bugün

Nasıl bir mantık çözemedim. Icimizde birinci sınıf olan varsa ya da ilkokul sınıf öğretmeni bir açıklasın zahmet olmasa.
amaç bakalım ne çabuk unutup yeni yazı stilini öğrenecekler diye denemektir.
mantık falan yoktur bunda. sonrasında düz yazı öğretmeye çabalayan öğretmenlere ve öğrenmeye çalışan öğrencilere eziyet vardır sadece.
mantığı gerçekten anlaşılamamış bir uygulamadır. bir örnek verecek olursak; 1998-1999 eğitim ve öğretim yılında 1. sınıfa başladığımda el yazısı ile değilde klasik yazı biçimiyle yazı yazmayı öğrenmiştim ve 2 yıl boyunca güzel yazı dersi adlı bir derste el yazısını öğrendim, ancak kardeşim 2006-2007 eğitim ve öğretim yılında 1. sınıfa başladığında el yazısı kullanarak yazı yazmayı öğrendi. bir süre sonra yazılarımızı karşılaştırdığımızda kardeşim yazı yazmaya el yazısıyla başlamış olmasına rağmen yazısı benimkinden kötüydü, yani illa el yazısını öğretmek istiyorsanız ek bir ders halinde de öğretebilirsiniz. ayrıca orta okulda el yazısından düz yazıya geçince çocuklar çok zorlanmaktadır, çünkü düz harfler onlara kısıtlı bir zaman diliminde öğretilmiştir ve yeterince pratikte yaptırılmamaktadır.
anlaşılması güç olan mantıktır.
sen bu çocuklara el yazısı öğretiyorsun ama 5.sınıfa falan geçince yine normal yazıya geçiyorsun?
el yazısıyla yazanların yazısı daha mı güzel oluyor? bana öğrettiler ve şu an yazım doktor yazısından kötü.
iğrenç yazı yazma becerisini küçük yaşta çocuklara kazandırmak.
eğitim sisteminin bozukluğunun göstergesidir.
Yazma becerisini çocuklara hiç kazandırmamaktır. Geçen gün 30 tane 6. Sınıf öğrencisinin yazısını görme fırsatım oldu. Hiçbirinin yazısı mı okunaklı olmaz. Harfler seçilmiyor, kelimeler seçilmiyor. Akıcı bir şekilde okumak mümkün değil, cümleyi tahminen çıkarıyorsun.
ücretli öğretmenlik yaparken tüm mevzuatı müfredati bir kenara ittim. benim ilkokul yillarimdaki gibi eğitim verdim. nasıl olsa iki yıl sonra meb de yeni sistemleriyle bana uyarak arkamdan gelecekler.
Boş dururlarsa kavga ederler.
El yazısını ilk bizde denediler tam 5 sene o iğrenç yazımla el yazısı yazdım. Sonra 6.sınıfta zorla düz yazıya döndürdüler.

Yani: (bkz: bunu niye yaptın ki)
çünkü el yazısı her şekilde daha hızlıdır. hızlı düşünen insan hızlı yazabilmelidir. doktorlar da aynı sebepten bitişik ve hızlı yazar. bence kaldırılmaması gereken bir uygulamadır.
Vakit hızlı geçsin de evlere dağılalım diye herhalde.