bugün

bununla ilgili ekşide bir senaryo vardı..

biri hayrına bulsa da atsa şuraya..

yaşlıyım ben, enercim sınırlı malum.
inşallah böyle bir şey olmaz ama olması durumunda olabileceklere dair tamamen şahsi öngörümü söylüyorum.
allah hepimizi böyle bir felaketten korusun.

1- Kıtlık
istanbul'un giriş ve çıkışları kilitlenecek. istanbul'a sadece deniz ve hava ulaşımı sağlanabilir duruma gelecek.
istanbul gibi bir şehirde 2 gün kar yağdığında marketlerde Et,süt,yumurta sebze ve meyve bulunmadığı göz önüne alınırsa istanbul da kıtlık başlayacak. insanlar açlıktan ölecek.

2- Yağma
zaten suç oranlarının bu kadar yüksek olduğu bir şehirde kendi pisliğimizin dışında tüm türkiye'den pislik yağacak ve yağma olayları başlayacak.

3- cinayet, çocuk kaçırma ve tecavüz
ne devlet ne polis ne de benzeri bir kurum kalmayacağı için cinayetler, hasımlardan intikam almak, hırsızlık ve benzeri olaylardan cinayet, çocuk kaçırma ve tecavüz olayları başlayacak.

4- Ekonomi
sanayi'nin büyük bir bölümü istanbul'da olduğu için türkiye ekonomisi 20 yıl bir daha aynı seviyeye gelemeyecek. sürekli buhran ve ekonomik sıkıntılar başlayacak.

5- Salgın hastalık
deprem sonrasında istanbul'un bir çok bölgesine yardım giremeyecek. örneğin esenler, bayrampaşa,fatih, bağcılar gibi sık yerleşimin olacağı yerlerde sokaklar komple kapanacağı için yardımlar istanbul dışından şehir içine gidene kadar aylar hatta yıllar geçecek. bu da çürüyen cesetler, salgın hastalık ve diğer sağlık problemlerine yol açacak.

6- Tahliye
e5 komple iptal olacak. zira e5 üzerinde bir çok enkaz olacağı için ulaşım sağlanamayacak. tem otoyolu bir çok yerleşim yerinden uzak ve denizle bağlantısı sadece silivriden olduğu için silivri üzerinden deniz yoluyla gelen yardımlar bu yol üzerinden taşınmaya çalışacak. istanbul halkı gemiler ve feribotlarla ege ve marmara'nın diğer bölgelerine taşınacak. istanbul'da çadır kent kurulabilecek bir alan yok. kurulsa bile ikmal imkanı olmadığı için çadır ve konteyner kentler çanakkale, edirne, ve diğer bölgelerde kurulacak.

7- deprem sonrası kayıplar
ayrıca deprem sonrası ölüm oranları deprem esnasında ölenlerin sayısını aşacak. zira hastalık, ilaca ve gıdaya erişimin çok azalması nedeniyle açlık, hastalık ve diğer etkenlerden dolayı ölüm sayıları deprem esnasında ölenleri aşacak durumda. bir çok insan keşke depremde enkaz altında ölseydim de bu çileyi çekmeseydim diyecekler. on binlerce kişi kayıplarından ve mücadele edemeyeceğinden dolayı dolayı intihar edecek.

8- toparlanma
böyle bir toparlanma tam anlamıyla mümkün değildir. maddi ve manevi kayıplar çok fazla olacağı için türkiye bir daha eski haline hiçbir zaman gelemeyecek. hiçbir firma tam kadro yoluna devam edemeyecek. her iş her proje her bilgi yarım kalacak. toplarlanma için en az 2 ya da 3 nesil gerekecek fakat bu esnada farklı kayıplar olacak. ayrıca yabancı yatırımcının anında ve çok hızlı çıkışı ülke ekonomisini batıracak.

9- siyasi durum
istanbul'u toparlamak için yüz milyarlarca dolarlık yardım gerekecek. bu verilen yardımlar karşılığında ülkenin her şeyi alınacak. Güneydoğu dan feragat etmemiz istenecek. boğazların kontrolü elimizden gidecek. dünya üzerindeki her ülke yardım karşılığında bizden bir şey alacak. ermeniler toprak isteyecek. suriye bile nüfus yoğunluğu olduğu bölgeleri işaret ederek toprak isteyecek. rusların bile antalya'yı istemeleri muhtemeldir bu fiilen bir işgal olmasa bile askeri üs hakkı edinmeleri belirli sanayi kuruluşlarını ele geçirmeleri ile olur.

10- iç karışıklık
9. maddedeki sorunlardan dolayı Türk ordusu iç karışıklıkla mücadele edemeyeceği için Nato, birleşmiş milletler amerika rusya çin hindistan fransa ingiltere italya dahil herkesten yardım isteyecek. istemek zorunda kalacak. çünkü asker dediğinizde bir insan ve ailesinden kaybı olmayan insan olma ihtimali çok düşük.
herkes bir parçası yarım olarak hayatına devam etmeye çalışacak ama edemeyecek.

allah hepimizin böyle bir felaketten korusun. istanbul kesinlikle yaşanmaması gereken ve derhal kaçılması gereken bir şehirdir. olası büyük bir depremden sonra ülke ve insanlar olarak çok ama çok zor duruma düşülecektir.
(bkz: kan ter gözyaşı)

valla ortada daha afet yokken yaşantımıza bakıyorum ( kalabalık trafik çarpık yapılaşma ) olası bir büyük depremde en elle tutulur sonuç hayatta kalmak ise ikincisi ölmek gibi görünüyor. hayatta ama enkaz altında veya şehirde kalır çıkamaz isen durum harbiden kan ter gözyaşı olacak gibi.

en çok canımı sıkan şu yağma olayları. millet can pazarından kurtulmaya çalışırken evleri, marketleri, banka şubelerini falan patlatmaya çalışacak olan yüzbinlerce hatta milyonlarca yaratık ( açlık değil aç gözlülükten yapacaklar ) depremden daha büyük zarar verecekler gibi. anasını satayım 10-15 sene önce şu basın ekspress yolunu dere suyu bastığında gördüğüm manzaralar ( yağmacılar ) aklıma geliyorda bir de en büyük afetlerden olan deprem yaşanırsa neler olur hayal bile edemiyorum. para mücevher vs gibi şeyleri yağmalayanlara direkt vur emri çıkartılıp oracıkta infaz edilseler zerre üzülmem.

ülkeyi konuşmaya gerek yok zaten kepenkleri kapatırız komple.