bugün

özellikle teravih namazlarında rastlanabilitesi yüksek, namazı en kısa sürede kıldırma çabası içersinde olan imamı taktir, tebrik etme hadisesidir.

- hocam çok iyi bi' namaz yönettiniz. başarılarınızın devamını dilerim, yarın görüşmek üzere.
--
+ alo, kanka çıktın mı lan camiden?
- ohooo, oğlum yine taktık lan size, 10 dakikadır dışardayım.
+ hamuananzi ya! tamam yarın o camideyiz, konu kapanmıştır, saygılar.
(bkz: bir jet imam vardı ne oldu ona)
(bkz: imamla fotoğraf çektirmek)
yapan kişinin içeride imama para saçmış olması muhtemeldir.
-durun durun imam bey!! heyy.
-buyur kardeşim.
-sizi tebrik etmek istiyorum gerçekten ve bu yüzden bu yılki en hızlı imam oscarını size vermek istiyorum.

-ben bu ödülü yanlız başıma almadım müezzin kardeşim abdullah ve mikrofonları ayarlayan selim bey ile biz bir ekibiz.bizi sizler yararttınız.
tersi için imam söylemi ;
(bkz: önümüzde ki namazlara bakacağız)
mevlüd okutulmuşsa, teşekkürün yanına sıkıştırılması göze batmayan fiil.
ilk teravih namazının ardından yapılan tebriktir.

4-4-2 ile başladınız hocam,
teravihe niyet 4-4-4-4-4 süperdi.
son yaptığınız 3 hamlesi sizin usta hoca olduğunuzu gösterdi.tebrikler.
saygı icabıdır. hatta daha sonra abdesthanede, o vaktin hatırasına imzalı seccadeler değiştirilebilir.

(bkz: fairplay)

(bkz: fair pray)
yaş sınırlaması konması gereken caminin imamı. zira sıcaklarla birlikte kalp krizi riski artmakta.
(bkz: camide dua okuyan imamı ayakta alkışlamak)
- bravo hocam çok başarılı kıldırdınız.
+ ne demek görevimiz, ilk rekat biraz vasat olsa da daha sonra ki rekatlarda kendimizi toparlamayı bilip, namazı hakkıyla eda ettik.
- hocam tekrar tebrik ediyorum. var mı başka söylemek istediğiniz?
+ önümüzdeki namazlara bakacağız
görsel
hocam nasıl bastık ama teravide ben 4. rekaatta kaldım yetişemem diye bıraktım valla.
- tebrik ederim, harika bir namazdı. yalnız ufak bir eleştirim olacak...
- ...?
- ikinci rekattan sonra biraz tekdüzeleşti sanki. gerçi diğer performanslarınızı izlemedim, bugüne mi özgüydü?
- .....?
- her neyse. cami enerjinizi takdir ettiğimi bilmenizi isterim. tekrar tebrikler.
- sağ...sağolun.
-hocam gerçekten harikaydınız
-teşekkür ederim
-yahu o nasıl bir semiallahulümenhamideydi öyle
- ...
-allah sizi inandırsın kendimi kabe'de hissettim
-estafrullah
-hah bir de o var tabii
-nası yani?
-estafrullah deyişiniz beni benden alıyor hocaaam
-la havle vela kuvvete..
-oooofff harika
-inna sabiriiyn
-bir daha sööyleee
-la yörüü!
-hastayım sana hocaaa
- ...
- hocam tebrikler, harika bi' namaz yönettiniz ne demek istiyorsunuz?
+ şimdi rakibimiz çok güçlüydü, ilk yarı top hakimiyetini ellerine alarak net posizyonlar yakaladılar. onun dışında defansımızın verdiği bariz açıklar va...
- bi' saniye ya?
+Bravo namaz çok güzeldi.Özellikle rekat geçişlerindeki uyumunuz beni şaşırttı doğrusu.
-Aman efendim yapmayın hepsi bize bilimsel bir şekilde öğretildi ondan böyleyiz.
+Ama birka. eksiklik de yok değil hani.Olsun onlar da pratikle çözülür.Olur yani,üzmeyi kendinizi.
-Hadi len
imamın çocuğunun olması, imamın oğlunun askerden dönmesi, imamın kızının türkiye çapında bir başarı kazanması gibi sebeplerle yapılabilecek tebriktir.
(bkz: tekabbel allah)
(bkz: namaz bitince alkışlayan cemaat)