bugün

hikayesi ile benim diyen delikanlıyı* ağlatan oyundur. Uzun zamandır oynadığım en kaliteli oyunlardandır. Fantastik ancak duygu yüklü ve sürükleyici hikayesi ile harika bir oyun. Unreal engine kullanılması ve kamera açısı gayet iyi. Çok uzun olmaması da artıdır bence.
ilk bir saatlik bölüm için söyleyebileceklerim; iyi bir hikaye, harika bir çevre* Macera oyunu sevenler kesinlikle kaçırmasın. Oyun durdurma hatası verirse Denetim masasından Bölge ve dili ingilizce(Amerikan) yapın.
sanat eseri gibi oyun. masal gibi bir yolculuk. kardeş ya da sevgiliyle oynanması şart.
bu oyunu bitirip de sonunda ağlamayacak olan yoktur. eğlenceli, dramatik, oynanası müthiş bir oyun.
ulan harika bir oyun ya. ico'dan, shadow of the colossus aldığım ne kadar tat varsa, hepsini anımsadım, tekrar tattım resmen. zaten starbreeze de bu oyunlardan etkilenmiş belli ki. çevre tasarımları, bulmacalar, diyaloglar(ki hiçbir şey anlamıyorsunuz) her şey bunu açıkça gözler önüne seriyor.
neyse.

mesela bazı insanlar oyun için kısa oluşunu, bulmacaların kolaylığını falan eksi olarak göstermiş. şahşi kanaatim, alakası yok.
oyunun hiçbir yerinde, azıcık dahi tecrübeniz varsa, takılmazsınız. yani ben bu oyunu oynarken bir yerde takılıp da "bir aratayım ya neymiş burası" falan yaptığımı veya saatlerce uğraşıp "yapımcının anasını sikeyim" dediğimi düşünemiyorum. oyunun bütün saflığı bozulurdu.
eğer uğraşırsanız bir gecede bitirip, etkisini önünüzdeki iki günde falan atabilirsiniz.

--spoiler--
başından sonuna kadar keyif aldım, önüme çıkan her şeyle etkileşime girip, görebileceğim bütün manzaraları görmeye, hiçbir şeyi kaçırmamaya çalıştım. bu cümleyi de spoilera giriş olarak yazdım ki, eğer spoilerı istemediğin halde buraya kadar okudusuysan daha ileri gitme diye. evet. neyse.
büyük kardeşe bir şey olacağını biliyordum. küçük daha ön plandaydı zaten. annesinin ölümünü falan karşılayışı daha çok işleniyordu. abisi daha bir gerideydi ama baskındı da açıkçası. uçkuruna yenildi zavallı.
keşke orada bıraksaydık da yerliler tecavüz ediverseydi o karadula.
ölümü ve küçük kardeşin onsuz devam edişi de çok güzel işlenmişti ayrıca büyüğün. yani gerek gömme sahnesi, gerek ağlama, gerek ise kuşun gelişi falan harikaydı.
sonrasında küçüğün yüzmesi, abisinin çektiği kolu çekişi, koca duvara tek başına tırmanışı falan inanılmazdı.
kontroller çok güzel dizayn edilmişti, gayet de güzel kullanılmıştı bu sahnelerde.
tek kelimeyle hariga.
--spoiler--
çok uzun süredir oynadığım en güzel oyun. oyun içindeki bulmacalar adeta oyun gerekliliği yerine gelsin denmiş gibi, yani göstermelik 3 5 zorluk koymuşlar ki hikayeyi güzelce yaşayabilelim, mekanlara doyabilelim. oyun kısa, ama bunu da aynı sebebe bağlıyorum.

ve sarı velet, ezio'dan sonra en sevdiğim oyun kahramanı oluverdi.

--spoiler--
sinematikle geçilebilecek bir cenaze kısmını, oyuncuya oynatması vicdansızlık, oyuncuya böyle empati yaptırılmaz, olmaz.

çoğu oyuncu gibi ben de " la bu kuş ne skime kıyaya bıraktı bizi" diye düşündüm ama, laf ağzıma tıkandı adeta.

bi de hatunun örümceğe dönüşmesinden önce, küçük kardeşin, " abi bu taraftan amk" diye ısrar edişini düşününce, muhtemelen oyun yapımcılarından birinin yengesi abisinin hayatını sikti gibi geliyor
--spoiler--
Dur hemen göreve koşturmayayım azıcık atmosferin tadına varayım, borazan öttüreyim, tavşan kucaklayayım diye gezerek ve tozarak oynarsanız 5-6 saatte biten macera/puzzle oyunu.

Müzikler efsane. Karakterler efsane. Hikaye efsane. iki karakteri aynı anda kontrol etmek zaman zaman zor olsa da adamlar bulmacalarda hiç zorlamamış space tuşuna da basıver diyorum. Sonu çok iyiydi, ağlamamak için kendimi zor tuttum. Ağlayanlar da olmuş ama tabii o kadar da uzun boylu değil. *

Tek kötü yanı benim için, küçük kardeşi ctrl ile kontrol ettiğimiz için steam ekran görüntüsü tuşu f12 uçarken kaçarken ss almaya olanak tanımıyordu. O kadarı kadı kızında da olur diyorum buna rağmen 13 ekran görüntüsü aldım.

Hatta bazılarını şuraya koyayım da nasıl bir dünya imiş siz de görün. Spoiler içermiyor, henüz oynamadıysanız gönül rahatlığıyla bakabilirsiniz.

görsel

görsel

görsel

görsel
Bugün ablamla beraber bitirdiğim duygulandıran oyun.

3 lira verdim. Sonuna kadar hak etti helal olsun.

3 lirayken alın.
Brothers: A Tale of Two Sons macera türünde bir bilgisayar oyunudur . Starbreeze Studios tarafından geliştirilmiş,505 Games tarafından yayımlanmıştır.

Oyun 3. şahıs bakış açısıyla oynanır. Yukarıdan bakışla iki erkek kardeşi yönlendirmek üzerine kuruludur. Yön tuşları ve sağ ctrl ile küçük kardeşi, wasd ve space tuşları ile büyük kardeşi kontrol edebilirsiniz. Hikâye, Naiee adlı erkek çocuğun annesinin mezarında matem tutması ile başlar. Anne denizde boğulmuştur ve Naiee onu kurtarmakta başarısız olmuştur. Büyük erkek kardeş Naia, küçük kardeşi babalarına yardım etmek için çağırır. Baba hastadır ve köy doktoruna ulaştırılmalıdır. Baba, kendisini kurtarmanın tek yolu olarak, hayat ağacından su toplamak olduğunu söyler. Kardeşler maceralarına köyden başlarlar. Tepeler, dağlar, bulmacalar boyunca maceralar yaşarlar. Köyün yaramaz çocuğu, çiftçinin köpeği ve tehlikeli kurtlar gibi engelleri de geçmek zorundadırlar. iki kardeş yol boyunca birbirine yardımcı olarak engelleri aşarlar. Oyuncu, iki kardeşi de kontrol etmektedir. Aynı anda etkin olarak oynanan kardeşler eş zamanlı hareket etmektedir. Oynanış olarak tüm yaş gruplarına hitap ederken, ayrı düşmüş iki troll'ü birleştirmek gibi fantastik ögeler de ihtiva eder *. Kimi zaman devlerin savaşının ortasında kimi zaman yanlış anlaşılmaların içinde ve büyülü topraklarda bulacaksınız kendinizi. kardeşlerin yaşadığı trajik olaylar sizi de üzecek.

oyunun mekanikleri orjinal. mouse kullanılmıyor. iki kişi oynamak ise daha keyifli olabilir.