bugün

1916-1971 yılları arasında yaşamış,türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biridir.1940'lı yıllar toplumcu kuşağının özgün şairleri arasında yer almıştır. kısa yalın, gerçekçi ve izlenimci bir şiiri vardır.
bu şehrin çocukları
rüzgarlarım konuşuyor
ortalık
ırgatın türküsü şiir kitaplarıdır.
yayınlanmış iki romanı da vardır.anılarını akşam gaztesinde tefrika etmiştir.
Cahit sıtkı tarancı'nın abbas şiirindeki" böyle ferman etti cahit" dizelerindeki cahit'tir.
1954 ve 1955 yıllarında Turk Film Dostlari Dernegi'nin yarışmasında "En Basarili Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı.
bir şiirinde:
ekmek gibi ellerin var
sıcacık.
seni niçin sevmeyeyim.
diyerek gunumuzde sıcaktan yakınan kişilere sicağin aslında insanin dostu olduğunu gostermek istemiştir.
1915'te Lüleburgaz'da doğdu. Edirne Öğretmen Okulu son sınıftan ayrıldı. Çeşitli tiyatrolarda oyunculuk yaptı. 1932'de Ankara Devlet Konservatuvarı'na girdi. 1936'da ayrıldı. istanbul Şehir Tiyatrosu, Küçük Sahne, Devlet Tiyatrosu, Adana Şehir Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Oda Tiyatrosu ve Cahide Sonku ile kurdukları Cahitler Tiyatrosu'nda sayısız oyunda rol aldı. Birçok filmde oynadı. 1940 kuşağının önde gelen şairlerinden. 5 Haziran 1971'de istanbul'da öldü.
önde gelen şiirleri;

SON YALNIZ
BÜTÜN ŞEHiR ŞAHiTTiR
iNSAN SESi
BiR DALDA iKi SALINCAK
KORKUYORUM
MUHABBET
BiR GARiP YALNIZLIK
GÖÇ
1.1916 lüleburgaz doğumlu, 1940 kuşağının toplumcu şairlerindendir. ilk dönemlerinde cahit saffet imzasını kullanan şairin kendi kurduğu tiyatroları yönettiği bilinmektedir. ekmeğini gözyaşına banıp ta yiyen şair, 1971'de istanbul'da hayata gözlerini yummuştur.

RÜZGARLARıM KONUŞUYOR

Ben bir harp esiriydim
Bulutları seviyordum, hürriyeti seviyordum
insanları seviyordum, yaşamayı seviyordum
Bulutları gözlerimden boşalttılar bir gece.

Yalan söylemeyen bir dünyada.
Ben de yalan söyleyemem.
Ve ben şeffaf, tertemiz
Pırıl pırıl bağırıyorum:
Yetişir oltaya yem
Dile küfür olduğumuz,
Yetişir bozuk para gibi savrulduğumuz.

Gözlerim var, görüyorum:
Yarı çıplak, çırılçıplak
Ölülerle dolu toprak
Ölüler sarmaş dolaş
Ölüler sivil, asker, ihtiyar
Ölüler buram buram
Nefret kokuyor

Ve dilim var, söylüyorum:
Benim de altçenemi
Gözlerimi alacaklar belki de
Yaşamak ve hürriyet istedim diye
Ve belki de bir sabah
Gün doğmadan az önce
Heykelim dikilecek
Bir darağacına.
Anne girmem bu oyuncak dükkanına
Orda toplar, tayyareler, tanklar var.

Seviyorum söğüt dalı atımı
Tekme atmaz, ısırmaz

Ben yaşamak istiyorum
Ağaç gibi sessiz sessiz ve rahat
Karınca kararınca değil,
serile serpile boylu boyumca.

Anne girmem bu oyuncak dükkanına
orda toplar, tayyareler, tanklar var.

Cahit IRGAT
Tiyatro dışında birçok sinema filminde de rol aldı. Şiirleriyle de tanınmaktadır. Sanatçı, 1950 yılında Bırakılan Çocuk filmini yönetmiş ve bir de roman yazmıştır. (d.1915, Lüleburgaz – ö. 5 Haziran 1971, istanbul)