bugün

tanrı bir yaşa daha izin verdi. bugün benim doğumgünüm. bildiklerim ve bilmek istemediklerim dolu bir yaş daha geride kaldı. bugün benim doğumgünüm. partilerle kutlandı, hep tebrik şımarığı oldum bu zamana kadar. seviyorum sanırım bunu hayır diyemem. bugün benim doğumgünüm, istediğim gibi değildi belki bugün ilk kez. mumlarımı söndürürken sonraki seneyi diledim. tanrı tekrar gülümser belki. yine de iyiki doğdum. *
ama hayat hala ayik kafayla cekilmiyor. yas gunlerinde ve sonrasinda bile...
o gün benim için bugündür.
Evet ki bugün benim doğum günüm.
*
ömürden geçen bir gün daha!büyümek,yaşlanmak,mutluluk,hüzün hepsi biarada...
an itibariyle bugün benim doğum günüm!
evet bugün, benim doğum günüm!

ne şimdiye kadar günah deyip de doğum günümü kutlamayan babamın öldüğü yaştayım,
ne de arkadaşlarla birazdan içip, eğlenip, hayatın dibine vuracağım bir gündeyim...

çok mutlu değilim aslında, her seferinde buruk bir gülümsemeyle kutladım ben bugünü.
her defasında göz yaşlarımı içime akıttım; şarap niyetine.. kendi gözyaşlarımın denizinde sarhoş oldum ben.

hiç bilemedim doğum günü nasıl bir şeydir.. hani doğmadan babası ölen çocuk gibi, duyduğunda "o" kelimeyi içi acır ya, onun ayrı bir yeri vardır o çocukta.. bu da benim için öyle işte.

yine 3-5 arkadaşım mesaj attı, aradı vs. hepsine ayrı yüz giydim, ama gerçeğini değil..
blackhawk adlı yazarın 7 temmuz 1995 tarihinde doğmasıdır.
hayat merdivenlerinde bir basamak daha ileri adım attığın gündür.
basamaklar arttıkça hayat tatlılaşır,acılaşır,hüzünlenir,birileri girer o hayata ,birileri terkeder...
ve o gün benim için bugün.Bugün doğum benim günüm.
(bkz: today is my birthday)
(bkz: bugün benim zaten doğum günüm)
(bkz: täna on minu sünnipäev)
(bkz: Aujourd hui c est mon anniversaire)
(bkz: Heute ist mein Geburtstag)
(bkz: aysor im tsnndyan ory)
(bkz: oggi è il mio compleanno)
bugün benim doğum günüm. doğum günümü biri evlilik planları yaptığımız sevgilim olmak üzere yüzlerce arkadaşımdan sadece ikisi kutladı. facebook hesabımı dondurmaktan hiç pişman değilim, kimin gerçek kimin yapmacık olduğunu çok güzel gösteriyor bu gibi günler.
(bkz: bundan 25 sene önce)...
Teoman'ın böyle bir şarkısı vardı. Hatta Müslüm Gürses'de yorumlamıştı. iyidir güzeldir.
benim için bugünlüğüne anlam kazanan cümledir. kimileri buna yaşlanmak diyebilir, kimileri doğduğu için lanetler okuyabilir, herkesin hayata bakış açısı. bu doğum günümde hediye almak değil, vermek istiyorum. teşekkür etmek istiyorum, hayata, dostlara, en önce de beni dünyaya getiren annemle babama. bakış açıma göre dikenleri var diye güle lanet okunması gerekmez. doğanın dengesinde iyiliklerin içinde de kötülükler olacak elbet ve bunu herkes hayatının kimi dönemlerinde anlar. değer.. bir çocuğun gülümsemesine, kep attığın o ana, hayatının aşkının ufak bir busesine, annenin sarılışına, güzel bir doğa manzarasına dikkat edersen, bu dünyaya gelmiş olmak güzel birşey ve tüm o doğum sancılarına değiyor. yaşamak gerçekten güzel. 24 senemi dolduracağım tam 15.15te. teşekkür ederim tanrım, 24 sene boyunca yaşamama izin verdiğin için. elim kolum tuttuğu, gözüm gördüğü, kulağım işittiği için. dostlukla, aşkla, sevgiyle tanıştığım için. beni erken olgunlaştıran, bana bilgelik katan tecrübelerim için. attığım milyonlarca kahkahaya vesile olan herşey için. kardeşim için. annem için. beni afrika'da, pakistan'da, genelevde, akla gelebilecek milyonlarca şanssız yerde dünyaya getirmediğin için. beni döven alkolik bir babam, tecavüz eden bir üvey babam olmadığı için. şu dünyada insanın başına gelmesi muhtemel kötü kombinasyonların benim üzerime yağmadığı için. bakıp da şükredebildiğim her olay için ayrıca teşekkürler. bazen isyan etsem de kusuruma bakma, sanırım henüz tam olgunlaşamadım. hayatın içindeki renklerden sadece siyaha baktım bazen, diğer renkleri göremedim. şu an hayat bana gökkuşağı gibi gözüküyor ve her renk için ayrıca teşekkürler.. anneciğim, sana hangi biri için teşekkür edeceğimi bilmiyorum, sadece bana yaşama şansı verdiğin için bile ne kadar teşekkür etsem az. bana uzatılan her ele, başımı yasladığım her omuza, arkamı kollayan her dosta, yazdıklarımı dikkate alıp okuyan herkese, içimi dökme fırsatı veren sözlüğe, kendimi ifade edebilme kuvvetini veren tanrıya, tekrar tekrar tekrar teşekkürler.. bugün benim doğum günüm. haykırasım geliyor, "iyiki doğdun" desinler diye değil, içime sığmıyor bu mutluluk çünkü.. hayat bana sunulmuş en güzel hediye. teşekkürler!
ilk defa doğum günü heyecanı yaşamadığım gün.hergün gibi.gelen birkaç mesaj birkaç kutlama.saat 20:30 da 20 sene olmuş olcak doğalı.pek kısa geldi dilime.bir 20 sene daha geçer yine kısa gelir.kendini unutmuşşundur tabii bu kez.hayatta bambaşka ideallerin vardır.her şey yeni başlıyor elbet.tanrıdan bu doğum günümde dileğim,önümdeki 20 senemi keşkeler olmadan sonlandırmak.
doğum gününü unutan sevgiliye atılan mesajdaki tek cümle...
sizin için ozel bir gun oldugunu farketiğiniz anda kendi kendinize konusmanız sırasında sarf edeceğiniz cumledir.
bir seneyi daha geride bıraktığım gündür.
yeni yaşıma girdiğime sevinsem mi yoksa zaman ne çabuk geçiyor diye üzülsem mi ?

edit : yazım hatası vurmayın *
bana mı sordun doğarken?
bence türkçe öğretmenine küfür et.
dün de benim doğum günümdü. hayat işte.
(bkz: mutlu yıllar sana mutlu yıllar sana)
(bkz: inci ve uludağ sekmelerinin karışması)
nice senelere..umarım yeni yaşın da tüm dileklerin gerçekleşir.
düşünüyorum da; iyi ki varım lan!
o gün bu gün, aslında değil de napalım bu sene de 29 şubat yok amk.
seneye artık.