bugün

sınıflardaki kız oranının bir hayli düşük olmasından mütevellit yapılan fişlemedir.
"öyle değil mi zaten" diye de durup bir düşünmek gerekir.
kendi kendilerini fişlerler.bunu erkek muhabbet ortamında güle oynaya söylerler karışık ortamlarda kızarırlar.
(bkz: bakayim vallahi abazan)
(bkz: genç mühendisler rahatsız)
çoğunluğunun iktisat veya fen fakültesi kantininde takılmasının bir sonucu olabilir. yine de fişlemek kötü be aga.

(bkz: ben ne mühendisler gördüm) *
durum değerlendirmesi ve genellemeler yapacak olursak; şimdi bir tarafta hayatı skor yapmak, mala vurmak, hatun düşürmek ekseninde geçen insanlarımız... bunların yanı sıra kafası az biraz çalışan, kendini nispeten diğerlerine göre kurtarmış veya öyle olduğunu sanıp enaniyet yapmış mühendislerimiz... durup şöyle bir "hangisi daha abazan" diye de düşünmek gerekir.

şöyle bir durum da var. konu hayata atılmak olduğu vakit genelde mühendislik okuyan arkadaşlar afedersiniz ama diğerlerinin eline küsküyü veriyor. küsküyü verebilmek için de, hayatının en güzel yıllarını dizlerini kırıp ders çalışmakla harcıyor -buna ne kadar harcamak denebilirse. diğer kesim ise, "ulan çalışıyonuz çalışıyonuz da, biz de hatunları götürüyoruz" gibi bir fakir avuntusu içine giriyor. skorun önemi kişiden kişiye değişir ancak konu kapasite olduğu vakit, şöyle bir genelleme yapılabilir:

türkiye şartlarında, hemen hemen her mühendislik öğrencisi diğer insanların yapabileceği herşeyi kısa bir uğraştan sonra başarabilir. o bakımdan hayatının bir kesiminde abazan olmuş, eli kız eline değmemiş, ders çalışmaktan kız kavramına taylor serisini açarak ulaşılabileceğini zannetmeye başlamış, pek de önemli değil. 2-3 ay istiklal'de takılır açığı kapatır. merak etmemek gerekir.

gülüp geçmek lazım, espri sahiplerinin de gönlünü hoş tutmak lazım, kırmamak lazım. "ya çalışmaktan abazan olduk, iyi mi" deyip avutmak lazım garibanları...
(bkz: genç mühendisler de rahatsız)
sahsimin gonul telini titretmis acimasiz bir eylemdir efendim. sizlere o titreyen telimden dokulen misralarimla seslenmek isterim...

yazma yavrum muhendislik,
dersler zordur ezilirsin,
ilim yapacam derken,
abazan kalir fislenirsin.

issiz kalir delirirsin,
parayi bulacam derken,

kel kalirsin uzulursun,
keller seksi derler inanma,

gozun bozulur incinirsin,
gozluk yakisti deseler de,

kizlar sevmez bilirsin,
tam verecekler derken,
öğrenciliklerinin ilk yıllarında yaptıkları kişi başına düşen gram miktarlı dişi hesaplamalarının etkisindendir.
(bkz: genç nobranlar rahatsız)*
hep erkekler abazan diye fislenir, abazan erkeklere ait bir terimdir.

yok yav ben tıp fakultelerinde ne hatunlar tanıdım, muhendislerden abazan...

teknik universitelerdeki hatunların abazanlıklarından bahsetmiyorum.

not:geleneksel abazan hareket yuruyusunde gelecek sene hatunlar bornoz giyecekmiş.
bütün mühendis kadınları bıyıklı diye fişlemekten pek farkı yoktur.
sınıflarında kız popülasyonunun az olmasından dolayı kız kültürüne aç olan erkek arkadaşlarla daşşak geçilmesi.