ne buldun onda?
-seninle bedenlerimiz aynı sayılır, bana o yeni aldığın beyaz gömleği ödünç verir misin?
tadında, modunda ebeveynlerdir. her 10 çocuktan yaklaşık 2 çocuğun sahip olduğu, kıskanılası ebeveyn türüdür.
"çocuğuna böyle davrananın çocuğuna ebeveynliği herhalde garibimin arkadaşları yapar."diye düşündüğüm bir haldir.Ana-baba olmanın sorumluluğu belki böyle hafifletiliyordur.
^^hadi len ordan dediğim^^durumdur..daha da uyuz olduğum şey ise şudur:çocuğa sorarlar anne babanla ilişkin nası filan diye..biz annemle arkadaş gibiyiz demez mi..insanın kalkıp direkt boğası gelir.
anne baba da olabilir arkadaş da yeter ki zamanları doğru seçsin.Genelde çocuklarıyla aralarında çok yaş farkı olmayan bireylerdir...
çocuklarıyla arkadaş kıvamına gelmiş ebeveynler çocuklardan gördükleri saygıyı kaybeder, laubalilik ortaya çıkar.
- baba ben cansu 'ya ders çalışmaya gidiyorum
- biz eskiden o işe ders çalışmak demezdik, yeni moda mı bu ? eki eki
- yok baba öyle değil..
- nasıl öyle değil. gay mi oldun lan yoksa ?
- ya nerden çıkarıyorsun baba saçmalama lütfen
- al şu prezervatifi, ne olur ne olmaz, hadi bakiyim.. cüzdanımdanda para al, giderken migrostan kırmızı şarapla bir triboşan kap. göreyim seni. 11'den öncede gelme annenle işim var. naş..
kuşak çatışmasına sebebiyet vermeyen ebeveynlerdir.
20 yaşındaki erkek çocuğun babasıyla meyhanede kafa çekmesi *.
(bkz: ben bunu gördüm)
ebeveynlerin, geçmişte kendilerininde o yaşta oldukalrını hatırlayarak çocuklarına arkadaş gibi yaklaşmaları çocukların gelişimi için ok önemlidir. baskıcı bir ortam yerine arkadaş canlısı bir ortamda çocuk yetiştirmek bundan sonraki nesillere ders olsundur, farz kılınsındır.
çocuklarının asosyal olmasını sağlıyabilen ebeveynlerdir.
Çocuklarının ailesinden kaçmamasını sağlayan ebeveynlerdir. Karşılıklı güven ve paylaşım söz konusu olduğundan, çocuklarının yalan söyleme ihttimalini sıfıra yakın tutarlar. Zeki insanlardır, çocuklarının yapmamasını istedikleri şeyleri, arkadaş ayağıyla anlatır, açıklar ve onların dinlemesini sağlarlar.

Sigara ve içki ile saygı olmadığını bilirler. içki içilebilecek yaşa gelindiyse ilk babanın yanında içilir ve hatta ilk babanın yanında sarhoş olunur ki hasar almadan öğrenilir... Odaya kaçıp sigara içildikten sonra yürüyen nikotin gibi kokup, aileye hiçbirşey olmamış gibi davranılmaz. gözünün içine baka baka yalan söylemek yoktur çünkü...

Bir sorun varsa ilk bu tür ebeveynlerle paylaşılır. hayat tecrübeleri birçok dost tavsiyesinden daha gerçekçidir.

Hollywood filmlerinin özentiliği değil, hayatın gerçeğidir onlar. çünkü bilirler ki karşılarında onlar gibi bireyler vardır. sıkı yönetimle ancak korkulan ebeveynler olurlar ama paylaşımla sevilen ve örnek alınan bireylerdirler...

Örnekler uzar gider... uzun lafın kısası bir çocuğun bulabileceği en sağlam dostlarıdır onlar. asla arkadan vurmaz, ne yaparsa yapsın sever ve her daim iyiliğini düşünerek hareket eder.
öyle olduklarını zannneden, ancak asla olamayan ebeveynler.
genc yasta cocuk sahibi olan ebeveyninlerin,geceleri aglayan bebeklerinin yanında bulunmaları gerekliliginin sonucu hayatın eglencelerinden,arkadaslarından kopması ile birlikte cocuklarını arkadas bilmesi durumudur. hatta bazı aileler de cocuk annesine anne demek yerine ismiyle hitap etmeyi secer. arkadaslarına annesinden bahsederken bilioumusunuzz süheyla ne yaptı? gibi cümleler kurar.. bunlar özenesi durumlar degildir. arada kalmıs sıkısmıs kültürlerin vahim sonuclarıdır. zira bu durum ileri de cok vahim sorunlara yol acabilir.
şuc işlediğinde yaptıklarında konuşmalarda utancınızdan yere sokulan " lan dövsen daha iyiydi " diye düşündüren ailelerdir .
ilk deneyiminize sponsor olan babadır.
ne kadar orjinal olsa da popüler kültür ürünü olmaktan öteye gidemez.

sinemada da klişe oldu çıktı*.şimdilerde bir şey yazdığımda ya ailesine düşman bir genç ya da dağılmış/bir yerden kopmuş bir aileden birbirinin çok seven ve beraber yaşayan iki kişi geliyor.mutlu aile tabloları korku filmlerinde olmalı...