bugün

altına imza atacağım sözdür.
(bkz: ye kürtüm ye)
artık kürtlerin devlet nazarında türklerden çok daha değeri olan ülkemizde söylenmiş sözdür. Sonuna kadar hak verilir şahsımca.

sokakta bir kürt karşıdan karşıya geçerken ezilse ortalık karışacak. Kasten yapıldı, bu kürtlere vurulmuş bir darbedir vs. Bu "uyduruk" barış sürecinin soyut zararları somut zararlarından daha çok yaralayacak bu ülkeyi. Her istediklerini kolayca elde edebilecekler artık. Karşı mı geldin? Hemen "dağa çıkıyoruz biz yeaa" lafıyla irkilen bir devlet çıkar karşımıza.
klasik faşizan bir söylemdir. zaten kimsenin, kimsenin türklüğüne laf etmez.
kimse ilber ortaylı nın veya bir başkasının türklüğünü kürtlüğünü umursamıyor bu anayasa meselesinde.
mesele şu; türklük-kürtlük şeklinde bir ayrım yıkıcıdır, ayırıcıdır.
türkiyelilik daha geniştir.
bu amerika'nın united states olması gibi bir şeydir.
haa diyeceksin ki burası amerika değil, o zaman da sana sorarlar ne olmak istiyorsun diye?
refah seviyesi yükselmiş üreten bir toplum mu olmak istiyorsun yoksa bütçenin yarısını savaşa ayırmış üçüncü dünya ülkesi mi?

gerçi bu zihniyet yapısıyla bırak üçüncü dünya ülkesini, okeye yancı olamazsın da... neyse.
anlayabildiğim ama katılmadığım önerme özellikle ilber ortaylı gibi bir zihinden sanıyorum ilber hoca burada resmi görüşlerini açıklıyor yoksa ilber hocanın bu tarz kavramlara açıkcası samimi olarak çok fazla takılacağını düşünüyorum. Şimdi olayı basit biçimde ele kısaca alırsam kendi adıma ben bir türküm ancak kürt kökenli herhangi bir kişinin anayasada kendi olmayan ve kendini dışlanmış gibi hissettiren bir kavrama karşı çıkmasını rahatlıkla anlayabiliyorum Türk kavramı yerine anayasada türkiyeli kavramı yazsa söz gelimi kimseye bir zararı olacağınıda düşünmüyorum özerklik meselesi vesaire ise apayrı bir konu ancak sırf bir kelimenin değişmesi ile ülkenin bölüneceğini düşünmüyorum. ilber bey sanıyorum burada olaya tarihsel bakıyor ve devlet geleneğini vesaireyi düşünerek hareket ediyor ama ben devletten önce bireyi düşünerek bunu eleştiriyorum. Tabi farklı görüşte olan ancak öznel olarak Türklük kavramına bir kutsallık atfetmek dışında bu çok basit görüşümü eleştiren arkadaşlarla tartışmak isterim.
ilber ortaylı nın son saçmalamasıdır. kardeşim tamam tarih konusunda iyisin ama gözünü seveyim siyasete bulaşma sen. adam kendisi söylüyor zaten sorunu. türkiye demek türklerin ülkesidir demek diye. be kamil bozması, ben bir kürt olarak bu ülkeye benim ülkem diyemez miyim? misafir miyim lan ben burada ne saçmalıyorsun? bu ülkede ki pek çok türkten çok daha fazla katkım olmuştur bu ülkeye ve şimdi çıkıp diyorsun ki bu ülke türklerin ülkesidir ha. bir ilaç tavsiye edeyim sana. baş ağrısına iyi geliyormuş. (bkz: bisiktirol)

ayrıca kimse sana tüklükten çık demiyor ki arkadaşım bu nasıl olayı kulakla dinleyip beyinle yorumlamaktır. söz onusu sadece herkesin ortak bir noktada buluşması. %75 i türklerden oluşan bir ülkenin %100 e hitap etme çabasıdır bu. demokrasi her zaman iyi değildir. çoğunluğun azınlığa istediği her şeyi kabul ettirmesi değildir demokrasi. bunun farkına varmış olman lazım ilber yapma bunu.

ha ayrıca italyanların verdiği türkiye ismini kullanmaktansa bizim kendi ismini verdiğimiz anadolu kelimesini kullanmayı tercih ederim.
muhteşem bir sözdür. ilber hoca'ya hayranlığım kat kat artmıştır.
sapla samanı ayırt edemeyen sözde aydın söylemi.
Doğru söz.
Türk ile kürt birbirini yiyecek diye ben de balkan göçmeni olmaktan çıkmam yani.
Hepimiz insan değil miyiz yahu ?
ilber oltaylıyla gurur duymamı sağlamış beyan.
şu var isteyen istediğini desin birileri istiklal marşı okumak istemiyor diye türküm kelimesi hoşuna gitmiyor diye.
herkesin yoksun bırakılması gerekmez ki. istemeyen çıksın gitsin okumasın.
Haklı bir deyiştir.
Birinin kürdüm demesi sizden birşey eksiltmez.
Sizi birşeyden çıkmaz.

Size giren birşey yoksa onu da çıkartmaz.