bugün

Akli dengesi yerinde olan insandır.
ben işin tonik tarafındayım. kuledibine beklerim.
inancın korkuyu, korkunun inancı arttırdığını bilen insandır.
doğru yapan insandır.
benimdir.
Kuran-ı kerimde cin suresi var ve cinleri inkar eden küfre girer dinden çıkar.
normal insandır. sıradan insandır. ilkel arap mitolojisini gerçek sanmaz.
Susun la gece gece tövbe estağfurullah. Tüylerim kalkti.
görsel
ben. hayatımda hiç cin görmedim, beni de çarpmadı. cinin kendini çarptığını söyleyenler de hep müslüman. büyük bir ihtimalle psikiyatrik bozukluğunu inançlarıyla bütünleştirip böyle ifade ediyordur. tıpkı cahillik devrinde olduğu gibi. insanların sebebini bilmediği şeyleri kendi inanç ekseninde düşünmesi yeni bir şey değil sonuçta. önceden bırak cin girdi olayını deliliğin nedenini şeytan girmesi olarak görüp tedavi eden vardı. bugün de üfürükçü hocalar veya üfürmeden elleriyle çalışan hocalar var. bunlar insanların psikiyatrik hastalığı sonucu inançları ekseninde olayı yorumlaması yüzünden iş görüyor.
ben bile içine şeytan girdi bu çocuğun diye bizzat hocaya okutulmuş biriyim. sebebi ise kendi kendime konuşup tuhaf sesler çıkartıyormuşum. beni okuyan hocayı da hatırlıyorum ortaya bir su koymuştu sonra arapça bir şeyler geveleyip ona üflemişti ve o karbonhidratlı suyu bana içirdiler. fiziksel acı çektim resmen fakat babama göre şeytan benden çıkmış bundan sonra ne ara girip çıktı anlamadım.
eğer babam seküler biri olsaydı hastalığımı cin girdi, şeytan girdi üzerinden yorumlayıp beni hocaya götürmek yerine hastaneye psikiyatriste veya psikologa götürürdü.
babam eğer afrika kabile şefi olsaydı belki de bu durumu cadı, büyücü, canavar diye yorumlayacak ve beni hocaya götürmek yerine ölüme terk edecekti. ( afrikada büyücü, cadı, canavar diye bazı doğan çocuklar ölüme terk edilebiliyor)
babam eğer ortaçağda bir engizatör olsaydı büyücü diye muhtemelen kazığa çakıp alttan ateşi verecekti çünkü onlar da bu durumu inançları gereği böyle yorumluyordu.
cin mevzusu da bunu islami versiyonu yani.
yine de gecenin bir vakti yalnızken korkar nedensizce tıpkı şu an benim durumum gibi.
Valla ben gördüm inanıyorum.
paralel evrenlerden 11 boyunlu evrenden bahsedildiğinde ağzını ayırıp heyecanla dinleyecek insandır. cinlere sadece materyalist felsefenin epistemolojisi çerçevesinde bir açıklama getiremediği için inanmaz. oysa birisi çıkıp birkaç afili entel cümleyle izaha kalkışsa oturur efendi efendi dinler.
materyalist düşünmenin sonucu elde edilen insandır. aslında sıfıra sıfıre elde var sıfır türündendir. ama yine de mesela rüyaları nasıl açıkladığını merak ettiğim insandır.
(bkz: SÖZLÜĞE CiN KAÇMIŞ)
kuran ı kerim i inkar eden insandır. cinler vardır aramızdadır ama allah denk getirmesin...