bugün

Mümkünatı olmayan beyhude çaba.

Çomarımız susar ve bekler. izinden gittikleri televizyona çıkıp ne açıklama yaparsa hemen ona inanıp, papağan gibi tekrarlar. Sorgulamaz, araştırmaz, beynini kullanmaz.

Bu sebeplerden ötürü boşa çaba içerisine girmeyin.
çomara olayı tüm detaylarıyla anlat gene bir bok bulur seni haksız çıkarır. çomarlar ile tartışmayınız, akıl sağlığınız için.
iki saat gerçekleri anlat, yol yabtı ama derler kafayı yersin. bırak serhoşu yıkılana kadar gitsin.
imkansız gibi bir şey. onun yerine atomu delmeye çalışmak daha mantıklı.
Anlatmasına anlatalım da fikrinin değişme korkusuyla gerçeklerin kafasına dank etme korkusuyla dinlemeyip kulaklarına görünmez bi tıpa tıkıyorlar. 2 dakkasa anlatsanız 2 saat de 2 gün de... onun kafasında bi cümle var inandığı sen bitirir bitirmez hiç bi şey anlatmamışsın gibi o cümleyi kuracak.
görsel
iPhone vergisi ile abd ye ambargo koyduğumuzu düşünen adama neyi nasıl anlatıcan. Tarihte ilk kez abd ye kafa tutan hükümet bu hükümetmiş halbuki hadi suriyeye büyük kürdistan için askeri harekat yapıcaz dese kuyruğa ilk giren bu hükümet olacak.
Ben tam ikna ediyorum ertesi gün a haber izleyip geliyor sonra sar başa. Sarmıyorum tabi o kadar tahammül yok.
seçim öncesi bir gün çok koyu bir akp'liyi baya baya vazgeçirdim.
şüphelenip soru sormaya kadar vardı. etrafındakilerin söylediklerini getirip anlatıyor, sonra beraber araştırıp kanıtlayıp ikna ediyordum. (50 yaş üzeri iş yeri servisinin şoförü)
seçim öncesi umutlanmıştım ki, memleketine (erzurum) gitti.
geldiğinde sadece eti yaramamış, propagandası da yaramıştı.
yeniden a haber ağzıyla konuşuyor, yeniden coşuyor, yeniden "sizin boğazınıza oturacağız seçim sonrası" diyordu.
tekrar anlattım. ikna edemedim ama anlattım. google kullanmayı öğretmiştim. (sadece facebook kullanıyordu) anlattıklarımı arabaya gidip teyit edip tekrar başka şeyler kapıp yeniden gidiyordu.
gitti yine akp'ye ve reise oy verdi.
çok gururlu ve mutlu döndü.
dolat 7tl'yi geçince dış güçler, şer güçler demeye başladı.
sadece gülümsedim, anlatmadım bile. hatta o geldiğin sustum.
çünkü o da biliyordu bunun nedeninin sadece dış güçler olmadığını.
şu aralar sessiz, suskun. çevreye konuşmalar yaparken yine dinliyor ama bu sefer saldırmıyor. işine gelmediğinde uzaklaşıyor.
artık pek siyaset konuşmuyoruz. başka konulardan muhabbet ediyoruz. bana kuru fasülye gönderecek. erzurumun fasülyesi (ispir) enfestir, öneririm.
not : ytd
not 2 : çok kişiye anlattım, hala daha anlatırım. aynı kişilere de anlatırım. tekrar tekrar anlatırım. yorgunsam pek uğraşmama ama genelde anlatırım. bugün ikna ettiğimi yarın tekrar ikna etmek zorunda kalabiliyorum, yorulsam dahi yapmak zorundayım. çocuklarım için yapmam gerek. elime silahı alıp düzeni değiştiremeyeceğime göre, kimseyi kırmadan, hakaret etmeden anlatmak zorundayım. öyle demeyin hemen, anlattıklarınız fantezi değil, doğrular olduğu sürece, gelecek tahminleriniz, bilhassa ekonomik tahminleriniz tuttuğu sürece dinliyorlar. nedenini söylemeden tahmini söyleyip, gerçekleştiğinde nedenini anlattığınızda kabul ediyorlar. hadi bu da benden size taktik olsun *