bugün

"yeter ulan ben oynamıyorumdur." evet budur
anayasanın gerekliği veya yurttaşlık haklarından öte oy kullanmak ve oyu verdiğimiz partiyi araştırmak gerekiyor.oy kullanarak memlekete sahip çıkamayız fakat memlekete sahip çıkmanın simgesel karşılığı oy kullanmak olabilir.
bu bir tepki değildir... çürük elmaların arasından en az çürük olanını seçmeye çalıştığımızın herkes farkındadır,aslında.... aralarında daimi bir güven sağlayanı daha doğrusu "sağlamı" yoktur çünkü. ancak bu; en çürük olanlarına memleketi umarsız teslim etmekten başka bişey değildir.
maksat tepki vermekse bunun faturasının sadece verdiğiniz sisteme çıkması gerekirken, iş böyle olmaz, yine bize çıkar, halka çıkar.. dikkatli tavır almak lazım bu yüzden, hemde çok...
mesele demokratik alanın dısına cıkmadan tepki gostermekse sandıga gitmemek de bunun bir yoludur. ve illa tepki gostermek icin degildir. siyasal partiler adı altında oynanan golge oyununda seyirci olmayı reddetmektir. hangi kıyafetin daha guzel oldugunu sececeginiz bir balo secim oyunundan daha gercekcidir.
vatan hainligi ile arasında daglar kadar fark olan durum..kavram karga$asında kaybolmamak açısından (bkz: vatana ihanet kanunu) (bkz: vatana ihanet etmek)
tepki değil, tepkisizliktir.
vatan hainliğinden farksız bir durum...
saçmalığın dik alasıdır..eğitim görmü$,sosyal ve ekonomik olarak devletin carkları içerisinde olan birinin oy kullanmaması demek,onun yerine kazmanın birinin gidip oy kullanması demektir..kazmanın seçtiği adam ile yönetilmeyi kabul etmesi demektir..ki bu oy kullanmayan adamı daha bir kazma yapar..
eger bir tepki verilecekse o da ancak oy kullanarak yapılabilir. ama bunun farkına varamamış, o parti beni yansıtmıyo, bu parti bilmem ne, ben özgürüm, şimdiye kadar oy kullandık da bişey mi oldu, sanki bir kişi vermese bişey mi olur..gibi uzayıp giden listedeki saçmalıklara sahip zihniyette insanlar vardır hala ne yazık ki..kendileri her şeyi bildiklerini ve herkesten 'farklı' olduklarını sanırlar. oy kullanmamayı da 'tepki' zannederler. kimse bir şeyden anlamıyordur, sadece bunların kafası çalışır. o yüzden boşuna uğraşmayın,ne anlatabilirsiniz, ne anlayabilirsiniz.. * boş oy verince başa boş partisinin geleceğini sanan insan modeli *