zencilerde işe yarayabilecek bir protesto şekli.

korkar insan.
birçok değişik, farklı ve etkili yöntem varken, reklam kokan şekilde dikkat çekmeye yönelik, saçma sapan bir eylemtürüdür.
genelde peta yapar bunu.
amacı nedene dikkat çekmeye yöneliktir. Ama genelde dikkatler sadece vücüda yönelir.
(bkz: soyunmak için bahane aramak)
(bkz: çıplak protestocuları soyunarak protesto etmek)
soyunma ve vücudunu sergileme isteğinin en büyük yansımasıdır. asıl amaç protesto değil bireysel olarak beğenilme isteğidir.
kadına şiddetin soyunarak protesto edilmesiyle ilgili olarak çok fazla tepki geldi. pek çok akıllı, medeni adam bile 'kadının, pek çoklarına göre cinsel obje olduğu bir dönemde soyunularak kadına şiddetin protesto edilebileceğine inanmıyorum' dedi. şimdi soyunarak bu eylemi yapanlar benim gibi düşünüyorlar mı bilmiyorum ama ben kendi açımdan bu protesto yöntemini inanılmaz etkili ve başarılı buldum. sebebini anlatayım;

yolda dekolteli güzel bir kız gördüğümde dönüp bakarım. inanın ya da inanmayın beğeniyle bakarım ben o kıza. elbette onunla tanışmak, ona dokunmak, onunla sevişmek isteyebilirim ki bence bunlar çok normal ve insani duygular, güdüler, arzulardır. elbette cinsel bir arzu da olur bakışlarımda ama kesinlikle 'dekolte giydiyse orospudur bu, kesin verir bana, seksi özlemiş bu' gibi salakça ve sapıkça şeyler geçmez aklımdan. maalesef cinselliği büyüten, abartan insanlarda ve toplumlarda bu eleştirdiğim bakış açısı görülür. bu ülkede de fazlasıyla böyledir bu. biliyorum şimdi bu söylediklerimle sözlükteki kızlara yavşadığımı düşünen de olacaktır. sadece şunu söylemek istiyorum; benim bu bakış açım çok aykırı, çok uç bir bakış açısı değil inanın. biraz kitap okursanız, zaten siz de(benim gibi düşünmeyip dekolte giyenin sekse susadığını düşünenler) benim gibi düşünmeye başlarsınız. konuya bağlarsak; yolda dekolteli bir kız gördüğümüzde bu hepimize ilgi çekici ve seksi gelir. estetik bir algı da vardır o kıza bakışlarımızda ve tabii ki cinsel arzu da. fakat yolda tecavüze uğramış, elbisesi yırtılmış bir kız gördüğümüzde bu kez bakış açımız değişir. gördüğümüz yine göğüstür ama bu kez cinsel arzu yoktur en azından olmamalıdır. çünkü insanın en önemli cinsel organı bacakları arasındaki değildir, beyindir. beynimiz bize nasıl komut verirse biz öyle hareket ederiz. işte dekolteli kıza salt cinsel arzuyla değil de estetik algıyla da bakabilen biri o tecavüze uğramış kıza da başka gözle bakar, beyni ona bu yönde komut verir. aynı göğüsü görmesine rağmen bundan tahrik olmaz, ama güdülerini kontrol edemeyen kişi için görünen nesnenin göğüs olması yeterlidir. o kişi, her iki durumda da tahrik olabilir.

kadına şiddeti protesto etmek için soyunan kadınlar aslında çok ironik bir biçimde diyorlar ki;(ya da ben dediklerini sanıyorum) biz burada protesto amaçlı soyunuyoruz ama siz sırf göğüs görmek için buradasınız. beyinlerinize kadınların seks objesi olduğunu öyle bir kodlamışsınız ki çıplak kadın gördüğünüzde tek düşünebildiğiniz bu oluyor. sizin için göğüsün görünmesi yeterli, ne amaçla göründüğünün önemi yok. sizin göre, işkence için üzerindekiler çıkarılmış bir kadın bedeni ile, sevişirken sevgilisi tarafından kıyafetleri çıkarılmış bir kadın bedeni arasında bir fark yok. televizyonda sapık haberlerini izlerken hepiniz öfke kusuyorsunuz ama işte aslında hepiniz, burada bize bakarak gülen ve tahrik olanlarınız o sapıkların birer örneğisiniz.

ben böyle düşünüyor, bu bakış açısıyla bakıyorum en azından.
femenin her zaman yaptığı protesto şekli.