bugün

borç veren adam malın önde gidenidir. buraya yazıyorum tarihe not düşsün. veren hep gelip okusun. okudukça haklılığıma evet deyip pekiyi pek güzel butonuna basıp gitsin.

edit: tarih beni hep haklı çıkardı. gelen artıyı bastı. demek ki borç veren adam bir şekilde mallığının bedelini ödüyor.
"borç verirsen hem dostunu hem paranı kaybedersin." shakespeare ın söylediği çok doğru söz.
Giriş: Çok acil bir ihtiyacı var gibi yana yakıla ister ve kısa bir süre sonra ödeyeceğine söz verir.

Gelişme: Dediği günün üstünden günler geçer, en son sorduğunuzda tamam su gün verecem der, o gün bi aksilik çıkar, vermez. Su gün bu gün derken aylar geçer aksilik bir türlü peşini bırakmaz. Başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Sürekli hikâyeler anlatır. Bu sürede "olsa zaten seni konuşturmam, ödemicek miyim, ben de bir liran kalmaz" gibi cümleler kurulur.

Sonuç: En son yazdığınızda her yerden engeli yer ve enayiliginizle kalırsınız.

Cok da ihtiyacın olmayan küçük bir para olabilir ama olay para değildir zaten. Olay: enayi yerine konmak, kandırılmak.
günümüzde çok yakın arkadaş hariç yapmamak lazım. hatta yakın arkadaş bile. siz borç veriyorsunuz, sizden borç alan daha yüzlü geliyor sizden, size karşı gerçekten.
borç yiğidin kamçısıysa borç vermek de yiğidin karın ağrısıdır. 32 yaşındayım 15 yıldır bir şekilde para kazanırım. daha bir tek verdiğim borcun bile hem gününde hem tam geldiğini hatırlamam. ya geç gelir ya da taksit taksit gelip para piç olur. bundan dolayı bana ders oldu bin lira borç vereceğime 100 lira hibe ederim en azından kendi paramın dilenciliğini yapmam sonrasında.
Geri dönmez endişesi zihne gelince insan vermekten ürkmekte. Ancak çok zaruret veya sağlık içinse ufak tefek verilmeli. Büyük meblağ zaten olmaz. Bilindiğinden kimse de istemez.
ancak allah'a verilmesi durumunda en mantıklı ve en güzel olan eylemdir.

(bkz: bakara 245)

"Kim var Allah'a güzel bir şekilde borç verecek? Ve Allah böyle birinin verdiğini birçok kez katlayarak artıracaktır."
yanlış insana verildiğinde ızdıraptır o yüzden hiç geri beklemeyin uzakta durun hatta bu noktadan sonra yüzünüzü katiyen ekşitmeyin birde söz verilen sürenin üzerinden aylar geçip istediğinizde bile sanki küfür etmişcesine algılayıp size kızarlar en siniri bozan o olur. ya direkt vermeyeceğim deyin (veremiyeceğim değil ) yada veridiğinizde istemeyin unutun.

doğru insana verildiğinde ise yine hiç beklemeyin zaten illa ki verecektir o parayı size .

yani anlayacağınız unatabileceğiniz parayı borç verin.
Büyük konuşmayayım ama hayatımda bir kişi hariç borç almam, hayatımdaki o bir kişi de dahil olmak üzere borç vermem.

insanlar sizden değişik düşünüyorlarsa zaten verdiğiniz paraya alem-i cihan bir tip olsanız bile yâ geri alamıyorsunuz yâ da alana kadar dostluğunuz muhabbetiniz bitiyor.

Örneğin en son 30 yıllık bir arkadaşımın ; abi kredi var 90 gün oldu yoksa eve banka el koyacak satışa çıkaracak sözü ile bir miktar para yolladım ki ekstra olarak zaten 3-4 güne param geliyor ben sana öderim hemen sözünü aldım. Akabinde o para hiç gelmedi ama arkadaş bol bol gezdi hikayeler paylaştı içki masalarında dertli şarkılar dinledi. Olayın üstünden 6-7 ay geçti. Arayıp sesini duyasım gelmediği için mesaj attım akabinde verdiği cevap ;

-100 liram bile Yok elektriğimi bile ödeyemedim oldu.

Ne diyeceksiniz ki ? Az gez az iç dedim sadece. Bu yaşımda beni başkalarına borç vermekten kurtarması da bardağın dolu tarafı oldu bu saatten sonra.
Yazacaklarım yüksek miktardaki borçlar için geçerlidir. Şu an sanırım sınır 2 500 tl. Eğer biri sizden yüksek miktarda borç istediyse mutlaka ispatlamayacak bir şeyiniz olsun. Herkese ya borç veriyorum senet yapalım diyemezsiniz. Onun için eğer borç para verecekseniz de bunu dijital ortamda EFT, havale ile yaptığınızda mutlaka açıklamalar bölümüne yazın. Şu tarihte ödemek koşuluyla borç verilmiştir şeklinde. Yoksa uğraşmak zorunda kalırsınız.
Bir insanı dert sahibi yapacak bir şey. iyilik yapayım dersin verirsin istesen bir dert, istemesen ayrı dert. hem para veriyorsun, hem peşine sen düşüyorsun.

verip kötü olacağına vermeyip kötü olmak gerek.
Gözden çıkarılan para borç verilir.
Hiç sevmediğim olay. Borç almam da vermem de.
Kendine borç takmaktir. Verirsin bazen almayacağını bilirsin. Onun için borç vermeyin.
bir insanla ilişkilerinizde araya mesafe koymak istiyorsanız yapmanız gereken eylemlerden biri.diğeri için (bkz: borç almak).
çünkü insanlar arası ilişkilerde araya maddi mevzuatlar girdi miydi hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. insanın doğasında vardır bu.