bugün

Mezheplere düşman olan kişinin islamı sevdiğini düşünmüyorum.
konu orada işte- zurnanın " zort" dediği yer orası işte...

kaldıramıyosun mezhepleri, ve zaten bütün kavgalar da mezhepler birbirlerini "kaldırmak" istedikleri için çıkıyo.

hesaba vursan bu mezhep kavgası yüzünden resmen 2.dünya savaşında ölenden daha fazla adam ölmüştür valla.

ama hala aynı terane,aynı hesap...

eğitceksin milleti- tolerans öğretceksin-onun başka yolu yok.
dede sultana misafirlikte kızıl börkünü saygı gereği cikarmasini soylemisler,

borkluce: bu borku arkasinda leskeriyle osmanli sultani cikartamadi, senin icin de cikartmam demistir.

mazlumlar icin, inanci icin, güneşin ülkesi hayali icin butun sevenlerinin iris dede sultan sen iris diye bagirarak katledilmelerini izlemek zorunda birakilmis sonra oldurulmustur.

kalender celebi yurdun dort bir yanindan alevilerin yardim isteklerini, osmanli malimizi gecti artik gozu canimiza dikti haykirislarini yok sayamamis muritleriyle olume yurumustur.

ne amasyada ilyas baba, ne sivasta pir sultan abdal cani icin medet ya şah demekten vazgeçmemiştir.

ayni şekilde corumda marasta sivasta inanclarindan dolayi saldirilanlardan hicbiri inancini birakmamistir.

bizden evvelkiler inanclari icin allah muhammet ali inanci ugruna olurken dahi yalnizca allahtan medet isteyip yolundan donmemislerken simdi ben nasil doneyim? nasil kenara atayim inanci mi?

pir sultanın dedigi gibi dönen dönsün ben donmezem yolumdan
Yapılacak en mantıklı şey.